Skrivna sestavina, ki vam je primanjkuje za boljšo motivacijo

1. 3. 2018
Deli
Skrivna sestavina, ki vam je primanjkuje za boljšo motivacijo (foto: Profimedia)
Profimedia

Neverjetno, kaj vse lahko storimo, ko nam uspe najti pravo motivacijo. In koliko več energijje in novega zagona pridobimo. A zakaj se je tako presneto težko držati zadanih obvez?

Ker pogosto prava težava ne tiči v prenizki motivaciji, temveč v neproduktivni miselnosti, ki motivacijo spodkopava.

Premagovanje slabih navad

Ko pomislite na motivacijo, vam verjetno najprej pride na misel sistem kazni in nagrajevanja. In potem boste verjetno pomislili, da je problem ravno v preveč nagradah. Logično sklepanje vas nato pripelje do zaključka, da potrebujete več discipline. Zato boste raje nekomu plačali, da vas nadzira in spodbuja. Če se ne morete sami ob šestih zjutraj v mrazu spraviti na stadion, vas bo kakšen zahteven trener zagotovo prisilil v to.

Ironično pa je, da ste, kar se tiče pomanjkljivosti, do sebe najstrožji prav sami. Ko prevečkrat preslišite budilko in preskočite vadbo ali pa pridete pozno iz službe in si za večerjo pogrejete pico, sebe najstrožje obsojate. Trener bo pa v vsakem primeru dobil plačilo.

Kakršna koli že je raven vaše motivacije, jo bodo takšni dogodki sesuli. Za spodrsljaj boste krivili sebe. Spraševali se boste, ali ste res motivirani. Oziroma ali imate res v sebi dovolj vztrajnosti, da postanete bolj zdravi, ali vas bodo slabe navade pokopale. Morda ste po naravi nagnjeni k lenobi in vam zdrav način življenja ni dan. Je lahko kaj še bolj pogubno za motivacijo?

Ena izmed pogostih zmot pravi, da so ljudje, ki se držijo zdravih navad, tudi izjemno disciplinirani – zjutraj se zbudijo zgodaj in se odpravijo v telovadnico, pa naj bo zunaj še tako temno in hladno. Kot da so se sposobni gnati v neskončnost in so zaradi tega tudi boljši.

Zakaj to ne drži?

Psihološke raziskave so pokazale, da ljudje z zdravimi navadami niso bolj disciplinirani, ampak čutijo do sebe več sočutja.

  • Namesto da bi si gnali k srcu, ker niso ves čas popolni, se vprašajo, zakaj je prišlo do določenih stvari.
  • Namesto da bi same sebe označili za lene zgube, se lotijo reševanja težav.
  • Namesto da bi pomislili, zakaj niso 'svoje lene riti spravili iz postelje in se odvlekli do telovadnice', pomislijo na to, da so bili zelo utrujeni in so zato zaspali. Zato se je treba naslednjič bolj naspati. Je to izvedljivo?

V tej situaciji sebe ne vidijo kot problem, temveč je vse skupaj uganka, ki jo je treba rešiti.

Temu pravimo 'miselnost za reševanje težav'. Je močna, ker izloči vsakršna čustva in človeka prisili, da se sooči z resnično situacijo. Namesto da bi se obsojali, da ste leni, si morate priznati, da ste utrujeni, in se vprašati, zakaj je tako.

Morda se niste dovolj naspali ali pa ste v službi preobremenjeni. Kaj lahko torej storite, da se boste zjutraj zbudili spočiti? Toliko razumevanja premorete, da veste, da ste zaspali, ker ste bili utrujeni, kar pa je povsem normalno, če ne počivate dovolj. To ne pomeni, da ste leni, temveč morate ugotoviti, kako si vrniti moči, da boste lahko funkcionirali po najboljših močeh.

Namesto da ste do sebe strogi in posledično pod pritiskom delate slabše, morate poskrbeti zase, da boste lahko delali bolje. S sekiranjem ne boste dosegli ničesar.

Če bi se vaš najboljši prijatelj ali otrok soočal z enako situacijo, bi kar obupali nad njima? Seveda ne. Prijazno bi prisluhnili njunim skrbem, poudarili bi pozitivne plati in ju poskusili usmeriti k rešitvi. Sebi morate nakloniti enako spoštovanje in skrb. Ne samo, da si to zaslužite, ampak je to edina pot do rešitve. Ljudje, ki so najbolj zdravi, si prav tako prisluhnejo, ko nekaj, kar so si želeli doseči, ne gre po načrtih. To jim pomaga zbistriti misli in odklopiti čustva ter privzeti 'miselnost za reševanje težav', kar jim bo pomagalo, da jim bo naslednjič uspelo.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek