Bodite prijazni drug do drugega

16. 5. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Bodite prijazni drug do drugega (foto: profimedia)
profimedia

Drenjanje v vrsti, neprijazna postrežba, neobzirnost ... Imate tudi vi občutek, da je tega čedalje več? Nove študije dokazujejo, da se prijazno vrača s prijaznim.

Se razjezite zaradi neprijaznega vedenja nekoga drugega, potem pa se jezite sami nase, ker niste uporabili prave taktike? To se lahko zgodi vsakomur. Toda malo ljudi se zaveda, da nas prijaznost popelje dlje kot neprijazen in vehementen odziv.

Nove študije dokazujejo, da v življenju ne zmagujejo zgolj agresivni ljudje, temveč tudi tisti prijaznejši. Zakaj? Ker prijaznost tke vezi, v konfliktih najde primerno rešitev in nas hitreje privede do cilja. Poleg tega so srečnejši ljudje bolj zdravi, bolj veseli in uspešnejši.

V biokemiji pa najdemo odgovore, zakaj nasmeh prinaša toliko telesnih in duševnih moči: zmanjša se izločanje stresnih hormonov adrenalina in kortizola, izločajo pa se hormoni sreče, ki krepijo imunski sistem. Dovolj razlogov, da v napetih situacijah ostanete sproščeni in mirni.

V veleblagovnici

Tik pred blagajno ste, ko se želi nekdo preriniti pred vas.

Iztegnite komolce ali pa vsiljivcu podtaknite nogo – toda le če ste 'superwoman'. Za vse preostale pa velja, da se raje izognite merjenju moči pred blagajnami. Ni se vam treba vdati brez boja. Recite na primer: "Prehitite me lahko le, če ste na poti v porodnišnico." S takšno opazko boste razjasnili položaj, toda na originalen in neagresiven način.

V manjši trgovini

Skupina kupcev stoji sredi prehoda med policami in se sploh ne zaveda, da hočete mimo – oziroma jim je čisto vseeno!

Lahko se sicer vdate prvemu impulzu in se začnete prerivati med ljudmi. Toda ali bi vam bilo to v veselje? Bolje bo tako: dvignite roki in veselo zakličite: "Tu, tu, prosim spustite me mimo!" Zagotovo pomaga in poskrbi vsaj za razumevajoče nasmeške.

Prodajalki sta zatopljeni v pogovor in vas sploh ne opazita.

Jasno, nič nenavadnega. Toda namesto, da razmišljate, da vam ženski nočeta postreči, razmišljajte pozitivno. Morda imata ravno odmor in vas nista opazili. Stavek: "Če me tukaj ne bo nihče postregel, bom pač šla drugam!" samo še poslabša vse skupaj. Bolj sproščena različica bi bila: "Pozdravljeni, dami, imata trenutek časa zame?" Po takem stavku ste lahko prepričani, da ga bosta imeli.

V službi

Šef je slabe volje in se znese nad vami s pravo poplavo besnih besed.

V poklicnem življenju in tudi sicer boste takšen položaj obvladali le s prijaznostjo. V tem primeru pomaga trik iz vodenja: taktika ponavljanja. Počakajte, da pride do zraka, nato ga nagovorite z imenom in spregovorite počasi in mirno: "Gospod X, sem vas prav razumela? Ni vam bilo všeč, da ..."

Z omembo imena ga boste priklicali iz splošne anonimnosti in dosegli, da se bo vedel bolj civilizirano. Vaše vprašanje mu bo pokazalo, da ste pripravljeni najti rešitev. To mu bo vzelo vetra iz jader. Če se še vedno ne pomiri, še naprej ostanite pri tej taktiki in recite: "Lahko, da vi na stvari gledate tako. Jaz jih vidim v popolnoma drugačni luči." S čarobnima besedama 'lahko da' boste odgovorili vašemu napadalcu, da ne bo izgubil obraza.

V restavraciji

Radi bi naročili večerjo, toda natakar se ne zmeni za vas, čeprav gre večkrat mimo vaše mize.

Globoko vdihnite. Imate dve možnosti: čakate, da se končno prikaže ob vaši mizi in ga nato pošteno okarate. Toda to vam ne bo pokvarilo le večerje, temveč boste zraven izgubili še ves tek. Možnost številka dve: z vilicami ali nožem lahno potrkajte ob kozarec. Ko se natakar obrne, uglajeno recite: "Se opravičujem, toda če danes nimate časa, vam smem morda kaj prinesti?" Če še vedno ne deluje, zamenjajte lokal.

Na avtobusu & vlaku

Nekdo čisto zavestno, s torbami ali oblačili, poleg svojega zasede še sedež poleg sebe.

Čeprav vas to jezi, ostanite umirjeni. Nekaj namreč želite doseči, ne želite pa se vesti kot vaš sopotnik. Nasmehnite se in olajšano zavzdihnite. Nato pa na primer recite: "Oh, kako prijazno, da ste mi prihranili prost sedež. Za trenutek sem se bala, da je avtobus/vlak čisto poln. Najlepša hvala. Vi ste moja zadnja rešitev!" Kot dodaten bonus se lahko veselite zmedenega obraza svojega sopotnika!

V kinu

Vaš sosed neprestano telefonira in se pogovarja.

V tej situaciji se boste lahko končno odzvali 'hitro in neboleče'. Iz torbice izvlecite svoj mobilnik in skoraj zatulite vanj: "Dragi, govori glasneje. GLASNEJE! Ravno sem v kinu in moj sosed telefonira neverjetno dolgo in neverjetno glasno, da še sama sebe ne slišim!" Pomaga. Zagotovo.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"