2.000 eurov kazni za vožnjo s kolesom v naravi?

30. 1. 2014
Deli
2.000 eurov kazni za vožnjo s kolesom v naravi? (foto: Profimedia)
Profimedia

Osnutek novega zakona o ohranjanju narave, ki naj bi po novem urejal tudi vožnjo s kolesom v naravi, oziroma bolje rečeno – jo prepovedal, je med kolesarji, povsem razumljivo, dvignil ogromno prahu.

Aktivnosti v zvezi s pravno ureditvijo tega področja potekajo že od leta 2010, te dni pa je Ministrstvo za kmetijstvo in okolje objavilo osnutek popravljenega zakona o ohranjanju narave in sprožilo val ogorčenja.

Kot je zapisano na strani ministrstva, je 'namen zakona tudi celovita ureditev vožnje z vsemi vozili na motorni in drug lasten pogon in kolesi v naravnem okolju, in sicer  tako, da se tudi v naravnem okolju vožnja omeji le na utrjene površine oziroma prometno infrastrukturo, vožnja izven cest pa v celoti prepove in ustrezno kaznuje.'

Kje je vožnja s kolesi prepovedana natančneje opisuje 4. člen osnutka in ta je prepovedana tako rekoč povsod izven asfaltiranega in makadamskega cestnega omrežja.

Matej Obu, predsednik Slovenske kolesarske mreže, je za spletni časopis Delo med drugim povedal, da gre zgolj za zaostritev prejšnje uredbe, ki je prepisana v osnutek, hkrati pa se čudi, da v osnutku ni upoštevana niti ena pripomba, ki so jih v zadnjih letih predlagali gorski kolesarji, zdaj pa pozivajo, naj se posredujejo pripombe.

Rok za oddajo pripomb in predlogov na predlagano vsebino novel zakonov je MKO celo podaljšalo do 24. februarja 2014.

Za koliko naj bi po žepu udarilo tiste, ki se bodo na uredbo požvižgali?

Za kršitelje posameznike so predvidene kazni od 100 do 2000 eurov, za pravne osebe (velja za organizatorje kolesarskih dogodkov v naravnem okolju) pa od 10.000 do 150.000 eurov, pravita 36. in 37. člen novega osnutka.

Če bo zakon sprejet, si torej vožnje in celo ustavljanja s kolesom v naravnem okolju, gozdnem prostoru in na planinski poti raje ne privoščite.

Vključena tudi prepoved tiskanja kolesarskih vodnikov

Med novostmi popravljenega zakona je tudi izrecna prepoved izdajanja in oglaševanja kolesarskih knjig, vodnikov in drugih tiskanih publikacij na temo kolesarjenja v naravi.

Pravno osebo, ki bo tovrstne publikacije oglaševala ali jih postavila na trg, bo prav tako doletela kazen v višini od 10.000 do 150.000 eurov.

Odprimo poti

Slovenska kolesarska pobuda si prizadeva omogočiti dovoljeno kolesarjenje po vseh poteh, kolovozih, vlakah in gozdnih cestah, razen na določenih območjih, kjer bi zaradi kolesarjenja prišlo do nezaželenih okoljskih vplivov.

V ta namen so postavili spletno stran www.odprimopoti.si, kjer predstavljajo svoja stališča in natančneje podajajo podatke o regulaciji in razmerah v tujini ter študijah o vplivu kolesarjenja na naravno okolje.

Na omenjeni spletni strani se jim lahko pri prizadevanjih pridružite tudi vi.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord