Breskve in marelice - sladki sadeži v oranžni barvi

3. 8. 2015 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Breskve in marelice - sladki sadeži v oranžni barvi (foto: Revija Čarovnija okusa)
Revija Čarovnija okusa

Poletja si verjetno ne morete predstavljati brez marelic in breskev. Možnosti njihove uporabe so neskončne!

Obe vrsti koščičastega sadja zaradi izvrstnega okusa spadata med najbolj priljubljene sadeže. Breskve in marelice so termofilne rastline, ki najbolje uspevajo v nižinah, ki ne segajo več kot 250 metrov visoko. Pogosto jih sicer najdemo tudi v višjih predelih.

Vid kot ris

Marelice imajo malo kalorij in jih zato priporočajo pri številnih dietah. Vsebujejo majhne količine natrija in veliko kalija, so bogate z manganom, fluorom, kobaltom in borom. Zaradi teh pomagajo pri uravnovešanju živčnega sistema pri slabem počutju, depresiji, strahu in zmanjšanem apetitu.

Najpomembnejši sestavni del svežih in suhih marelic pa je betakaroten ali provitamin A, ki pripomore k dobremu vidu.

Blagodejnega delovanja na oči pa tu še ni konec: marelice se priporočajo, tudi če imate suho veznico, kronično srbenje, če ponoči slabo vidite in pa pri kroničnih vnetjih sluznice grla in obnosnih votlin ter pri ekcemih. Zaradi veliko železa so suhe marelice zelo dober pomočnik pri spopadanju z anemijo.

Premagajo stres

Breskve vsebujejo približno 80 % vode, 9 % sladkorja, A-vitamin, B-vitamine, vitamin C, folno kislino in minerale (magnezij, kalij, fosfor, kalcij, cink, železo).

So pomemben del naše prehrane: krepijo imunski sistem, srce, krvne žile in krvni obtok, ščitijo pred prostimi radikali, odplavljajo vodo iz telesa, pomagajo pri blaženju oteklin, izgubi teže, so lahno odvajalne (pomagajo pri zaprtju), imajo blagodejen učinek na kašljanje in astmo ter zmanjšajo napetost in stres.

Namigi za nakup

V sezoni boste obe vrsti sadja našli na tržnicah in v vseh trgovinah. Vendar pa se lahko sadje zelo razlikuje po kakovosti. Izberite le gladke, nepoškodovane sadeže brez sivih lis. Preverite, da nimajo mehkih, gobastih delov. Pretrdi sadeži lahko dozorijo še v hladilniku. Sadje hranite največ 3 do 5 dni, toda ne v hladilniku, saj v njem izgubi ves okus in aromo.

Marelična marmelada

Za približno 5 kozarčkov (po 200 ml) potrebujete

  • 1.200 g marelic (približno 5 sadežev je lahko manj zrelih)
  • približno 600 g drobno mletega sladkorja
  • 1 žličko citronske kisline

Priprava

Vse marelice operite, jih prepolovite in odstranite koščice. Izrežite morebitne nagnite dele. Marelice nato zrežite na koščke in si 6 žlic marelic prihranite za konec. Preostale stresite v posodo, jih potresite z dvema tretjinama sladkorja in jih na nizki temperaturi kuhajte toliko časa, da se mešanica zgosti.

Ves čas jih mešajte. Nato dodajte preostali sladkor, citronsko kislino in preostalih 6 žlic marelic. Pustite lahno vreti približno 5 do 8 minut in mešanico tudi ves ta čas mešajte. Marmelado lahko glede na okus še osladite.

Vročo mešanico prelijte v sterilizirane kozarce, jih zaprite in obrnite. Počakajte, da se ohladijo. Marmelado shranite v temnem in hladnem prostoru.

Namig: citronsko kislino najprej zmešajte z malce sladkorja in jo nato dodajte marmeladi. Temeljito premešajte.

Čas priprave: približno 1 ura in 30 minut

Na 100 ml približno 310 kcal, beljakovine: 1 g, maščobe: 0 g, ogljikovi hidrati: 76 g

Breskova salsa

Za 4 osebe potrebujete

  • 4 zrele breskve
  • 1 papriko jalapeno
  • 125 g paradižnikov
  • 1 zeleno papriko
  • 1 belo čebulo
  • sok 1 limete
  • 3 vejice koriandra

Priprava

Breskve operite in odrežite nagnite dele. Sadeže nato prepolovite in odstranite koščice. Nato jih zrežite na kocke. Papriko jalapeno očistite, ji odstranite semena, jo operite in jo nato zrežite na tanke rezine.

Paradižnike operite, jih prepolovite, odstranite semenje in jih zrežite na kocke. Zeleno papriko po dolgem prepolovite in odstranite semenje ter bele dele. Tudi papriko zrežite na kocke in vse sestavine stresite v veliko skledo. Drobno sesekljajte olupljeno čebulo.

Koriander oplaknite, ga otresite do suhega in sesekljajte lističe. Skupaj s čebulo ga dodajte preostalim sestavinam, jih pokapajte z limetinim sokom in premešajte. Salso za 1 uro postavite v hladilnik. Postrezite jo s tortiljnim čipsom.

Čas priprave: približno 15 minut

Na osebo približno 140 kcal, beljakovine: 3 g, maščobe: 0,7 g, ogljikovi hidrati: 73 g

Marelični čatni

Za približno 3 kozarce (po 200 ml) potrebujete

  • 2 žlici olivnega olja
  • pol na drobno sesekljane čebule
  • 460 g marelic
  • pol skodelice rjavega sladkorja
  • pol skodelice tekočega medu
  • 1/3 skodelice rozin
  • pol skodelice jabolčnega kisa

Priprava

V globoki ponvi segrejte olivno olje in na njem približno 4 minute pražite čebulo, da postane lepo mehka in steklena. Ves čas mešajte. Marelice temeljito operite in odstranite koščice. Nato jih zrežite na četrtine in jih stresite k čebuli. Oboje potresite s sladkorjem in prelijte z medom. Rozine oplaknite pod toplo vodo in jih stresite k preostalim sestavinam. Na koncu prilijte še kis.

Vse skupaj ob stalnem mešanju in na nizki temperaturi kuhajte približno 25 minut, da se lepo zgosti. Čatni nato prelijte v veliko skledo in počakajte, da se ohladi. Porazdelite ga po kozarčkih z neprodušnim zapiranjem. V hladilniku ga lahko hranite od 1 do 2 tedna.

Namig: čatni je idealen za k mesu z žara (jagnjetina, perutnina, mleto meso).

Čas priprave: približno 40 minut

Na kozarček približno 210 kcal, beljakovine: 1 g, maščobe: 4 g, ogljikovi hidrati: 44 g

Breskov kompot

Za približno 4 kozarce (po 500 ml) potrebujete

  • 2 kg trdih zrelih breskev z rumenim mesom
  • 1–2 žlički citronske kisline

Za obliv:

  • 1 l vode
  • 400 g kristalnega sladkorja

Priprava

Breskve operite, jih poparite z vrelo vodo, jih takoj nato oblijte s hladno ter nato olupite. Prepolovite jih s keramičnim nožem in položite v hladno vodo s citronsko kislino, da se ne obarvajo rjavo.

Vodi dodajte sladkor in jo zavrite. V sterilizirane kozarce porazdelite odcejene polovice breskev in jih prelijte s sladko prekuhano vodo. Kozarce zaprite in jih sterilizirajte.

Namig: citronska kislina se uporablja za konzerviranje sadja in zelenjave, za pripravo marmelad in želejev ter tudi pri kuhanju sadnih sokov. Z njo lahko začinite sadne solate in solatne polivke, kompote in napitke.

Čas priprave: približno 1 ura in 20 minut

Na osebo približno 130 kcal, beljakovine: 1 g, maščobe; 0,2 g, ogljikovi hidrati: 32 g

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"