Ali krompir res redi?

3. 12. 2010
Deli
Ali krompir res redi?

Krompir izvira iz Južne Amerike. V Evropo ga je prinesel Krištof Kolumb, v naše kraje pa je prišel v času habsburške monarhije. Krompir vsebuje celo vrsto zdravih snovi, na primer minerale, vitamine in balastne snovi. Že trije do štirje krompirji pokrijejo polovico dnevnih potreb po C-vitaminu. Poleg tega krompir vsebuje tudi veliko vitamina B6, ki dviguje beljakovinsko ravnovesje v telesu.

Ali krompir redi?

Da, v kombinaciji z omakami ali pa v obliki čipsa in ocvrtega krompirčka. Sicer pa ima krompir le 80 kcal na 100 g!

Pravilno kuhanje

Da se pri kuhanju ohrani kar največ zdravih snovi, krompir prekrijte z vodo le do dveh tretjin. Najbolje je, da ga pripravite v pari ali pa v aluminijasti foliji. Odločilna je seveda sorta, saj so nekateri krompirji čvrsti, drugi pa se hitro razkuhajo.

Katera vrsta za katero jed?

Krompir, ki se ne razkuha: za jedi, za katere potrebujete tanke rezine (pečeni krompir, krompirjeva solata ali narastki). Krompir, ki se malenkost razkuha: kot priloga k jedem z omakami ali pomakami. Tudi za narastke, slani krompir, krompir v oblicah in pečeni krompir. Mokast krompir: za pasiranje – za pireje, enolončnice, juhe, cmoke, krokete, za peko v aluminijasti foliji.

Skladiščenje v temi

V pozelenelih gomoljih je solanin, strupen alkaloid, ki povzroča bruhanje in močne bolečine v želodcu. Zato pazite, da gomoljev nikoli ne izpostavljate sončni svetlobi, saj sicer pozelenijo.

Pomočnik v gospodinjstvu

Krompir ni le čudovita nasitna jed, temveč je tudi vsestransko 'orožje' marsikatere gospodinje. Če boste v vazo ali termoposodo dali olupke krompirja in jih prelili z vročo vodo, se boste znebili vseh neprijetnih oblog. Pretresite, izplaknite in posoda se bo spet bleščala kot nova. Enako velja za kopalniške in kuhinjske armature: zdrgnite jih s surovim krompirjem, obrišite z mokro krpo, zloščite in končano! Ohlajena voda, v kateri ste kuhali krompir, je zelo dobro gnojilo za rože.

Sorte krompirja

1 Vitelotte
Njegov okus spominja na kostanj. S temno vijoličastim mesom in kožico je prava paša za oči v solatah ali pa kot pire. Gomoljev ne lupite, ampak jih le temeljito skrtačite.

2 Kifeljčar
Spada med zgodnje sorte. Priljubljen je v francoski kuhinji, dušen na maslu kot priloga k ribi in nežnemu mesu.

3 Rdeče sorte
Po vsem svetu je znana sorta desire, ki ima svetlo rumeno meso in rdečo kožico. Uporabna je za kuhanje in cvrtje.

4 Bele sorte
Zelo znana in cenjena je sorta kennebec. Ta sorta z belim mesom in svetlo rumeno kožico dobro prenaša skladiščenje in ponuja najrazličnejše možnosti uporabe.

vir: Lisa

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"