Pijte!

24. 5. 2007
Deli
Izguba 2 odstotkov telesne tekočine zniža zmogljivosti za 10 do15 odstotkov, zato pijte vodo pred treningom, med njim in po njem.

Ko tečete, se v telesu kemična energija (glukoza in maščobe) spreminja v gibanje. Pri tej spremembi kot stranski učinek nastaja toplota. Če vam pri tem naraste telesna temperatura, ne boste le tekli počasneje, temveč vas lahko zadene tudi vročinska kap.

Narava je poskrbela, da ima človek 'vgrajen' hladilni sistem – potenje

  • Ko pot izhlapeva, se porablja toplotna energija iz telesa, ki spremeni kapljice v vodno paro, potenje pa ni učinkovito, če pot ne izhlapi. Kožo s tekočino oskrbuje kri, ki se pri čezmernem potenju brez nadomestila tekočine zmanjša, zato mišice niso prekrvavljene, poveča se hitrost bitja srca in nastopi slabost, ki ima lahko tragične posledice.
  • Pomembno je tudi, kako hitro se tekočina absorbira v želodcu. Voda prehaja s področij z nizko koncentracijo elektrolitov na področja z visoko koncentracijo (zakon osmoze). Kri vsebuje srednjo raven elektrolitov – torej se voda in nizko koncentrirane pijače dobro absorbirajo iz želodca v kri in nasprotno, pijače, ki vsebujejo visoko koncentracijo glukoze, soli ali drugih elektrolitov, postopoma odtegnejo vodo iz krvi v želodec – takšnim pijačam se morate izogibati. Bister urin je znak ravnovesja, če opazite temnejšo barvo, začnite piti.

Nasvet strokovnjaka

Kaj moramo storiti, da bi postopoma izboljšali kondicijo in obenem hujšali?

Preprost trening je hitra hoja, ki ji lahko dodamo zmeren klanec, največ 10-odstotni. Tak trening je primeren tudi za starejše. Pazite, da vadite po svojih zmožnostih in ne pretiravajte. Med vadbo ne smete loviti sape, dihanje naj bo normalno.

Grega Stegnar, osebni trener v Mega centru Kranj

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord