Kako otroka navaditi na zdravo prehrano?

12. 10. 2011
Deli
Kako otroka navaditi na zdravo prehrano?

Otroci so, če nam je to všeč ali ne, pogosto naše ogledalo. V njih se zrcalijo tiste malenkosti, za katere se sploh ne zavedamo, da so vidne navzven. Seveda to tudi velja za področje prehranjevanja. Ne samo to, kako otroci jedo, ampak predvsem, kaj.

Živimo tako rekoč na vasi, v bližini šole, torej kar naprej obkroženi z otroki. Pred dnevi sem se zamislila ob pogledu na skupino otrok, ki so od bližnjega travnika, kjer so imeli uro biologije, tekli nazaj v šolo. Na žalost je bilo v skupini nekaj takih, ki so bili že očitno predebeli za svojo starost in so komaj dohajali sošolce. Pa mi je šinilo skozi možgane: mar ni otroštvo namenjeno brezskrbni igri, lovljenju po visoki travi, plezanju po sosedovi češnji, kopanju v najbližji reki …? Morda imajo privilegij takega otroštva res le še 'naši', vaški otroci, ampak vsekakor pa tudi mestni niso narejeni za to, da sedijo pred računalniki, ure in ure strmijo v televizijo, jedo samo pakirano in hitro pripravljeno hrano ter vsi zadihani komaj premagajo razdaljo nekaj sto metrov, se vam ne zdi?

Kako torej otrokom vsaj do neke mere vrniti otroštvo? Pa pustimo vse drugo ob strani in se lotimo le problema prehrane, ki je pravzaprav v veliki meri odgovoren za kvaliteto otrokovega zdravja in bivanja na splošno. Otroci so, če nam je to všeč ali ne, pogosto naše ogledalo. V njih se zrcalijo tiste malenkosti, za katere se sploh ne zavedamo, da so vidne navzven. Seveda to tudi velja za področje prehranjevanja. Ne samo to, kako otroci jedo, ampak predvsem, kaj.

Nikakor ne gre pričakovati, da bodo sami začeli vpeljevati bolj zdrav način prehranjevanja, če boste vi še vedno jedli le hitro pripravljeno, kalorij polno in hranil prazno hrano. Vse se torej začne pri starših. Iz tega bi lahko torej sklepali, da so straši krivi za vse pogostejšo debelost otrok. Morda se sliši prestrogo, a v večini primerov drži kot pribito. Morda lahko besedo 'krivi' zamenjate z 'odgovorni', ampak pod črto je rezultat isti: vedno več predebelih in nezdravih otrok. Seveda drži, da ne gre za posledice zavestnih dejanj, saj starši otrokom namenoma ne bi hoteli poslabšati zdravja in jih oropati vitalnega in elana polnega otroštva. Žal je stanje današnjih otrok predvsem posledica neznanja, nevednosti staršev, nezainteresiranosti za lastno telo, za lastno zdravje. Še vedno namreč velja, da je zdravje naše največje bogastvo, pa vendar na to pogosto pozabimo.

Ker pa je tokratni članek namenjen predvsem prehrani otrok, se v to, kako naj vi spremenite prehranske navade, tokrat ne bomo poglabljali. Pravzaprav bomo rekli, da ste ta korak že osvojili, torej se že zavedate, da življenje v telo vnaša le 'živa' hrana, torej predvsem sadje in zelenjava; ter da nas življenja ropa procesirana, 'mrtva' hrana.

Kako torej sladkarije, hitro hrano, slane prigrizke in druge 'dobrote' zamenjati za bolj zdrave alternative?

Predvsem naj dejanja govorijo zase, besede pa prihranite za odgovore na otrokova vprašanja. Ko boste sami z veseljem jedli bolj naravno hrano, bodo otroci že zaradi zanimanja hoteli poskusiti, kar se bo skrivalo na vaših krožnikih. Ne gre torej za to, da bi morali otrokom karkoli prepovedovati, ker tako ne boste dosegli ničesar, ampak naj bo cilj, da z dejanji pritegnete otrokovo zanimanje.

Druga pomembna stvar pa je, da nehate kupovati hrano, za katero veste, da je za vaše otroke nezdrava, pa četudi bo to na začetku poželo kar nekaj negativnih pripomb. Stojte za svojimi odločitvami, saj boste le tako dosegli spremembe. Poleg vztrajnosti boste morali verjetno uporabiti tudi kar nekaj zvijač, s pomočjo katerih boste 'pretentali' male sive celice vaših otrok, da bodo z veseljem vase spravili nove okuse. Ponavadi je tako, da gre otrokom najtežje po grlu ravno zelena zelenjava, čeprav bi tega morali pojesti največ oziroma vsaj precej več, kot jo sicer.

In kaj je v zeleni listnati zelenjavi tako posebnega? Vsebuje namreč precejšnje količine mineralov, ki so nujno potrebni za naše zdravje, in to v oblikah, ki jih človeško telo lahko z lahkoto uporabi. Poleg tega pomaga preprečevati napade lakote ali željo po sladkarijah, dvigne raven energije, odžene nerazpoloženost in tečnobo, prepreči težave z zobmi in zagotovi vsa potrebna hranila v otroški prehrani.

Pa se za konec vrnimo k trikom in zvijačam, s pomočjo katerih bodo vaši otroci vzljubili 'živo' hrano.

  • 1) Prosti čas preživljajte z otroki v naravi. Uživajte v nabiranju gozdnih sadežev, privoščite si jabolka z dreves, izobrazite se o užitnosti divjih rastlin. Vse to bo otroka zopet približalo naravi in ga oddaljilo od televizije in računalnika.
  • 2) Sladkarije, ki so se do zdaj skrivale v predalih in omaricah, zamenjajte s suhim sadjem ali pa nadomestite z doma pripravljenimi, presnimi sladicami, ki bodo potešile željo po sladkem.
  • 3) Zeleno listnato zelenjavo 'skrijte' v zmešančke, torej kašaste sokove iz sadja in zelenjave. Najprej v mešalniku pripravite zgolj sadne sokove, nato pa počasi dodajajte zelenje. Dovolite, da se otroci navadijo na nove okuse.
  • 4) V pripravo jedi ali napitkov vključite otroke. Iz izkušnje lahko povem, da bodo otroci s precej več zadovoljstva pojedli ali popili tisto, kar bodo pomagali pripraviti sami. Sin, ki je trenutno star dobra tri leta, pri pripravi zelenčka pomaga tako, da v mešalnik dodaja sestavite in vrti gumb na mešalniku. In na koncu seveda nadvse zadovoljno spije svoj delež.
  • 5) Vklopite domišljijo in iz zelenjave ustvarite različne možičke. Apetit otrok se bo kar naenkrat nenormalno povečal.


Ko boste osvojili spremenjene prehranske navade doma, pa na žalost pridejo na vrsto še druge ovire. Kako boste reagirali, ko boste prebrali jedilni list v vrtcu ali šoli svojega otroka? Kakšna bo vaša reakcija, ko bo babi vnučku zopet, pa ne glede na to, da ste jo že neštetokrat prosili, naj tega ne dela, ponudila škatlo piškotov? Se boste z nasmehom na obrazu zahvaljevali za darila ob rojstnem dnevu svojega otroka, četudi bodo polna sladkarij?

Res je, ovir je precej, ampak, če boste imeli pred sabo jasen cilj – svoje in otrokovo najboljše zdravje – boste vedno znova našli načine, kako jih premagati. 

Teja Fidler Makoter
www.presen.si

2. Presen.si vikend, 11. - 13. 11. 2011

Spoznajte, da se resnično zdravje skriva v vas!

Petek, 11. 11. 2011
15:00 – 16:00 prihod, razporeditev po sobah in PRVI ZMEŠANČEK :) (kašasti sok iz sadja in listnate zelenjave)
16:30 – 17:30 predavanje: mesto 'žive' hrane v naših jedilnikih in nekaj teorije o zelenih kašastih sokovih
18:00 – 19:00 PRESNOlates (vadba, kjer z lastno težo krepimo in raztezamo mišice, ter iščemo ponovni stik z lastnim telesom)
19.30 – DRUGI ZMEŠANČEK :)
20:00 – 21:00 predavanje: preprostost ohranjanja zdravja

Sobota, 12. 11. 2011
7:00 – 7.30 PRESNOzen (meditacija z vajami raztezanja)
8:00 TRETJI ZMEŠANČEK :)
9:30 – 11:00 predavanje: pomen razstrupljanja organizma za zdravje
11:30 – 12:30 PRESNOlates
13:00 ČETRTI ZMEŠANČEK :)
16:00 – 17:00 predavanje: 'super živila'
17:30 PETI ZMEŠANČEK :)
18:00 – 20:00 delavnica: priprava enostavnih presnih jedi za razstrupljanje organizma

Nedelja, 13. 11. 2011
7:00 – 7.30 PRESNOzen
8:00 ŠESTI ZMEŠANČEK :)
9:30 – 11:00 predavanje: teorija zdravega načina življenja v praksi
11:30 SEDMI ZMEŠANČEK :)
12:30 – 13:30 PRESNOlates
14:00 klepet, vprašanja

ODHOD DOMOV

Kje se dobimo?

Tokratni Presen.si vikend bo potekal v hotelu Tripič v Bohinjski Bistrici. Na voljo bomo imeli dvoposteljne in družinske sobe, del kuhinje, ki ga bomo uporabljali za pripravo Zmešančkov, dvorano za vadbo in predavanja.

Kaj potrebujem?

blazino za vadbo
primerna oblačila za vadbo
najljubšo skodelico za Zmešančke :) (4 – 5 dcl)
kopalke za namakanje v vodnem parku Bohinj

Cena

Mesto si rezervirate s plačilom stroškov bivanja, ki znašajo 66 EUR. Za program pa boste, če boste menili, da vam je pomagal, prispevali, kolikor boste želeli na koncu čudovitega vikenda.

Kako se prijavim?

Na info@presen.si nam napišite prijavo z naslednjimii podatki: ime in priimek, starost, morebitne zdravstvene težave. Prijavite se lahko do 5. 11. 2011 oziroma do zasedbe mest.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek