Željo spremenite v cilj

3. 6. 2013
Deli
Novoletne zaobljube

Če gre za resno željo, jo moramo najprej spremeniti v cilj. Ni dovolj, da si želimo biti bolj srečni. Razčistiti moramo, kaj ta sreča pomeni. Je to več časa zase, in če je, kje si ga bomo vzeli? Je to več denarja, in če je, kje ga bomo zaslužili? Je to več druženja, in če je, s kom in kje se bomo družili?

Ob zaključku starega leta namreč pogosto vidimo priložnost za spremembo. Da prekinemo stare navade, s katerimi smo nezadovoljni, in vzpostavimo nove, za katere menimo, da nas bodo osrečevale.

Toda zaobljuba spremembi, ki je ne izpeljemo, lahko povzroči še večje nezadovoljstvo in razočaranje nad seboj, kot če se spremembe sploh ne bi lotili.

Kako se torej lotiti spreminjanja?

Zaobljuba je odločitev, da bomo nekaj delali ali se obnašali drugače kot do zdaj. Kar pomeni, da nas nekaj, kar zdaj počnemo, onesrečuje ali pa vsaj mislimo, da nas. In prav na to moramo biti pozorni pri sprejemanju novoletnih zaobljub. Kaj nas zares moti? Kaj bi res radi spremenili? Je to naša želja ali pričakovanje drugih?

Če gre za resno željo, jo moramo najprej spremeniti v cilj. Ni dovolj, da si želimo biti bolj srečni. Razčistiti moramo, kaj ta sreča pomeni.

Je to več časa zase, in če je, kje si ga bomo vzeli? Je to več denarja, in če je, kje ga bomo zaslužili? Je to več druženja, in če je, s kom in kje se bomo družili?

Jasni cilji in izdelana strategija, kako jih doseči, zelo olajšajo njihovo izpolnitev

Pomaga tudi, da so cilji merljivi, kar pomeni, da jih lahko ocenimo oziroma jih lahko ovrednoti tudi zunanji opazovalec (prijateljica namreč ne more oceniti vašega občutka sreče, to je nekaj, kar čutite le vi).

Bolje je izbrati en realen cilj, kot pa narediti cel spisek, ki ga potem ne bomo izpolnili. Če je cilj obsežen, ga lahko razdelimo na manjše cilje: če želimo shujšati, to vključuje drugačne prehranjevalne navade in večjo telesno aktivnost, toda to pomeni drugačen odmor za kosilo, drugačen nakup hrane, spremenjen urnik in podobno.

Poskušamo vizualizirati, kako bo videti naš dan. Ne omejujte se s tem, kako naj bi bilo. Poskrbite, da vam bo vseeno prijetno, saj boste sicer hitro opustili nova vedenja. Časovne omejitve si postavljate sami, zato bodite pri tem realni. Ne hitite, nikamor se ne mudi!

Kaj pa, če vam novi način ni všeč?

Odločitve za spremembe so pomembne, toda ne dokončne – vedno se lahko na novo odločimo ali vrnemo k staremu načinu.

To ni nujno korak nazaj. Morda smo mislili, da si nečesa želimo, ko pa smo to dobili, nam ni več všeč. Zakaj si ne bi bili všeč takšni, kot smo? Zakaj bi počeli stvari samo zato, ker so všeč drugim? Dovolite si biti drugačni in si sebično privoščite tisto, v čemer uživate!

Tina Bončina, dr.med., psihoterapevtka transakcijske analize

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ