Čas za stročnice

3. 12. 2008
Deli

Leča in druge stročnice vsebujejo veliko dragocenih hranilnih snovi in so tako naravnost idealne za hladen letni čas, ki trka na vrata.

Stročnice so včasih veljale za hrano revnih, danes pa so napredovale v priljubljeno sestavino številnih vrhunskih jedi. Vsebujejo zelo veliko beljakovin ter hkrati celo kopico vitaminov, železa in balastnih snovi. Te celo vežejo strupene snovi v telesu. Izoflavonoidi pa izboljšujejo funkcijo krvnih žil.

Zelena leča

V trgovinah jo lahko kupite z lupino. Obliko ohrani tudi pri kuhanju in je idealna kot priloga mesnim jedem. Pravi biser je mala puyska leča. Že stoletja jo pridelujejo v predelu Le Puy in je prva zelenjava, ki je dobila AOC (Appelation d'Origine Contrôlée) oznako kontroliranega porekla.

Rdeča leča

Zelo majhna, zelo fina – tako bi najbolje opisali to vrsto leče. Izvira iz daljne Indije, iz nje pa lahko pričarate čudovite juhe in solate z orientalskim pridihom.

Rjava leča

Tudi ta vrsta prihaja iz Indije. Pri kuhanju razpade in je zato idealna za pripravo enolončnic, juh, narastkov in tudi pečenic. Zares majhna rdeče rjava gorska leča je bolj trdna in aromatična kot navadna leča. Odlična je za pripravo solat in narastkov.

Beli fižol

Je blagega okusa in se skuha mehkeje kot barvite sorte fižola. Po vsem svetu bogati enolončnice, juhe in narastke. Primeren je tudi za pire.

Rdeči fižol

Brez te rdeče rjave sorte fižola si ni mogoče pred­­stavljati jedi chili con carne. V Mehiki ga pogo­sto kombinirajo ­z rižem.

Čičerka

Njen okus je trpko-grenak, jeder in oreškast. Slastna kot pire, v enolončnicah ali v felaflih (ocvrte kroglice).

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"