Leča – mala zrna za veliko moči

22. 11. 2010
Deli
Leča – mala zrna za veliko moči

Ta vsestranska, slastna in zelo hranilna stročnica je poznana že več kot 8000 let. V prehrani uporabljamo samo njena semena različnih barv.

Nakup in shranjevanje

Leča mora imeti gladko površino, zrna pa naj bodo približno enako velika, da se enakomerno skuhajo. Manjša zrna so okusnejša kot velika, saj imajo večji delež lupine, v kateri se skriva značilna aroma leče. Suho lečo lahko v shrambi brez težav hranite tudi več ko 12 mesecev.

Kuhanje

Večino vrst leče, razen drobnih sort, je dobro pred kuhanjem čez noč namakati v vodi, saj s tem skrajšamo čas kuhanja in zmanjšamo napenjanje pri prebavi. Če lečo skuhamo v ekonom loncu, namakanje ni potrebno. Oluščena leča je kuhana v približno 10 minutah, neoluščena pa v 40 do 60 minutah. Vode za kuhanje ne solite, sicer bo leča ostala trda.

Priprava

Leča je odlična tako topla kot hladna, cela ali pretlačena. Pripravimo jo lahko v enolončnicah, solatah, prilogah ali glavnih jedeh. Najbolje se poda h krompirju, klobasam in mesnim jedem, obvezno pa jo začinimo s kumino. In rada ima kislo – malce kisa, vina ali limoninega soka bo lepo zaokrožilo njen okus v enolončnicah in juhah.

Koristna za zdravje

Tako kot druge stročnice tudi leča vsebuje veliko lahko prebavljivih beljakovin, ki jih telo potrebuje za gradnjo in ohranjanje mišične mase ter balastnih snovi, ki pospešujejo prebavo, poleg tega pa še folno kislino, železo in cink.

Vrste leče

1. Mung dal leča

Znana je tudi pod imenom rumeni dal ali rumena leča. Neoluščena je zeleno-rjava, oluščena pa rumena. Oluščena med kuhanjem hitro razpade, zato je primerna predvsem za namaze in pireje.

2. Urad dal leča

Smetanovo bela oluščena leča je znana tudi pod imenom urid leča, največ pa jo uporabljajo v indijsko-pakistanski kuhinji. Zaradi visoke vsebnosti proteinov in balastnih snovi je dobra alternativa za krompir, riž in kruh. Cela se uporablja za pripravo juh, zmleta pa tudi za pripravo peciva in kruha. Dobite jo na policah z azijsko hrano.

3. Rdeča leča

Gojijo jo predvsem v Indiji in Turčiji. Ta mehka sorta je primerna za pripravo karija, juh in pirejev, pa tudi kruhovih namazov. Drobna oluščena zrna, ki imajo značilno oranžno-rumeno barvo, kuhamo le 15 do 20 minut, ker hitro razpadejo.

4. Gorska leča

Zeleno-rjava do rdeče-rjava zrna so za lečo razmeroma majhna. Zaradi aromatičnega okusa je primerna za krepke enolončnice pa tudi za zelenjavne polpete in druge zelenjavne jedi. Je precej trda in tudi po kuhanju ostane čvrsta, zato jo lahko dodamo tudi solatam.

5. Puyska leča

Specialiteta med lečami, ki prihaja iz francoske pokrajine Le Puy, ima močno oreškasto aromo. Rjava zrna med kuhanjem ne razpadejo, zato je idealna za solate. Njena aroma se najbolje izrazi v kombinaciji z balzamičnim kisom in olivnim oljem. Brez namakanja je kuhana v 30 minutah.

6. Namizna leča

Neoluščena je lahko rjava ali zelena. Zaradi mokaste in kremne konsistence je odlična za enolončnice in juhe. Rjava zrna, premera 6 do 7 milimetrov, so brez namakanja kuhana v približno 40 minutah. Zelena leča je pravzaprav ista kot rjava, le da je nekoliko prej obrana. Je tudi nekoliko mehkejša od rjave, zato je prej kuhana.

7. Beluga leča

Majhna, črna in izredno aromatična zrna tudi po kuhanju ostanejo čvrsta. Črna leča je odlična kot dekoracija v predjedeh in zelenjavnih prilogah. Namočena je kuhana v 20 minutah.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"