Počitek je prav tako pomemben kot trening!

12. 4. 2013 | Barbara Novak
Deli
Počitek je prav tako pomemben kot trening! (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vsakdo je že kdaj premalo spal in zaradi tega naslednji dan čutil vse negativne posledice pomanjkanja spanca, vključno z malo energije in slabo voljo oziroma večjo razdražljivostjo. Na splošno nam je torej znano, da potrebujemo dovolj spanja. Morda pa ne veste, da ga morate zagotovo imeti dovolj, če želite optimalne rezultate pri preoblikovanju telesa.

Koliko pa ga je dovolj?

Za vsakega posameznika drži drugače. Nekdo morda potrebuje le pet ur spanja na noč, nekdo pa tudi po osmih urah še vedno ne more 'normalno' funkcionirati. Tu smo si zelo različni, precej pa vpliva tudi življenjski slog.

Delno je število ur spanja pogojeno tudi s starostjo. Kot vemo, starejši ljudje načeloma spijo manj kot mladi. Ampak spet je tudi tukaj odvisno od posameznika do posameznika.

Zavedati se morate, da je vadba zgolj neke vrste poškodba za vaše telo. Če so bile vaje pravilno izvedene in ravno prav intenzivne, se bo telo odzvalo z izboljšanjem določenih sklopov, recimo okrepitvijo mišičnih vlaken. A šele takrat, ko si boste vzeli čas za počitek/spanje. Tedaj se bodo določeni telesni procesi upočasnili, vaš organizem pa bo imel čas za regeneracijo oziroma obnovo. In šele ko se ta proces zaključi, bo sledila nadgradnja trenutnih zmogljivosti.

Če boste na trenutne 'poškodbe' povzročili nove, še preden se bo telo popolnoma regeneriralo, boste na dolgi rok samo zboleli oz. se, bog ne daj, celo poškodovali. V profesionalnem športu temu pojavu pravijo pretreniranost in ne redko se zgodi, da se športnikova forma poslabša zaradi premalo počitka.

Kako vemo, da nimamo dovolj počitka?

Lahko bi rekla, da je odgovor preprost – ko ste čez dan utrujeni, ko vam začne občutno primanjkovati energije, ko se vam nič ne da, ko drugi opazijo, da ste utrujeni, ko začnete odlašati s stvarmi, ko začnete izpuščati treninge, ko se prenehate prehranjevati po načrtu ali ko ni in ni rezultatov, kljub vašemu trudu, vztrajnosti in pridnosti na treningih in pri prehrani.

Ko pretiravate s treningi, ker mislite, da boste tako hitreje dosegli rezultate, pa se je zelo smiselno pogovoriti s trenerjem, s katerim lahko skupaj analizirate, kaj in kako spremeniti, da se napredek ne bo ustavil.

Sama poleg več spanja svojim varovancem v fitnesu velikokrat priporočim tudi različne sprostitvene tehnike; kot so branje knjige, savna in masaža, poslušanje sprostitvenih programov, sprostitev v dišavni kopeli, crkljanje z ljubljeno osebo in še veliko drugih.

Naj vam ne bo škoda časa za počitek in sprostitev, saj je resnično enako pomemben, če ne še bolj, kot vse drugo.

Barbara Novak, profesionalna osebna trenerka z ameriško licenco AFPAA

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ