Naravni negovalni in čistilni izdelki

5. 10. 2012
Deli
Naravni negovalni in čistilni izdelki (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Kis ali limona sta primerna za čiščenje, sol je odlična za poliranje pip, pri izdelavi čistil se uporablja soda bikarbona, kostanj, jajčne lupine, otrobi ... Doma izdelana krema je drugačna od kupljenih, ni je treba uporabljati tako pogosto. Pri naravnih izdelkih pa vendarle velja pravilo – manj je več.

Maja Rožac Mihovec je v prvi vrsti poznavalka zdravilnih rastlin, ki organizira delavnice izdelave mil ter naravnih negovalnih in čistilnih izdelkov.

Z njo se lahko podate v naravo, z največjim veseljem vam bo namreč razkrila vse skrivnosti rastlin, ki jih lahko uporabite za izdelavo kozmetike, pa tudi v kulinarične in zdravilne namene.

V njeni družbi vam nikoli ne bo dolgčas, kajti Maja se ukvarja tudi z aromaterapijo in je spretna pri klasični in športni masaži ter energetski masaži hrbtenice.

Kdaj se je v vas prebudilo zanimanje za zdravilne rastline?

Maja: S tem sem rasla že od malega, s tem se je ukvarjala moja prababica, sta se pa na rastline spoznali tudi moja babica in mama, saj smo jih vedno nabirali za čaje, kar je tudi najbolj razširjena uporaba. No, pozneje, ko sem imela sama otroke, pa me je začelo zanimati, zato sem šla na delavnico izdelave mil in tako se je začelo.

Torej ste se individualno izobraževali na različnih tečajih in pridobili znanja z vseh področij?

Maja: Mene zanima veliko stvari v življenju, zato tudi počnem več stvari. Vodim delavnice izdelave trdih in tekočih mil, šamponov in balzamov za lase, krem, mask, pilingov, ustnih vodic, posebej imam delavnico izdelave zobnih krem in dezodorantov, skratka, izdelave naravne negovalne kozmetike pa tudi čistil. S Petrom Zajcem imava kulinarične delavnice, na katerih iz rastlin izdelujemo namaze, peste, masla ...

Pa za izdelavo teh hodite po rastline na teren?

Maja: Jeseni se še lahko gre na teren, pozimi pa bomo na delavnicah delali z že nabranimi rastlinami, ampak spomladi bomo šli spet v naravo. Tudi prepoznavanje zdravilnih rastlin v naravi je ena od delavnic, ki jih bomo izvedli spomladi. Pomembno je, da se gre na teren in da se rastlina prepozna v naravnem okolju. Iz knjige jo je težko prepoznati. Podobno je kot pri gobah, nekatere rastline so lahko zelo strupene.

Koliko pa je možnosti, da človek nabere strupeno rastlino?

Maja: Že podatek, da je vsako leto kakšna zastrupitev s čemažem, je dovolj zgovoren! Ker na področju, kjer raste čemaž, rastejo tudi strupene rastline, ki so čemažu podobne.

No, če predpostavimo, da človek nabere prave rastline, se potem izdelave kozmetike lahko nauči iz knjig ali s spleta?

Maja: Po mojih izkušnjah težko, ker pogosto kakšen bistven podatek manjka ... Na primer, podatek o temperaturi, zaradi česar izdelek na koncu ne uspe. Če recept kopiramo, marsikdaj ne razumemo, zakaj je navedena točno določena količina sestavin.

To se pozna predvsem pri izdelavi mil, kjer lahko zamenjava ene vrste maščobe z drugo zahteva nov preračun sestavin. To je kemija! In treba je vedeti, zakaj in koliko sestavin je treba dodati, sicer izdelek preprosto ne uspe ali pa je neuporaben, ker je preveč agresiven za kožo.

Ali za izdelavo domače kozmetike potrebujemo kakšne posebne pripomočke?

Maja: Za mila se priporočajo posode in palični mešalnik, ki ga je dobro imeti samo za izdelavo mil, in ne hkrati za uporabo v kuhinji! Pri izdelavi preostale kozmetike pa potrebujete samo surovine.

Se vi spominjate svojega prvega izdelka, kaj ste izdelali?

Maja: Sivkino milo. Izdelala sem ga zase in uspelo mi je v prvem poskusu.

In potem? Ste eksperimentirali dalje ...

Maja: Tako nekako (smeh). Potem sem se učila iz prakse, obiskovala dodatne delavnice.

Se vam je kdaj zgodilo, da izdelek ni uspel?

Maja: Seveda, to se lahko hitro zgodi, sploh pri milih. Pa včasih niti ne veš, zakaj. Enostavno se zmotiš pri receptu, ker gre za grame ...

Kakšen izdelek pa bi priporočili za izdelavo popolnemu začetniku?

Maja: Olja za masaže so zelo preprosta za izdelavo, tudi kakšni toniki, solne kopeli, dezodoranti, celo izdelava zobne kreme je preprosta.

Kako pa je z doziranjem doma izdelanih izdelkov, jih porabimo več ali manj?

Maja: Manj, kot smo vajeni. Doma izdelana krema je drugačna kot tista, ki se prodaja v trgovini, in ni je treba uporabljati tako pogosto. Pri naravnih izdelkih velja pravilo – manj je več.

Katera pa je vaša največkrat uporabljena sestavina oziroma surovina za izdelavo naravne kozmetike?

Maja: Uf, toliko je različnih izdelkov, da ne vem ...

Morda sivka, o kateri je vedno toliko pozitivnih besed?

Maja: Sivka je res vsestransko uporabna, in če ne vemo, kaj bi uporabili, pač uporabimo sivko. (smeh)

Kako pa je z uporabo eksotičnih rastlinskih izvlečkov? V vaših izdelkih sem opazila dodatek kokosa ...

Maja: Načeloma uporabljam stvari, ki se dobijo pri nas. Kokosovo, konkretno, je zelo dobro olje, ki vlažilno deluje na kožo in je kakovostna sestavina, zato jo uporabljam. Kakšnih drugih sestavin, ki so meni osebno sporne, na primer palmovo olje, pa nočem uporabljati.

Zakaj?

Maja: Ker pridobivanje palmovega olja pomeni pravo ekološko katastrofo v Indoneziji. In ker to vem, ga raje ne uporabljam. Sicer pa nimam zadržkov, da sestavine ne bi uporabila samo zato, ker ne raste pri nas. Pri nas imamo oljčno olje, ki je zelo težko, in krema, ki jo zamešamo z njim, je preprosto premastna, zato dodam poleg tudi kakšno drugo olje, ki se hitreje vpije, ali kakšno vlažilno sestavino ...

Kaj pa jojobino olje, je res tako vsestransko?

Maja: To je super olje, iz rastline, ki raste v puščavi, in zaradi tega zna super zadrževati vlago. Primerno pa je za vse tipe kože.

Zakaj pa je arganovo olje tako opevano?

Maja: Hvaljeno je kot sestavina proti staranju, kar sicer povsem drži, ker vsebuje veliko vitamina E, ampak so pa tudi druga olja, ki imajo veliko vitamina E, na primer sončnično olje, ki ga je pri nas v izobilju.

Kako pa je z uporabo alkohola v vaših izdelkih?

Maja: Jaz ga uporabljam, ker podaljša rok uporabe.

Za koliko?

Maja: Za kakšen mesec. Naravna krema zdrži v hladilniku teden dni, največ 14 dni, in to je težava naravne kozmetike. Kar se alkohola tiče, zagotovo izsušuje kožo v čisti obliki, če pa ga malo dodamo v kremo, ne more narediti škode. Seveda je bolje, da ga ni, zato se mu poskusim izogniti, če je le mogoče.

Tudi kakšna hladno stiskana olja, ki so lahko odlična za kožo, imajo tako močan vonj, da jih ne morem uporabiti pri izdelavi krem, ker se vonj ne da prikriti z nobenim eteričnim oljem. Zato je treba včasih sprejeti kompromis.

Kako pa je z nakupom surovin za izdelavo domače kozmetike, predvidevam, da se ne dajo kupiti v običajnih trgovinah?

Maja: Jaz na delavnicah povem, kje jih kupujem. Večinoma v tujini, je pa tudi pri nas nekaj podjetij, ki se ukvarjajo z izdelavo kozmetike in se osnovne sestavine lahko kupijo pri njih, tudi v majhnih količinah.

Ste tudi mojstrica izdelave domačih čistil, ali lahko čistila izdelamo iz sestavin, ki jih imamo doma, dobesedno pred nosom?

Maja: Seveda, kis ali limona sta primerna za čiščenje, sol je odlična za poliranje pip, pri izdelavi čistil se uporablja soda bikarbona, lahko tudi kostanj, jajčne lupine, otrobi ... Veliko stvari, ki jih imamo doma v omari, je uporabnih za izdelavo čistil, in sploh ne vemo, kaj vse lahko z njimi počnemo.

Za revijo Lisa napisala Metka Pravst

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ