Vas je strah zdravega načina življenja?

7. 6. 2018
Deli
Vas je strah zdravega načina življenja? (foto: profimedia)
profimedia

Zdrav način življenja prinaša redno ukvarjanje s športom, spremembo nekaterih slabih navad, drugačno prehrano in odpovedovanje. Bi zmogli?

Ne ustrašite se še pred začetkom, preden bi naredili prve korake za boljše počutje in pričeli z zdravim načinom življenja. Skrivnost je v postopnem prilagajanju in predvsem dodajanju dobrih navad. Pri prehrani na primer preizkusite nov recept, ki bo vseboval več zelenjave in manj umetno predelanih živil. Tudi pri telovadbi ne pretiravajte z gibanjem, še posebej ne na začetku. Izberite preproste aktivnosti kot so hoja, počasen tek ali kolesarjenje po okolici. Ob preizkušanju športov in svoje fizične pripravljenosti boste ugotovili, kaj vam odgovarja.

O spopadanju s strahom pred zdravim načinom življenja je spregovorila tudi terapevtka Jana Lavtižar, ki je prepričana, da imamo veliko ponudbo aktivnosti, ki ponujajo zdravje, zato lahko prav vsak najde nekaj zase. “Prisluhnite si in pojdite tja, kjer se boste dobro počutili. K strokovnjakom, ki vas nagovorijo, ob katerih začutite spodbudo in navdih ter dobite več upanja za prve korake, saj so ravno ti najtežji. Najhujši strah je neuspeh pri poskušanju. Tudi Thomas A. Edison je velikokrat poskušal, preden je izumil žarnico. Prisluhnite si in bodite do sebe prijazni ter zanesljivi tako, da si dovolite napredovati počasi, ker bodo rezultati zagotovo boljši.”

Ko pričnete s počasnimi spremembami, pa ne izgubite motivacije. Ko jo boste potrebovali:
  • Pokličite prijatelja in se pogovorite. Zaupajte svoje dvome in prosite za nasvet.
  • Ozrite se na pretekle uspehe in slabe situacije. Vedno je posijalo sonce, tudi tokrat bo.
  • Pripravite motivacijski kotiček, kamor boste nalepili spodbudne citate in fotografije.
  • Obljubite si nagrado, vendar naj ne spodkopava tega, za kar se trudite.
  • Prisluhnite pesmim. Melodija in besedilo vas bosta zamotila, da ne boste mislili le na napor.
Tudi profesionalni športniki niso popolni …

Potrebujejo veliko samozavesti, poguma in psihičnih priprav, da zdržijo pritisk. Kot vsak človek včasih popustijo, vendar hitro najdejo pot nazaj. Kot pravi športna plezalka Mina Markovič, ki se lahko pohvali z mnogimi prvimi in drugimi mesti na evropskih in svetovnih tekmovanjih, je padcev motivacije manj, če se z nečem ukvarjate s srcem. Takrat boste dočakali več lepih kot slabih trenutkov.

Ima pa tudi svoj recept, kako premagati strah: “Najprej se ustavim, globoko vdihnem in ugotovim, česa me je pravzaprav strah. Včasih je to le neznana situacija ali majhen delček situacije. Ko najdem težavo, se lažje spopadem z njo, saj ni več velik konglomerat, ampak le spremenljivka.” Je tudi velika zagovornica preživljanja časa v naravi in zagovarja mnenje, da je bila vadba na napravah, ki izolirajo določen del telesa, ustvarjena za rehabilitacijo in ne za redne treninge. “Rehabilitaciji celotnega telesa in duha je namenjena narava in sinhrono gibanje z njo.”

Ste pripravljeni na nov začetek?

Pridružite se izzivu.

Izzivu, ki nam bo pomagal do pozitivnih sprememb v življenju. Ker je sestavljen tako, da ga lahko začnete kdarkoli (in tudi večkrat ponovite), se lahko pridružite kar takoj.

Podrobnosti in prijave na Aktivni izziv - postavimo temelje zdravemu načinu življenja.

Novo na Metroplay: "Življenje nam prek izzivov želi nekaj povedati" | Dejan in Tamara - Pot do spremembe