Kako začeti jesti bolj zdravo

10. 6. 2011
Deli
Kako začeti jesti bolj zdravo

Spreminjanje načina vsakdanjega življenja je težka naloga, vendar se tudi najdaljša potovanja začnejo s prvim korakom, ki nikoli ni težak. Boljšemu zdravju se torej lahko približate že z malimi koraki in zmagami, ki se bodo čez čas seštevali in na koncu povečali kvaliteto vašega življenja.

Takoj ko se odločite, da boste zdravo prehranjevanje spremenili v navado, se morate zavedati, da so spodrsljaji in napake nujen del te težke odločitve. Vseeno pa lahko karkoli postane nezavedna navada, če to le dovolj dolgo ponavljamo.

Že ko se prvič odločite za nakup ekološkega sadja in zelenjave namesto konvecionalnega ali solate namesto pomfrita, nezavednemu dajete signal, da se stvari spreminjajo in da ste dovolj močni, da storite karkoli. Ne pozabite, majhni koraki vas bodo pripeljali daleč in odločanje za zdravo alternativo postane vedno lažje.

Začnite počasi. Če se boste odpovedali čokoladi, kofeinu, cvrti hrani, sladkorju in alkoholi že na samem začetku, boste kaj kmalu popolnoma prenehali s to norostjo. Začnite torej raje z odpravo nečesa, za kar vam je pravzaprav vseeno. Začnite piti kavo brez sladkorja in smetane in mogoče boste ugotovili, da imate tako ali tako kavo rajši zgolj črno. Mogoče sploh nikoli niste bili sladkosnedni - odpovejte se sladici po večerji in ugotovili boste, da se je čez čas sploh ne boste več spomnili. Veliko ljudi vidi hitro hrano kot nekaj odvratnega, vendar jo vseeno jedo. Preprosto prepričajte se, da je zares »odvratna« in se ne vračajte nazaj.

Vedno načrtujte. Ta korak je nadvse pomemben, vendar velikokrat spregledan, saj ni najenostavnejši. Kadar ne načrtujete priprave svojih obrokov v naprej, se nemalokrat znajdete tam, kjer prodajajo hitro hrano. Vedno si naredite načrt za nekaj obrokov, preden greste nakupovati - ne zapisujte si vsake sestavine posebej, vendar morate vedeti vsaj približno, kaj kupiti, da boste lahko pripravili hranljive obroke.

V trgovino pojdite z nakupovalnim listkom. Ne morete jesti nezdrave hrane, če je prej ne kupite. Nikoli ne kupujte, kadar ste zelo lačni, jezni ali žalostni - nezdravi vzorci prehranjevanja pogosto izvirajo iz čustvenih potreb in želj, kot pa iz same lakote. Ne kupujte živili, ki so še dodatno znižana, zgolj zato, ker so poceni. Redkokdaj znižajo ceno živili, ki so zares zdrava, zato se vprašajte, ali hočete prihraniti nekaj drobiža ali jesti zdravo. Vašega nakupovanja naj ne diktirajo impulzivne odločitve in lepe podobe, zavestno se odločite, ali nekaj zares rabite ali ne.

Jejte tisto, v čemer uživate.
Prehranjevanje je lahko eden največjih užitkov in zdrava hrana niti slučajno ne pomeni odrekanja vašim najljubšim živilom. Če sovražite zeleno, je pač ne jejte. Če imate radi sir, vendar nočete šteti kalorij, izberite močnejše in bolj aromatične sire ter uživajte v primernem koščku, ne celem kolutu. Glejte na svojo novo odločitev v pozitivni luči, to vas bo motiviralo in vas opomnilo, da gre za izziv, ne za brezsmiselno odrekanje vsemu, kar imate radi. 

Ne imejte slabe vesti. Ste se pregrešili in za zajtrk uživali v ogromnem kosu čokoladne torte? Namesto da zapadete v depresijo in se počutite krive, se preprosto zavejte, da ste napravili napako, in se pomaknite naprej. Prav nobeno živilo ni slabo ali dobro samo po sebi in nepotrebno sekiranje zaradi spodrsljaja bo zgolj delovalo še bolj stresno na vas. Prehrana in stres sta dejavnika, ki najmočneje vplivata na stanje vašega zdravja. Odločite se torej za bolj zdrave prigrizke in mirnejše življenje ter uživajte vedoč, da živite vedno bolje. (www.ekomagazin.si)

Več zanimivih vsebin na www.ekomagazin.si

Trans maščobe

Zakaj je ohrovt dober prehranjevalni “zadetek”

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord