Trenirajte celo telo

24. 11. 2012
Deli
Trenirajte celo telo

Kakšne natančno so vaše želje? Cilji, ki si jih zastavite, morajo biti jasni in realni. To pomeni, da morate upoštevati svoje trenutno stanje oziroma raven pripravljenosti. Treninge običajno razdelimo v tri osnovne kategorije ...

Izgubljanje telesne teže (maščobnih zalog)

Če se vadbe šele lotevate, je za vas primeren krožni trening. Izberite do 10 vaj in jih izvajajte drugo za drugo brez počitka – to je ena serija. Na posamezni napravi naredite od 10 do 15 ponovitev. Med serijami (naredite 3 do 4) malce počivajte.

Bolj izkušenim priporočam izvajanje superserij. Izberite si dve vaji in ju izvajajte drugo za drugo brez počitka. Ponovite 3 do 4 serije, nato začnite z novim parom.

Obstaja veliko variacij superserij, toda pri izgubljanju telesne teže je treba na enem treningu aktivirati vse večje mišične skupine. Zato izbirajte sestavljene vaje (gib, pri katerem sodeluje več mišic). V posamezni par vključite med seboj neodvisne mišice, na primer počep in veslanje sede.

Pridobivanje mišične mase

Pri vsaki od 5 do 6 sestavljenih vaj izvajate 3 do 4 serije. Odmor med serijami naj traja približno 1 minuto. Vadite z obremenitvami, ki vam komaj dopuščajo 8 do 12 ponovitev, izvedba pa mora biti pravilna.

Če ste bolj izkušeni, lahko izvajate superserije, toda drugače kot pri izgubljanju telesne teže. Določite si pare vaj, ki aktivirajo iste mišice oziroma skupine mišic.

Običajno je prva sestavljena vaja, druga pa enosklepna, torej takšna, ki aktivira predvsem točno določeno mišico. Primera: metulj po potisku s prsi ali odročenje po potisku nad glavo.

Pridobivanje mišične moči

Nič filozofiranja, velike teže, malo ponovitev (običajno od 3 do 5), zlasti sestavljene vaje – počep, dvig trupa, mrtvi dvig … in dolg počitek med serijami (do 4 minute).

Trening je naporen, zato za začetek priporočam poudarek pomembnejših mišičnih skupin in morda nekaj več ponovitev z nekoliko manjšo težo pri mišicah, ki so za vas manj pomembne. Pri slednjih zato nekoliko skrajšate počitek.

Razpoložljivi čas

Koliko svojega časa ste pripravljeni žrtvovati za izpolnitev zastavljenega cilja? To je eno od pomembnih vprašanj pri izdelavi dobrega vadbenega programa.

Prepričan sem, da je vsakdo sposoben vaditi od 40 do 60 minut v eni vadbeni enoti, kar je po mojem mnenju dovolj. Če želite trenirati dalj časa, pa tudi prav.

Dvakrat na teden

Ne glede na zastavljene cilje vsakič trenirajte celotno telo. Vse glavne mišične skupine je treba obremeniti vsaj dvakrat na teden, sicer mišice nimajo razloga za rast.

Začetniki lahko izvajate kar krožni trening, kot sem ga priporočil za izgubljanje telesne teže. Če pa vas bolj zanima pridobivanje mišične mase, priporočam serije (od 8 do 12 ponovitev), med vsako pa počivajte (približno 60 sekund).

Vadbo lahko skrajšate z izvajanjem superserij antagonistov, na primer za spodnji del hrbta in trebušne mišice.

Trikrat na teden

Če niste začetnik, je najbolje, da izvajate vaje za ločene mišične skupine. Najlaže je tako, da telo razdelite na zgornji in spodnji del ter potem rotirate. Tako prvi teden dvakrat opravite trening A in naslednji teden dvakrat trening B. Če trenirate štirikrat na teden, oba treninga ponovite dvakrat.

Izkušnje

Začetniki boste napredovali ne glede na vrsto treninga, zato nekaj časa vztrajate pri enostavnejši in varnejši vadbi (nekaj več ponovitev, osnovne vaje, vse mišične skupine).

Sčasoma, ko se bo napredovanje ustavilo, postopoma zmanjšujte število ponovitev in povečujte težo. To lahko pozneje nadgradite z zahtevnejšimi vajami in ločevanjem mišičnih skupin.

Regeneracija ima odločilno vlogo pri uspehu in neuspehu. Začetnik se po treningu spočije v 48 urah in z lahkoto naredi tri vadbene enote na teden. Izkušenejši, ki izvajajo količinsko in tehnično težje treninge, pa potrebujejo več časa za popolno regeneracijo, saj posamezne mišice obremenijo bolje in močneje.

Bolj ko ste izkušeni in trenirani, tem pogosteje morate spreminjati vadbeni program, kajti le tako lahko mišico znova izzovete in jo prisilite k napredovanju.

Začetnik lahko isti program izvaja 6 do 10 tednov brez bojazni, da bo nazadoval, medtem ko odlično trenirani potrebuje spremembo na 2 do 3 tedne. Glavne mišične skupine morate obremeniti vsaj dvakrat na teden, sicer se med posameznimi vadbenimi enotami preveč spočijejo in nimajo nikakršnega razloga za krepitev (rast).

Franci Jaklilč

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"