Top nasveti za vse, ki boste prvič zapeli smuči ali desko

29. 12. 2017
Deli
Top nasveti za vse, ki boste prvič zapeli smuči ali desko (foto: Profimedia)
Profimedia

Če se prvič podajate na sneg, ne pozabite na nekaj pomembnih stvari. Te bodo poskrbele, da bo vse potekalo tekoče.

Ko prvič vznemirjeni pripravljate na kup opremo za zimske športe, se pred odhodom prepričajte, da ste storili naslednje stvari:

Izberite strokovno učenje. Če ste v tem športu povsem novi, je najbolje, da se učite od najboljših. To ne pomeni, da morate za šolo smučanja ali deskanja odšteti milijone. Vendar raje izberite ljudi, ki se profesionalno ukvarjajo z učenjem, kot prijatelja, ki je ljubiteljski smučar. Bolje vam bodo znali svetovati in bodo opazili vaše pomanjkljivosti, ki jih boste ob njihovi pomoči izboljšali.

Šola smučanja

Pred smučanjem ali deskanjem se ogrejte. Nujno vključite vaje za moč in ravnotežje, saj boste oboje potrebovali pri aktivnostih na snegu. Še posebej razgibajte noge pa tudi zgornji del telesa, ki bo deskarjem omogočil lažje zavijanje. Za slednje so odlične sklece.

Preverite: 5 top vaj za moč, ki vas bodo pripravile na bele strmine (video)

Ne pozabite na prigrizke. Kaj jeste na smučišču je zelo pomembno, saj vam mora obrok dati dovolj energije za nadaljevanje. V restavracijah imate običajno na izbiro masten pečen krompirček, pico in drugo hitro hrano, ki bo povzročila napihnjenost ter zaspanost. Namesto tega se opremite s sendviči z zelenjavo in energijskimi prigrizki. Doma pripravljene kroglice iz arašidovega masla so odlična izbira.

Dobro se oblecite, a ne pretoplo. Najbolje je, če oblečete smučarsko perilo, ki hkrati greje in diha. Vaše telo se bo med gibanjem segrelo, zato ni priporočljivo, da nase navlečete več volnenih puloverjev. Za vsak slučaj s seboj vzemite dodatne tople stvari, če vas začne zebsti. Največji zmrzljivci pa si v športnih trgovinah lahko kupite tudi posebne grelce za roke in noge.

Naučite se tudi, kako morate pasti. Dobre smučarske in deskarske šole svoje udeležence na začetku vedno naučijo tudi, kako postaviti roke in noge, da kar najbolj ublažijo padec. Pomembno je, da si to zapomnite, saj lahko preprečite morebitne poškodbe in izkušnjo naredite manj bolečo. Če se ne boste udeležili tečaja, za nasvet povprašajte prijatelje, ki se ukvarjajo z enako športno aktivnostjo.

Smučar

Preverite še: Vzdržljivostni trening za smučarje (video)

Ste se že pridružili naši akciji Na smučarske proge v dobri formi?

Prijavite se s klikom na spodnji gumb.

Vsak teden vam bomo poslali nasvete in treninge, da boste ostali do konca smučarske sezone v top formi in pripravljeni. In vsak teden podelili super nagrade!

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ