Najpogostejše napake med hujšanjem

29. 6. 2013
Deli
Najpogostejše napake med hujšanjem (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

S hujšanjem ne hitite! Pravilna prehrana oz. dieta za izgubo maščobe ne pomeni stradanja, ampak le malenkost nižji vnos kalorij. Če bi zares radi za vedno izgubili kilograme, se izogibajte odrekanju in pazite, da se ne ujamete v pasti diet. Predstavljamo najpogostejše napake med hujšanjem.

Zakaj se sploh redimo?

Redimo se zaradi nepravilne prehrane, ta mora biti zdrava, varna, redna, hranilna in energijsko uravnotežena, in premalo vsakodnevnega gibanja, ki vsebuje krepilne vaje za ohranjanje mišične mase in aerobne vadbe.

Prav tako je treba narediti nekaj za zmanjšanje stresa, pozitivne družbene odnose, zadostno količino spanca ... Vse to od nas zahteva veliko discipline.

Če želimo doseči maksimalno zdravo življenje, moramo v svoje življenje sprejeti vsa našteta načela.

Pravilna prehrana oz. dieta za izgubo maščobe ne pomeni stradanja, ampak le malenkost nižji vnos kalorij (KOLIKO jeste), kot ga vaše telo potrebuje – s poudarkom na pravilnem izboru posameznih hranil – kakovost hrane (KAJ jeste) in časom obroka (KDAJ jeste).

Pogoste napake med hujšanjem

  • Popijete manj kot liter vode na dan

Voda poveča elastičnost kože, pomaga metabolizmu in zapolni prazen želodec ter odpravi lakoto. Ne pozabite, da je dnevno treba zaužiti vsaj dva litra vode, če ste telesno aktivni in se pri tem preznojite, pa še več.

Nasvet strokovnjakinje

Zadostna količina tekočine je za dobro počutje izjemno pomembna, saj je vaše telo sestavljeno iz 70 odstotkov vode. Najboljša je voda brez okusa, nesladkan čaj in sveža limonada – s takšnimi napitki napolnite želodec brez kaloričnega vnosa. Steklenička vode v vaši torbici pomeni zdravje, in ne modno muho.

Kozarec tople vode z malo sveže stisnjene limone zjutraj prečisti črevesje in odstrani umazanijo, ki se je v njem nabrala od prejšnjega dne.

Koprivni čaj odlično pomaga hujšati, saj spodbuja presnovo in pospešuje odvajanje vode.

  • Preskakujete prvi obrok dneva – zajtrk

V želji, da bi hitro izgubili nekaj kilogramov, se ne odpovedujte zajtrku – energiji, ki vas zjutraj dvigne pokonci.

Nasvet strokovnjakinje

Privoščite si primeren, zdrav, polnovreden in kakovosten zajtrk. Tako boste izboljšali presnovo in preprečili lakoto do naslednjih obrokov, ki sledijo v dnevu, ter tako postopoma zniževali količino zaužitih ogljikovih hidratov v obrokih druge polovice dneva, saj takrat ne potrebujete toliko energije kot zjutraj.

Za zajtrk so zelo primerne žitarice, ki jih kombinirate z mlekom ali mlečnimi izdelki, ki so zelo dober vir kalcija in beljakovin.

Žitarice, ki so odličen vir kompleksnih ogljikovih hidratov, lahko dopolnite s svežim sadjem, ki so odličen vir sladkorjev, vlaknin in vitaminov. Tako so pri zajtrku zastopana vsa glavna hranila, ki jih potrebujete za dober začetek dneva. Zavedajte se, da 'prazna vreča ne stoji pokonci'!

  • Uživate preveč soljeno hrano

Čeprav sol vsebuje natrij in kalij, minerale, ki so potrebni za zdravo delovanje organizma, prevelika količina soli v telesu lahko povzroča povišanje krvnega tlaka in spodbuja tek ter povzroča zabuhlost in napihnjenost.

Nasvet strokovnjakinje

Raje posezite po nadomestku soli, ki vsebuje kalij namesto natrija, ki zadržuje vodo v telesu. Jejte čim manj predelanih živil, ki vsebujejo sol – slanina, šunka, salama in že pripravljene omake.

Priporočam vam, da hrano začinite z različnimi suhimi in svežimi zelišči, limono ali jabolčnim kisom ter tako naredite jed polnega okusa.

  • Pozabljate na raznovrstna živila

Vsakodnevna prehrana mora biti raznolika, da vaše telo dobi vse potrebne snovi za normalno delovanje.

Nasvet strokovnjakinje

Uživajte živila, ki vsebujejo kakovostne beljakovine, ogljikove hidrate in maščobe, da zadovoljite potrebe po vseh življenjsko pomembnih hranilnih snoveh.

Odločajte se raje za sveža osnovna živila, in ne za že obdelana in pripravljena živila. Kakovostne beljakovine, ki so sestavni del vseh telesnih tkiv in nujne za čvrste mišice, najdete v pustem mesu, soji, jajcih, mleku in mlečnih izdelkih.

Maščoba je živilo, ki ga v naši prehrani najbolj primanjkuje in ga je hkrati odločno preveč. Uživajte esencialne maščobne kisline, med katere sodijo omega 3 in 6. Težav z iskanjem virov omega 6 nebi smeli imeti – hladna stiskana ali nerafinirana (neprečiščena) rastlinska olja.

Omega 3 pa najdete v lanenem olju, lanenem semenu, svetlinovem olju, ribah (losos, tuna, skuša, polenovke) in orehih.

Maščobe naj sestavljajo približno 30 odstotkov dnevnega energijskega vnosa, čim večji delež maščob naj bo iz nenasičenih virov.

Pravšnja mera kakovostnih ogljikovih hidratov z energijo oskrbuje mišice, živčne celice in možgane. Uživajte kompleksne ogljikove hidrate, ki zagotavljajo energijo dalj časa in vsebujejo vlaknine – vsi polnozrnati izdelki, sveže sadje in zelenjava.

  • Postrežete hrano na velikih krožnikih

Čeprav se sliši neverjetno, a velikost krožnika je pomembna. Večji kot bo krožnik, bolj se vam bo zdelo, da pojeste manj. Moč psihe, bi lahko temu rekli.

Jejte z manjših krožnikov, predvsem pa si jedilnike sestavite vnaprej in temu primerno nakupite živila, da v zadnjem trenutku ne boste sestradano zavili v restavracijo s hitro prehrano.

Nasvet strokovnjakinje

Smo to, kar jemo! Naučeni smo, da pojemo toliko, kot dobimo na krožniku. Zaupajte raje lastnemu občutku sitosti. Tako se boste počutili lahkotno in nikoli brez energije.

Prevelika količina hrane obremeni telo in vas naredi utrujene. Uživajte v vsakem obroku. Veselite se svojih obrokov. Jejte tisto, kar imate radi! Vedno se najde primerno zdravo živilo, ki vam tekne.

  • Lahko zdržite ves dan brez hrane

Preskakovanje ali združevanje obrokov vašemu organizmu ne bo dobro delo. Telo namreč potrebuje stalno dovajanje energije, ki jo pretvarjajo v glukozo, za nemoteno delovanje, zato mu privoščite redne obroke.

Nasvet strokovnjakinje

Če imate samo dva obroka na dan, jih razdelite tako, da boste imeli pet do šest obrokov hrane na dan v tri glavne obroke in dve manjši malici. To ne bo nič večji kalorični vnos, le obroki naj bodo manjši in pogostejši.

Nikoli ne preskočite zajtrka, saj je zelo pomembno, da ne začnete dneva 'na rezervo'.

Malica naj bo majhen obrok, ki vam zagotovi kakovostno energijo do kosila. Priporočam jabolko, pest oreščkov ali suhega sadja, jogurt. Bolj kot se dan nagiba k večeru, manj ogljikovih hidratov naj bo na vašem jedilniku.

Jasna Zagrajšek, osebna trenerka

Priporočamo: Kako pristopiti k hujšanju

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"