Počitnice za aktivne

21. 7. 2007
Deli
Počitnice za aktivne

Namakanje nog v škafu, cvrenje na plažah in poležavanje v senci dreves že dolgo niso več priljubljene dejavnosti učinkovitih počitnic. Z novo energijo vas bo napolnil le aktiven počitek.

Doma

Če vam osebni ali družinski proračun ne omogoča, da bi počitnice preživeli zdoma, si jih morate pričarati kar doma. Prelevite se v osebno potovalno-športno agencijo in si pripravite natančen program za tisti teden ali dva, ko vam ne bo treba v službo. Samo tako bo aktiven počitek res učinkovit.

Še ena prednost počitnic doma! Skoraj religiozno se lahko posvetite pripravi zdravih obrokov. Čas boste imeli za iskanje primernih receptov, nakup potrebnih sestavin pa tudi pripravo in – ne pozabite – za uživanje v hrani.

Poiščite aktivnost, ki vam je všeč. Izberite torej šport in si zastavite osebni cilj (recimo: v tednu dni bi rad pretekel 100 kilometrov, rad bi postavil rekord v kolesarskem vzponu na bližnji hrib . . ). Potem cilju podredite urnik vadbe – vadite tako vzdržljivost kot moč. Napredek tudi skrbno beležite.

Mogoče si nikoli niste vzeli časa za raziskovanje okolice svojega domovanja. Stavimo, da je v bližini nešteto možnosti za rekreacijo – narava je seveda eno veliko igrišče, a tu so še bazeni, igrišča, fitnesi . . 

Lahko pa se sproščate tudi tako, da meditirate v senci, ki vam jo nudi domača pergola

Hribi

Ustrezna izbira cilja in poti je odločitev, ki pripomore k varno izpeljani pohodniški turi – eno- ali večdnevni. Pri izbiri upoštevajte svoje znanje, pripravljenost in opremo. Informacije o poti zberite iz vodnika in zemljevida, o turi se pogovorite z nekom, ki je pot pred kratkim prehodil. Pomembno je, da ne precenjujete sposobnosti.

Sestavni del osebne opreme so gojzarji in nahrbtnik. V slednjem naj bodo poleg malice, pijače in dokumentov vedno rokavice, kapa, vetrovka, krema, sončna očala, oblačila, kompas, ustrezen planinski zemljevid, zavitek prve pomoči z zaščitno folijo, piščalka, bivak vreča, vžigalice, sveča in svetilka.

Izogibajte se vročemu in soparnemu poletnemu vremenu! Tik pred odhodom preverite kratkoročno vremensko napoved za gorski svet. Svojcem ali v hotelu, če boste v hribih dlje, povejte, kam greste in kdaj se nameravate vrniti, da bodo, če vas v dogovorjenem času ne bo domov, znali pravilno ukrepati.

Turo začnite dovolj zgodaj, da se izognete poletnim nevihtam, zgodnjemu mraku pozimi ali naglici ob vrnitvi v dolino. Začnite poeasi, da se telo ogreje. Po poteh hodite z odprtimi očmi. Če zaidete s poti, se vrnite na mesto, kjer ste jo zapustili. Na vsako uro hoje si privoščite petminutni počitek.

Morje

Počitnice ob veliki vodni površini vsi povezujemo s plavanjem. Zelo pogosto počitnikarji menijo, da so že z namakanjem v slani vodi postorili vse, kar potrebuje njihovo telo. A to, kar počnejo, je navadno namakanje, ki s športom nima nikakršne povezave.

Če se želite v vodi tudi dobro razmigati, vam bodo pripomočki v veliko pomoč. Plavalna očala ali maska, plavutke za lažje premagovanje večjih razdalj, kopalke, ki naj bodo udobne iz hitro se sušečih materialov (ženske izberite enodelne). Za izpopolnjevanje tehnike in napornejši trening pa si lahko umislite tudi lopatice za dlani in stopala.

Če ste se odločili, da boste med dopustom splavali, vam svetujemo, da se prej vpišete v kakšnega od tečajev za izboljšanje tehnike. Plavanje bo učinkovitejše in v večji užitek. Pozanimajte se kar v bližnjem klubu, kar veliko jih že ponuja strokovno vodeno rekreacijo.

Vedno več obmorskih turističnih središč je ponudbo obogatilo tudi z wellness programi. S fizično aktivnostjo boste izboljšali telesno počutje, s sproščanjem pa boste umirili tudi duha. Vzemite si čas zase in dosezite občutek sproščenosti, enotnosti telesa in duha. Telo vam bo to vrnilo s še boljšimi rezultati.

Žiga Černe