Obiskali smo Aerodium - prvi simulator prostega pada v Sloveniji

13. 1. 2016
Deli

Slovenija je v Logatcu dobila prvi simulator prostega pada - vetrovnik Aerodium.

Vetrovnik Aerodium je posebna letalna naprava, kjer skozi posebej oblikovane zračne kanale teče zračni tok. Zračni tok v vetrovniku je tako močan, da se je mogoče nanj uleči in tako simulirati letenje.

Če je temu res tako, smo se želeli prepričati tudi mi.

Sprejela nas je prijazna ekipa, ki nam je razkazala prostore povsem novega vetrovnika, po prijavi na recepciji pa se je naš obisk nadaljeval v predavalnici, kjer so nam predstavili celoten potek letenja, pokazali predstavitveni video in postopke za varno letenje.

Trener nas nauči še znake s katerimi se bomo sporazumevali med letenjem, saj je zvok v vetrovniku preglasen za verbalno komunikacijo in že lahko skočimo v kombinezon, si nadenemo zaščitna očala, čelado, v ušesa vtaknemo čepke in pripravljeni smo za akcijo.

Sledi tisto, po kar smo prišli.

Letenje oziroma vsaj simulacija le tega.

Inštruktor vstopi v vetrovnik skupaj z nami in nam pomaga osvojiti osnovni položaj letenja. Za prvič ni tako preprosto, a potrebno se je le sprostiti in telo prepustiti toku. In potem lahko začnete uživati.

Če zadevo vsaj malo obvladate, vas inštruktor tudi spusti in omogoči samostojno letenje na okvirni višini dva metra nad tlemi, z njim pa lahko sicer poletite tudi do deset metrov višine.

Zares zabavno!

Vetrovnik Aerodium Logatec

Tako se je opogumila naša sodelavka, novinarka in spletna urednica PlugIn magazina Katja Štingl.

Vetrovnik ima letalno komoro v obliki valja s premerom 3,7 metra, v višino pa sega devet metrov. Moč motorjev, ki pihajo zrak, na katerem človek lebdi, je 1000 kilovatov.

Tehnologija je plod mednarodnega podjetja Aerodium Technologies, ki ima evropski sedež v latvijski Rigi. Podjetje sodi med vodilne v svetu na področju proizvodnje vertikalnih vetrovnikov, pa tudi na področju letalnih predstav. Vetrovnike je doslej postavilo že v 29 državah po svetu.

Kdo lahko poleti?

V vetrovnik se lahko podajo vsi, ki so v dobri fizični kondiciji in zdravi, omejitve so edino pri teži, ki ne sme biti manjša kot 20 kg in večja od 140 kilogramov.

Za varnost je poskrbljeno s posebno varnostno mrežno ponjavo, tako da je strah pred padcem popolnoma odveč.

Hitrost pretoka zraka v vetrovniku z 200 km/h daje zelo podoben občutek prostemu padu, ampak vseeno tukaj ni prisotnega letala in padala, zato se tudi adrenalin bistveno ne dvigne. A občutek je vseeno fenomenalen. In da, letite lahko tudi v slabem vremenu.

Pripravila Katja Štingl, spletna urednica PlugIn magazina

Več si preberite na www.aerodium.si

Obiskali smo Aerodium - prvi simulator prostega pada v Sloveniji