Tek na smučeh: 5 temeljnih načel varne vadbe

13. 12. 2007
Deli
Tek na smučeh: 5 temeljnih načel varne vadbe (foto: Profimedia)
Profimedia

Tek na smučeh sodi med varnejše rekreativne dejavnosti. O tem pričajo razmeroma redke poškodbe navkljub množični priljubljenosti tega športa pri vseh generacijah. Seveda pa je tudi pri teku na smučeh potrebno upoštevati temeljna načela varne vadbe.

1. Telesna pripravljenost

Eden od glavnih pogojev za varno vadbo na snegu je primerna kondicijska priprava. Vsestransko telesno pripravljenost lahko pridobivamo skozi celo leto s hojo, kolesarjenjem, plavanjem, gorništvom, fitnesom, aerobiko, igrami z žogo ...

2. Ogrevanje

Dinamično ogrevanje mora biti sestavni del vsake vadbe, kar je še zlasti pomembno pri nižjih temperaturah zraka, saj smo neogreti še posebno dovzetni za poškodbe.

3. Tehnika

Pri vadbi teka na smučeh je izredno pomembna tekaška tehnika in pravilna izbira terena vadbe. Z vadbo pravilne tehnike se izognemo kasnejšemu težavnemu odpravljanju tehničnih pomanjkljivosti in možnosti, da bi preobremenili posamezne dele telesa in se pri tem poškodovali.

Pri intenzivnosti vadbe pa je pomembna postopnost. Z vadbo zlasti ne smemo pretiravati v zelo hladnih dneh.

4. Obleka

Telesno temperaturo v hladnih zimskih dneh uravnavamo s primernim oblačenjem in stopnjo intenzivnosti vadbe. Oblačila za smučarski tek so tanjša od tistih za alpsko smučanje, oblečemo pa jih v več plasteh. Med vadbo jih lahko tako po potrebi slečemo.

5. Obutev

Za tek na smučeh je poleg primernih oblačil pomembna tudi obutev, ki mora biti prilagojena znanju vadečega in tehniki teka, ter izbira smuči in tekaških palic. Pri nakupu specializirane tekaške opreme se je zato najbolje posvetovati pri strokovnjaku.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ