Pri soli upoštevajte: manj je več!

4. 12. 2008
Deli
Pri soli upoštevajte: manj je več!

Slovenci imamo radi sol. V povprečju je zaužijemo 2, 7 kilograma na leto, kar pomeni dobrih 7, 5 grama na dan. Vedeti moramo, da je dnevno priporočenih le 6 gramov. Ženske sicer v povprečju zaužijejo 6, 9 grama soli na dan, moški pa celo 8, 9 grama. Te količine ne sestavljajo le same soli, temveč tudi 'skrito' sol, ki je v številnih živilih in v pripravljenih jedeh.

Dobro skrita

Rezina salame, 1 žlica kečapa ali ena žemlja vsebujejo na primer 0, 6 grama soli. V eni rezini surove šunke se skriva 1 gram belih kristalov, v 50 gramih slanika pa celo 1, 5 grama. Veliko soli se skriva tudi v pripravljeni hrani: v pici, klobasah, prigrizkih in tudi v kolačih. Pred nakupom zato raje pozorno preberite navedbe sestavin na posamezni embalaži.

Močan učinek

Če zaužijemo preveč soli, telo prekomerne količine odplavi prek ledvic, ki obremenitve ne doživljajo ravno pozitivno. Pri tem se izloča tudi kalij, ki je pomemben za izgradnjo in zdravje kosti. Če tega minerala primanjkuje, se pospeši proces razgradnje okostja.

Visoka koncentracija soli je dolgo veljala za dejavnik tveganja visokega krvnega pritiska in s tem tudi za srčni infarkt in kap. Kljub vsemu pa še vedno ni 100-odstotnega dokaza, da bi uživanje soli neposredno vplivalo na visok pritisk. Zdravniki vseeno svetujejo, da bolniki s srčnimi težavami in sladkorno boleznijo zmanjšajo uporabo soli.

Druge začimbe

Krompir v oblicah in pečenega piščanca lahko pripravite popolnoma brez dodane soli. Za aromo in pikantnost lahko poskrbijo mleta paprika, čili in kari, predvsem pa si lahko pomagate s svežimi oziroma posušenimi zelišči. Idealno bi bilo, če bi zaužite količine soli popolnoma omejili postopoma in tako okušalne brbončice pripravili na nove okuse.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord