Smučarske poškodbe: Kaj je treba najprej storiti?

4. 1. 2012
Deli
Smučarske poškodbe: Kaj je treba najprej storiti?

Če se kljub preventivnim ukrepom in previdnosti pri smučanju vendarle poškodujemo, je najpomembnejši prvi ukrep čimprejšnje hlajenje poškodovanega mesta, s čimer omejimo otekanje. Hladimo s hladilnim gelom ali z ledom, zavitim v tkanino.

Temu sledi bandažiranje - obvezovanje z elastičnim povojem. Poškodovano mesto je treba hladiti še nekaj dni po poškodbi. Strokovnjaki priporočajo desetminutno masiranje z ledom vsaki dve uri. Da ne bi prišlo do omrzlin, ledu ne položimo na golo kožo, temveč ga, kot rečeno, zavijemo v tkanino in nato nežno masiramo poškodovano mesto.

Od bandažiranja dalje je potrebna pomoč strokovnjaka. Potrebno je slikanje, ki pokaže, ali gre za poškodbo kostnega tkiva ali mehkejših, vezivnih in mišičnih struktur. Če rentgensko slikanje ne pokaže poškodbe kosti, lahko izkušen ortoped dokaj hitro ugotovi, za kakšno poškodbo gre, zanesljivo pa morebitno poš­kodbo mehkega tkiva, na primer kolenskih vezi, pokaže slikanje z magnetno resonanco. To je dobro opraviti najpozneje deset dni po poškodbi. Cena te nekoč drage preiskave se je zelo znižala; samoplačniški pregled stane okrog 200 evrov, z večanjem števila ponudnikov te storitve pa so se čakalne dobe za tiste, ki izkoristijo zdravstveno zavarovanje, občutno skrajšale.

Če se izkaže, da gre za pretrganje križne vezi, je potreben operativni poseg, na katerega je treba običajno čakati več mesecev. Če gre samo za natrganje vezi, pa operacija ni nujna. Pomembno je vedeti, da je v času čakanja na operacijo pasivnost škodljiva. Če mirujemo, pride do atrofije (upadanje mase in moči) mišic, ki obdajajo prizadeto mesto, zato je treba v tem obdobju izvajati vaje, ki to čim bolj preprečijo. Poškodbe so lahko zelo različne, prav tako pa so velike razlike med samimi poškodovanci, tako da univerzalnega recepta, katere vaje pomagajo, ni, zato mora terapevt vsakemu poškodovancu predpisati njemu primerne vaje.

Po operativnem posegu oziroma med rehabilitacijo mora biti vadba tudi strokovna vodena in individualizirana. Za bele strmine bomo pripravljeni prej, če bomo disciplinirani in potrpežljivi. Vsekakor pa je pomembno tudi dosledno spoštovanje strokovnih navodil; s prevelikim številom rehabilitacijskih vaj in pretirano intenzivnostjo njihovega izvajanja si lahko okrevanje občutno podaljšamo.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"