Moč rastlinskih olj

3. 9. 2008
Deli

Uživanje rastlinskih olj je nujno potrebno za vitalnost in dobro počutje. Oglejte si, za kaj in kako jih je treba uporabljati.

Laneno olje

Od vseh olj ima laneno olje največ zdravih omega-3 maščobnih kislin. Pomaga pri kroničnih vnetjih sklepov, kot sta revma in artritis. Visoka vsebnost lecitina je nenadomestljiva pri celični presnovi in je pomembno hranilo za živce. Vas muči srbeč izpuščaj? Če boste na kožo vtrli laneno olje, boste hitro občutili olajšanje.

Sezamovo olje

To okusno olje so že v antiki poznali kot pripomoček za zdravo in lepo kožo. Tudi v sedanjem času ga veliko uporabljajo v kozmetičnih preparatih, na primer v masažnih oljih, saj odlično čisti kožo. Pomagalo bo tudi pri vnetju dlesni, če ga boste vanje vtrli.

Olje koruznih kalčkov

V naravnem zdravilstvu mu pripisujejo zdravilen učinek pri migreni, senenem nahodu in astmi. Pomagalo naj bi tudi pri lomljivih laseh, vendar le ob predpostavki, da ga dalj časa redno jemljete. Enkrat do trikrat na dan po 1 žlico kar tako ali pa hladnega, zamešanega v solatni preliv ali v sok.

Bučno olje

Od nekdaj so priporočali uživanje bučnih pešk pri težavah z ledvicami, mehurjem ali prostato. Bučno olje krepi mišičje mehurja. Masaža z bučnim oljem lajša glavobol in bolečine v hrbtu. Namig: njegov učinek boste ojačili, če ga boste kombinirali z oljčnim oljem.

Arganovo olje

Zaradi redkosti in precej zapletenega pridobivanja je arganovo olje, ki prihaja iz Maroka, eno najdražjih jedilnih olj na svetu. Njegova uporaba je mnogo širša kot samo za kuho, saj krepi imunski sistem in velja za močno sredstvo pri preprečevanju raka na prsih in prostati.

Boragino olje

Veliko žensk prisega na boragino olje ali olje boreča, ki lajša bolečine pri menstruaciji in sindrom PMS. Vsebuje namreč gama linolensko kislino, ki pospešuje tvorbo estrogena in izenačuje hormonska nihanja.

Olje pšeničnih kalčkov

To olje vsebuje veliko vitamina E, ki napenja kožo in krepi vezivno tkivo. Priporoča se oljna kura z jemanjem olja pšeničnih kalčkov. Začne se z eno kapljico na dan, potem se vsak dan poveča za eno kapljico do 10 kapljic na dan. Nato je treba narediti pet dni premora in kuro še enkrat ponoviti.

Olje iz ogrščice ali oljne repice

To olje, ki se je včasih uporabljalo pretežno v industrijske namene, je šele od nedavnega na prestolu med jedilnimi olji. Odkrili so namreč, da zaradi visokega deleža enostavnih nenasičenih kislin ščiti arterije pred oblogami, se bojuje proti prostim radikalom in lajša bolečine v sklepih. Našli ga boste na policah supermarketov.

Oljčno olje

Nobeno drugo olje ni tako zdravo kot oljčno. Prebivalci na obalah Sredozemskega morja, kjer uspevajo oljke, do nedavnega skoraj niso poznali srčno-žilnih bolezni. To olje vsebuje 80 odstotkov nenasičenih maščobnih kislin. Uživanje prepreči zgago in upočasni staranje. Zaradi dezinfekcijskih lastnosti se uporablja tudi kot mazilo in v kozmetičnih izdelkih.

Olje iz grozdnih pečk

Njegova sekundarna rastlinska sestavina procianidin je trenutno poznan kot najuspešnejši lovec prostih radikalov. Zato je to olje zelo učinkovito pri zaščiti celic pred poškodbami. Poleg tega ščiti stene ožilja in jih vzdržuje prožne.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord