Kava - da ali ne?

29. 11. 2016
Deli
Kava - da ali ne? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Kava - pijemo jo po vzoru Vzhoda in Zahoda, je obred, ki ga ne damo ... A počasi se spreminja tudi miselnost o kavi. Čeprav vsebuje veliko učinkovin, ki naj bi bile blagodejne, je tudi polna tistih, s katerimi se telo bori.

Če jo pijete, v trgovini posezite po organsko pridelani, po prav takšni pa povprašajte tudi v svoji najljubši kafeteriji. »Kava namreč zaseda nehvaležno tretje mesto na seznamu najbolj obdelanih produktov (s sintetičnimi pesticidi, gnojili in herbicidi),« opozarja prehranska strokovnjakinja Marjetka Založnik.

Preberite še: Ali so aditivi v resnici tako škodljivi?

ZA

Marjetka Založnik, svetovalka za zdravo hrano in zdrav način življenja

»Kofein izboljša budnost, zbranost in fizične sposobnosti. Dve skodelici na dan naj bi celo znižali možnost za pojav Parkinsonove bolezni in žolčnih kamnov. Kava zviša koncentracijo antioksidantov v krvi in poveča njihovo aktivnost bolj kot kakav ali zeleni čaj. Glavna antioksidanta, ki kavi to omogočata, sta klorogenična in kofeična kislina. Oba sta izjemna antioksidanta. Pivci kave užijejo en gram klorogenične in 500 mg kafeične kisline dnevno. Kava na tešče vpliva pozitivno in zmanjša možnost nastanka sladkorne bolezni tipa 2. Klorogenična kislina je močen antioksidant in upočasni absorpcijo glukoze (sladkorja) v krvi po zaužitju obroka.«

PROTI

Mateja Tea Dereani, svetovalka za zdravo hrano in zdrav način življenja

»Sem odločno proti pitju kave. Kofein je psihoaktivna droga in primarno vpliva na delovanje osrednjega živčnega sistema ter s tem na delovanje možganov, ker spremeni zaznavanje, počutje, zavest in vedenje. Če pijemo kavo, smo neprestano pod adrenalinom (zaužitje ene skodelice kave dvigne adrenalin v telesu za 200 %). Poleg tega pri rednem uživanju kave ne dosežemo globokega spanca, v katerem se naše telo prenavlja. Posledično smo bolj utrujeni in se hitreje staramo. Da ne govorimo o vseh strupih, ki jih kava vsebuje. Sama uporabljam kavo med postom, samo za klistiranje (ekološko, blago praženo in predvsem nemočno). Ob postu se telo čisti in kava pomaga jetrom, da izločijo strupe, ki so se nakopičili v njih.«

Besedilo: Petra Arula

Članek je bil objavljen v reviji Jana. Zgodbe z najnovejše naslovnice preverite na www.revija-jana.si

Preberite še: Mleko - da ali ne?

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"