Raziskava: Kakšen odnos imamo Slovenci do izražanja čustev

12. 2. 2011
Deli
Raziskava: Kakšen odnos imamo Slovenci do izražanja čustev (foto: Profimedia)
Profimedia

Trenutkov, ko lahko izkažemo ljubezen tistim, ki jih imamo radi, je veliko. Pa vendar je valentinovo praznik, ko svojih ljubljenih ne smemo pozabiti. Že majhna pozornost, kot sta lepa beseda in srčen nasmeh, bo polepšala dan zaljubljencev vsakomur.

Kakšen odnos imamo Slovenci do izražanja čustev in kako ljubeči smo, smo poskušali ugotoviti z raziskavo TGI na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana.

Slovenci očitno nismo najbolj romantični, saj nas ...

  • kar 38 % pravi, da ne želimo kazati svojih čustev. To še posebej velja za generacije naših staršev, dedkov in babic (starejši od 50 let).
  • Ženske pa so razmeroma bolj odprte, čeprav le za 4 %.

Želimo biti privlačne za nasprotni spol

V izkazovanju čustev smo sicer precej podobni svojim južnim sosedom. Pokazalo pa se je, da Slovenke bolj skrivajo svoja čustva kot Hrvatice. Očitno smo zelo stanovitni, kar 85 % nas meni, da je pomembno imeti dolgotrajno razmerje s partnerjem. Kar 12 % več Slovencev se strinja s tem stališčem v primerjavi s Hrvati.

Pomembno nam je, da smo privlačni za nasprotni spol. Tako meni skoraj polovica Slovencev in Slovenk, predvsem do 30. leta. Naši fantje in moški pa tu prednjačijo pred ženskami, kar 5 % več je takih, ki želijo buriti domišljijo nasprotnega spola.

V želji, da bi bili privlačni, se močno razlikujemo od Hrvatov in Srbov. Očitno nam je to dejstvo pomembnejše, kot je hrvaškim sosedom, in manj pomembno kot Srbom, saj se s tem stališčem strinja 60 % Srbov in 36 % Hrvatov.

Slovenci imamo gregorjevo

Čeprav danes vsi govorimo o valentinovem, pa imamo Slovenci pravzaprav svoj praznik zaljubljencev – gregorjevo. Naši predniki so za 12. marec govorili, da se takrat ptički ženijo. Stari običaj namreč pravi, da so se dekleta nekoč na gregorjevo ozirala v nebo. Prva ptica, ki jo je dekle videlo, je naznanila, kakšen bo njen mož.

Po neki legendi je bil sv. Valentin ubit zato, ker je nasprotoval rimski uredbi, ki je mladeničem prepovedovala poroko pred služenjem vojaške službe. Vojaki z družino so namreč zabredli v revščino. Škof Valentin naj bi poročal mlade krščanske pare, čemur je cesar Avrelij Klavdij Goticus, nasprotnik krščanstva, ostro nasprotoval. Po drugem izročilu naj bi se mladi možje tako tudi izognili vojaški suknji. Valentina naj bi dal cesar prebičati in sežgati.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"