Plavanje: aktivnost vseh mišic

2. 7. 2010
Deli
Plavanje: aktivnost vseh mišic

Poletna sezona se je začela in misli nam takoj odhitijo k morju, v vodo. Breztežnostna vadba je primerna za vse, ki imate radi vodo.

Programi, ki težijo k temu, da bi Slovenci čim prej in v čim večjem številu postali plavalci, so uspešno razširjeni po vsej Sloveniji. Zato tisti, ki še niste plavalci, pogumno vstopite v najbližji bazen in se včlanite.

Plavanje je namreč zelo zabaven šport. Otroci imajo radi vodo in težko jih boste krotili, če vas bodo prekašali v svojem znanju. Poleg tega gre za vzdržljivostni šport, pri katerem so aktivne vse mišice telesa.

Pri plavanju se morate boriti proti uporu vode, za kar porabite več energije kot pri drugih športih na kopnem. Vztrajanje pri tem športu, pa naj bo to prsno, hrbtno ali kravl, krepi srce in dihalni sistem ter izboljšuje presnovo, po gibanju v vodi pa je človek čudovito osvežen.

Ker se telo v vodi drugače odziva in skoraj lebdi, je plavanje zelo primerno za vse tiste, ki imate bolečine v hrbtu. Vsi s prekomerno telesno težo lahko s plavanjem začnete hujšati, saj vam ni treba prenašati celotne telesne teže, hkrati pa so aktivne vse mišice telesa.

Za večjo varnost:

Če si za poletno aktivnost izberete plavanje, naj bo vadba redna, 3- do 5-krat tedenska. Izkoristite čas dopustovanja ob morju in izpopolnite tehniko plavanja.

Prsno plavanje: telo je iztegnjeno, obraz v vodi, dlani obrnjene navzdol. Iztegnjene dlani obrnite navzven in potisnite vodo široko nazaj. Ko so v liniji ramen, glavo dvignite iz vode in vdihnite. Počasi krčite nogi in pete potegnite čim bližje zadnjici. Roko ob telesu stegnite naprej, glavo spustite v vodo in z nogama intenzivno brcnite nazaj.

Kravl: izmenično kroženje z rokama: roko potegnite pod telesom nazaj, jo pokrčeno vodite po zraku in pred seboj vbodite v vodo skoraj iztegnjeno – zavesljaj začnemo, ko prihaja druga roka iz vode. Nogi naj izmenično brcata gor in dol, gib naj bo izveden iz kolena in kolka. Vdihujte na vsak desni ali drugi desni zavesljaj.

Pri hrbtnem slogu plavanja se moramo na vodi sprostiti in ležati, boki so dvignjeni, glava do ušes v vodi. Zamahi so podobni kot pri kravlu, nogi izmenično brcata gor in dol.

Za počitek: ‘mrtvak’. Naučite se lebdeti na vodi. Sprostite svoje telo. Zmorete?

In ne pozabite: plavanje je lahko izredno lep šport, ob precenjevanju svojih zmožnosti pa je lahko zelo nevaren. Naučimo se plavati, da bo življenje bolj pestro in varno.

Urška Hafner

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord