Okrepite telesne obrambne mehanizme

15. 12. 2015
Deli
Okrepite telesne obrambne mehanizme (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Muhasto vreme, nihanja temperatur ... vse to je zelo obremenjujoče za telo in razpoloženje ter kot nalašč za zoprne prehlade. Prav zato je zdaj idealen čas, da še dodatno poskrbimo za svoje zdravje in da aktiviramo telesne (pa tudi duševne) obrambne mehanizme.

Če je naš imunski sistem okrepljen, smo telesno in duševno dobro pripravljeni za zimsko neprijetno vreme in zelo hladne dni. Tako bomo veliko bolje prenašamo mrzel letni čas in ko razsajajo prehladi, tudi ne bomo takoj pristali v postelji.

Dobro zdravje prinaša dobro voljo, ta pa spet krepi naše obrambne sile.

Vsak dan po nov odmerek svetlobe!

Glavni vzrok za zimsko slabo razpoloženje in oslabljeni imunski sistem je pomanjkanje svetlobe. Moč svetlobe je v primerjavi s poletjem močno zmanjšana. Poleg tega se manj časa zadržujemo na prostem. Vendar pa je svetloba izjemno pomembna. Skozi oči pride neposredno do naših možganov, kjer spodbuja proizvodnjo prenosne snovi serotonin in endorfinov, ki nas razvedrijo.

Če nam manjka svetlobe, potem 'proizvodnja sreče' v možganih ne deluje. Zato pa je okrepljena proizvodnja melatonina, torej snovi, ki pravzaprav usmerja spanec. Zaradi nje se počutimo utrujeni in zaspani.

Poskusite, da bi se vsak dan vsaj za četrt ure zadrževali na prostem, najbolje okoli poldneva, da se naužijete dovolj dnevne svetlobe. Na ta način bi bilo razmerje med serotoninom in melatoninom ter s tem tudi vaše razpoloženje spet v ravnovesju.

Dobra prekrvavitev daje moč

Proti jutranji utrujenosti in slabi volji pomagajo prhe z izmenjavanjem tople in hladne vode. Po prijetno vroči prhi se oprhajte še s hladno vodo. Pričnite pri stopalih in se nato z rok usmerite proti srcu ter končajte na prsih in hrbtu. Nato se dobro obrišite in se toplo oblecite.

To je najboljša možna spodbuda za krožni tok. Počutili se boste sveži in v dobri formi. Odličen stranski učinek takšne prhe je, da se zaradi dobre prekrvavitve ožilja na sluznicah le težko nabirajo virusi nahoda.

Izvrstno razpoloženje s hrano

Ustrezna prehrana lahko prav tako premaga turobna razpoloženja. Zdrava hrana z veliko magnezija spodbuja delovanje živčnega sistema in preprečuje stresna razpoloženja. Veliko magnezija se nahaja v bananah, jagodičju in perutnini.

Prav tako pomemben je seveda tudi vitamin C, saj lahko pomanjkanje te snovi povzroči nezadostno delovanje obrambnih moči. Študije so pokazale, da z vitaminom C veliko bolje obvladujemo prehlade. Takrat tegobe niso tako izrazite in čas bolezni je krajši. Odlični oskrbovalci z vitaminom C so kiviji, paprika, banane, agrumi in seveda jabolka.

Pazljivi bodite tudi na to, da zaužijete dovolj cinka, saj ta mineralna snov podpira proizvodnjo protitelesc.

Več: Cink - superjunak med minerali

Po možnosti vsak dan na svež zrak!

Za zdravje je pomembno, da se tudi ob neprijetnih dnevih odpravimo na svež zrak. Izkoristite deževne premore ali sončne trenutke in se sprehodite, počasi tecite ali kolesarite.

Z rednim gibanjem na prostem se zelo okrepijo obrambne sile. Poveča se število imunskih celic v telesu, hkrati pa se poveča tudi vaša zmogljivost. Tako se lahko organizem hitreje odzove na morebitne bolezenske klice. Obenem se telo pri gibanju na svežem zraku bolje privadi na nihanje temperatur.

Tudi počitek je pomemben za zdravje!

Poleg gibanja je za zdravje in imunski sistem pomembno tudi, da telesu privoščimo počitek in dovolj spanca. Ne zadajte si preveč dela, poskušajte se izogniti stresu in vedno načrtujte dovolj časa za počitek.

Uživajte v dolgih večerih in ne dovolite, da bi vas slabo vreme užalostilo. Prižgite si dišečo svečo in si skuhajte skodelico čaja ali aromatičnega kuhanega vina ter se udobno zleknite na kavč.

Vidite, zimski čas ima tudi svoje prijetne plati ...

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek