Kako najbolje razrešiti družinski konflikt?

28. 5. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Kako najbolje razrešiti družinski konflikt? (foto: profimedia)
profimedia

Vsaka družina prej ali slej pride do konfliktne situacije, ne glede na to, kaj je povod za prepir ali zamero je vedno potrebno stvar razrešiti čim prej. 'Pometanje pod preprogo' bo sčasoma privedlo do oddaljevanja in krhanja odnosov med vsemi člani. Torej, kako ukrepati?

Pomembno je, da znate kontrolirati in prepoznavati svoja čustva, tako boste svojim bližnjim znali razložiti kaj je bil (v vaši vlogi) povod prepira. Pravilna komunikacija je v takšnih situacijah ključnega pomena! Z našimi tremi koraki se lahko naučite graditi bolj konstruktivne, spoštljive in trdne odnose v svoji družini.

1. Korak: Delujte v nasprotju s svojimi impulzivnimi čustvi

Čeprav so vaši občutki in čustva pomembni, nikoli niso popolnoma objektivni. Zaradi čustev veliko krat (preveč krat) delujemo impulzivno in nepremišljeno. Preden se soočite z osebo, ki vas je kakorkoli prizadela, si uzemite nekaj minut za razmislek ter razmislite kako bi radi odreagirali ter sami sebi razložite kaj si v resnici želite.

Sprejmite odločitev, da boste tokrat reagirali drugače, bolj premišljeno z jasnimi idejami ter z željo po razrešitvi problema, ne pa na njegovem poglabljanju.

2. Korak: Poskusite razložiti situacijo skozi sogovornikove oči

Kadar smo v konfliktu veliko krat vidimo samo svoj del zgodbe in se osredotočamo zgolj nase in na svoja čustva. Dajte sogovorniku možnost, da se izrazi in se poskušajte vživeti v njegovo kožo ter razumeti vašo reakcijo skozi njegove oči, saj veste, za prepir sta vedno potrebna dva.

S takšnim ravnanjem boste razumeli naravo in namere sogovornika ter krepili svoj odnos do njega. Po takšnem odkritem pogovoru bo vajina vez še trdnejša (tudi če se ne popolnoma strinjate z njim).

3. Korak: Ne zavlačujte s soočenjem

Praktično nemogoče je, da se med družinskimi člani nikoli ne 'zaplete', tudi če se neizmerno trudite in se izogibate konfliktom je konfrontacija v določenih primerih nujna ter konstruktivna.

Kako se soočiti:

  • Določite čas in kraj: Dogovorita se za 'srečanje sprave', kjer bo vsak povedal svojo plat zgodbe. Na takšen način se boste izognili impulzivnim izbruhom, vaš pogovor bo bolj objektiven in racionalen, za to bosta lažje prišla do razrešitve.
  • Ostanita pri temi: Bodite pazljivi ter se držite, da na 'srečanju' razrešita konflikt, ne obujajte spominov, ne razmišljajte o pikniku, ki prihaja, ampak se osredotočita na iskren pogovor.
  • Ne označujte: Nikar pogovora ne začnite: "... ja takšen si" ali "... saj je vedno ista zgodba..", poskusite biti odprti in razumeti sogovornika.
  • Opišite svoja čustva: Sogovorniku poskusite opisati svoja čustva in občutke ter seveda dopustite, da on stori enako.

Preberite še: Resnični izivi parov in kako jih obvladati

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord