5 aplikacij, ki bi jih moral preizkusiti vsak ljubitelj smučanja

20. 12. 2017
Deli
5 aplikacij, ki bi jih moral preizkusiti vsak ljubitelj smučanja (foto: Profimedia)
Profimedia

Predstavljamo 5 najbolj uporabnih aplikacij, prilagojenih smučarskemu turizmu.

Zimsko vreme je lahko precejšnja loterija. Ko se na hribe obesijo oblaki in smučišče prekrije megla, za povrh pa zapiha veter, nam vremenska napoved, ki pravi, da bo deloma jasno s spremenljivo oblačnostjo, prav veliko ne pomaga.

Tveganje lahko precej zmanjšate z uporabo aplikacij, prilagojenih smučarskemu turizmu. Predstavljamo vam nekaj najbolj uporabnih, ne nujno povezanih samo z vremenom. Saj si nekako vsi želimo izvedeti, kako dobri smučarji smo, mar ne?

Mimogrede: vse opisane aplikacije so na voljo brezplačno.

Bergfex

Brez te aplikacije se na smučanje ne podajajte. Informacije, ki jih ponuja, namreč presegajo druge vire po natančnosti in temeljitosti, vse skupaj je na voljo tudi v slovenščini.

Postopek je preprost: poiskati je treba smučišče, ga shraniti med priljubljene, nato pa se bo ob vstopu v aplikacijo vedno prikazovalo na seznamu z vsemi informacijami za prihodnjih nekaj dni in s sliko kamer s smučišča.

Bergfex aplikacija

Osnovno vremensko napoved je mogoče razširiti v urno, z natančnim prikazom oblačnosti in močjo vetra. Možen je širši pregled oblačnosti za določeno območje v nekaj prihodnjih dneh, kar je zanimivo tako za iskanje sončnih lukenj kot ob napovedi sneženja, saj aplikacija pregledno prikaže predvideno količino snega, pa tudi to, kje bo snežilo in kje samo deževalo. Z vsem tem znanjem in predvidevanjem je z nekaj izkušnjami zelo preprosto ugotoviti, ali se vam splača na pot do določenega smučišča ali pa je bolje ostati doma oziroma se odločiti za kakšno drugo smer.  Seveda je jasno, da so kratkoročne napovedi bolj natančne, zato naj ob dvomu končna odločitev pade šele zjutraj, tik pred odhodom.  

Poleg vremenskih podatkov, kamer in snežnih razmer Bergfex ponuja tudi nekaj splošnih informacij o smučiščih, ki pa niso za vsa smučišča dovolj podrobne, zato je pametno poiskati še kakšen drug vir.

iSkiTracker

Vreme je lepo, o smučišču ste dobili vse mogoče informacije – čas je, da greste smučat! Kdor želi vedeti, kako mu gre, bo zagotovo z veseljem preizkusil iSkiTracker.

Aplikacija omogoča neposredno sledenje smučarskim zavojem, ki jih zapisuje v bazo, iz katere je mogoče pozneje dobiti kar nekaj zanimivih informacij. Takoj, ko si nataknete smuči, aplikacijo zaženite, pritisnite na gumb, da želite snemati, in telefon mirno spravite na varno. Ob koncu smučanja snemanje zaustavite in preverite, koliko kilometrov ste prevozili, kakšno višinsko razliko ste zmogli (posebej za spust), kako aktivni ste bili, s kakšno hitrostjo ste smučali in kakšna je bila največja hitrost. Podatke si pozneje lahko ogledate tudi na računalniku, se z njimi pohvalite pred prijatelji in na splošno sledite celotni sezoni.

Aplikacija samodejno zazna smučišče in podatkom, ki jih ima o njem, tudi prilagodi izmerjeno pot oziroma višinsko razliko. Zamerimo ji, ker ne omogoča vmesnega postanka, prav tako ne spozna, da je smučar na koncu pozabil izključiti merjenje, zaradi česar se lahko pojavijo nerealni rezultati. Zato je tudi lestvico najboljših na smučišču ta dan ali skozi vso sezono treba jemati z rezervo. 

Skiline

Kje so že časi, ko smo imeli smučarske vozovnice okoli vratu, pregledoval pa jih je žičničar pred vstopom ... Zdaj jih imamo varno spravljene v žepku na rokavu, pred žičnico se zgolj sprehodimo skozi vrtiljak s samodejnim preverjanjem. Morda ste kdaj že pomislili, kaj se dogaja s podatkom, da je določena vozovnica prešla nadzorno točko.

Skiline aplikacija

Ko boste zagnali aplikacijo Skiline, boste to hitro ugotovili, le kodo vozovnice boste morali vpisati. Tako vam bo jasno, kolikokrat ste se peljali s posamezno žičnico, na osnovi podatkov boste izvedeli tudi, koliko višinskih metrov ste prevozili. Pred vami se bo zarisal graf z vožnjami. Pod vašim uporabniškim imenom boste lahko zbirali podatke z različnih smučišč, hkrati pa si ogledali video in fotografske posnetke svojih voženj s smučišč, ki to omogočajo.

Pri aplikaciji Skiline vseeno pogrešamo možnost sledenja s sprejemnikom GPS, saj se včasih zgodi, da kakšna naprava nima nadzornega sistema, težava je lahko tudi pri žičnicah z vmesno postajo in seveda na smučiščih, kjer nehate smučati na drugem koncu, kot ste začeli. Ampak glede na to, da tudi ta nič ne stane, ji lahko nekaj slabih lastnosti mirno odpustimo ... 

iSki

Gre pravzaprav za celo družino aplikacij, ki so namenjene informiranju o smučiščih v posameznih državah (iSki Slovenija, iSki Austria ...), zato morda zadeva ni toliko prijazna, če pogosto smučamo v različnih državah, saj moramo za vsako naložiti svojo aplikacijo.

Sicer pa iSki ponuja precej dobre informacije o smučiščih. Vseeno je opaziti, da jih je več z večjih smučišč, kjer je na voljo tudi pogled v interaktivni zemljevid, medtem ko pri manjših (tudi slovenskih) lahko preverite samo bolj ali manj dobro digitalno kopijo splošnega zemljevida.

Vremenska napoved je po zadnjih posodobitvah prikazana bolj konkretno, a ne tako grafično kot pri Bergfexu, zato naj bo tu bolj za splošen pregled.  Uporabnost je odvisna tudi od izbranega smučišča.

Fis 

Ah, vsi smučarji smo tudi navdušeni navijači. Ampak da bi med lepim vikendom sedeli doma, ker bo ravno tekma v Leviju ali Kitzbühlu, se pa tudi ne spodobi. V takšnem primeru je najbolje, če uživamo svoj dan, med vožnjo z žičnico pa preverimo, ali nam bodo užitek povečali tudi smučarji, za katere navijamo.

FIS aplikacija

V aplikaciji FIS so zbrani podatki o vseh mogočih tekmovanjih, ki potekajo pod okriljem svetovne smučarske zveze, največja tekmovanja pa lahko spremljate tako rekoč v živo. Neverjetno, a resnično: nekaj (mili?) sekund pred gledalci, ki sedijo pred televizorjem, boste izvedeli za vmesne in končne čase oziroma razdaljo, ki jo je preskočil skakalec. Zanimiva izkušnja, ki v letošnji sezoni računu za mobilne storitve ne bo povzročila niti evra dodatnega stroška. Razen če se boste priključili na švicarsko omrežje ...  

Ampak rezultati niso vse, v aplikaciji so preprosto dosegljivi podatki o vseh tekmovalcih, njihove statistike, pretekli rezultati in najrazličnejše informacije. Pravzaprav boste na hitro lahko izvedeli več, kot vam lahko ponudi še tako zvedav komentator. 

Pridružite se akciji Na smučarske proge v dobri formi

In se potegujte za super nagrade!

Vsaka športna aktivnost zahteva dobro pripravljeno telo. Smučanje ni izjema. Tudi če vsak dan telovadite ali tečete, so potrebne priprave.

Na Aktivni.si bomo zato poskrbeli, da boste do konca smučarske sezone dobro pripravljeni.

Spremljajte našo novo rubriko, kjer bomo z vami delili

  • nasvete,
  • video treninge,
  • zanimivosti ...

... s prijavo na smučarske novice (gumb spodaj) pa se lahko potegujete še za super nagrade. Vsem prijavljenim bomo tudi vsak teden vso zbrano vsebino poslali na elektronski naslov.

Vse ljubiteljice vijuganja po belih strminah vabljene tudi na smučarski dan na Krvavec in k sodelovanju v nagradni igri, v kateri bomo podarili Elanove smuči Delight Supreme! 

Podrobnosti preverite TUKAJ.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord