Zdravo prehranjevanje je učinkovitejše od modnih diet!

2. 11. 2013
Deli
Zdravo prehranjevanje je učinkovitejše od modnih diet! (foto: profimedia)
profimedia

Zaradi vse večje dostopnosti in priljubljenosti hitre hrane so se prehranske navade zahodnjakov močno poslabšale, saj pakirani prigrizki in obroki ponavadi vsebujejo velike količine sestavin, ki so škodljive.

Dejstvo je, da ljudje v zahodnem svetu jemo preveč, da so naši jedilniki  neuravnoteženi in praviloma povsem v neskladju s premisami zdravega prehranjevanja. Rezultat tega ni zgolj naraščanje čezmerne hranjenosti v obliki debelosti, ki nas rado moti predvsem z estetskega vidika, ampak tudi naraščanje tveganja za življenjsko ogrožajoče bolezni, ki so povezane s pretiranim uživanjem maščob, soli in sladkorja, ki se jih pogosto niti ne zavedamo.

Prehrana je ključ do zdravja!

Da je prehrana ključna za zdravje populacije, nazorno razkrivajo podatki o nacionalnih vzorcih bolezni. Naj v nadaljevanju naštejemo nekaj vzorčnih primerov povezanosti prehrane z zdravjem ljudi:

  • V državah zahodnega sveta, v katerih ljudje uživajo veliko visokokalorične mastne hrane, že bijejo plat zvona spričo kritičnega naraščanja debelosti, bolezni srca in žilja, rakavih obolenj in možganske kapi.
  • Tradicionalna sredozemska prehrana, ki vsebuje veliko sveže zelenjave, olivnega olja in rib ter malo nasičenih mačob, pa bržkone že vpliva na nižjo pojavnost srčno-žilnih bolezni.
  • Na Japonskem, kjer je domača prehrana bogata z vlakninami, skorajda ne poznajo raka na debelem črevesu in danki.

... in povsod tam, kjer v svoji prehrani uporabljajo preveč soli, prebivalstvo primerljivo pogosteje trpi zaradi težav z zvišanim krvnim tlakom.

Nutricionisti, ki so pod drobnogled vzeli vse prehranske navade v različnih državah sveta, so na podlagi spoznanega razvili tudi koncept smernic, ki zagotavljajo resnično zdravo in uravnoteženo prehrano, da bi v dani populaciji  zmanjšali zdravstvena tveganja. In ta koncept pravi:

  • Ključ do zdrave in uravnotežene prehrane je pravo razmerje med zaužitimi ogljikovimi hidrati, beljakovinami, maščobami, vitamini in minerali. Zdrav jedilnik naj bi torej vseboval vse naštete elemente, ki jih najdemo v naslednjih petih skupinah živil v optimalnem razmerju. Tako naj bi sveže sadje in zelenjava ter živila, bogata z ogljikovimi hidrati, kot je krompir, tvorili večino naše prehane, meso, ribe in mlečni izdelki pa manjši del dnevnega vnosa.

zdrav krožnik

Slika zgoraj prikazuje optimalna razmerja med prehranskimi skupinami po mnenju britanskega združenja zdravnikov, ki mu pritrjujejo tudi izbrani slovenski zdravniki (Družinski medicinski priročnik).

Isto združenje se je enotno izreklo tudi glede modnih diet, nad katerimi se zahodnjaki neupravičeno hitro navdušujemo.

Modne diete - učinki in posledice

Ker je iskanje bližnjic do vitkega telesa precej razširjeno med ljudmi, ki že imajo težave s čezmerno telesno težo, na trg prihajajo vedno nove diete, ki vsaka s svojo edinstveno metodo obljubljajo malodane čudeže. Žal se pogosto izkaže, da instant diete, ki obljubljajo hitro izgubo telesne teže, v teku na dolge proge vedno znova omagajo.

Naj naštejemo nekaj v zadnjih letih najbolj popularnih:

(Visoko)beljakovinske diete

Učinek: ljudje na dietah s pretežno beljakovinsko sestavo pogosto zares zelo hitro izgubijo telesno težo, vendar se po koncu diete ti kilogrami vedno znova vrnejo.

Zdravje: velik vnos maščob lahko poveča tveganje za srčno-žilne bolezni.

Mnenje nutricionistov: priporočljivo je uživanje beljakovin, kot so pusto piščančje meso in ribe ter rastlinske beljakovine (oreški in fižol), nikakor pa iz jedilnika ne gre izpuščati celotnih skupin živil, kot so škrobnati ogljikovi hidrati ali celo omejevanje uživanja sadja in zelenjave.

Ločevalne diete

Učinek: te diete temeljijo na prepričanju, da se različne vrste živil različno prebavljajo, zato jih ne bi smeli jesti skupaj (npr. ogljikovih hidratov in beljakovin).

Zdravje: ločevalne diete znajo biti neuravnotežene in zato nezdrave.

Mnenje nutricionistov: vsak od petih sestavnih delov uravnotežene prehrane prispeva k zdravju, pomembno je le, da jih zaužijemo v pravilnih razmerjih.

Diete z nadomestki obrokov

Učinek: gre za nizkokalorične diete, ki rezultirajo v naglo izgubo telesne teže, praviloma pa ljudje, ki so sledili dieto z nadomestki obrokov, po njeni opustitvi pogosto težko ohranjali nižjo telesno težo.

Zdravje: nosečnice ali doječe matere, ljudje z zdravstvenimi težavami in tisti, ki želijo izgubiti zares veliko telesne teže, bi se morali še pred začetkom takšne diete posvetovati z zdravnikom.

Mnenje nutricionistov: nekatere od teh diet so učinkovite in uravnotežene, ljudi pa pomagajo motivirati za spremembo prehrane in življenjskega sloga, žal pa te diete niso primerne za daljše obdobje.

Diete z enim živilom

Učinek: diete, ki poudarjajo določeno živilo, temeljijo na zelo nizkokaloričnih živilih, kot je zelje. Shujševalni učinki so kratkega veka.

Zdravje: izrazito majhen vnos kalorij lahko povzroči usihanje mišic, tudi srčne, in poruši raven glukoze v krvi.

Mnenje nutricionistov: v teh dietah pogosto manjka eno ali več temeljnih hranil, zato lahko povzročijo prehransko pomanjkanje.

Naj za konec torej še sklenemo:

  • modne diete pogosto temeljijo na teorijah, ki nimajo zadostne znanstvene podpore, denimo na prepričanju, da so ogljikovi hidrati redilni in da beljakovine pomagajo pri hujšanju. Dejansko pa uravnotežena prehrana z manj maščob, ustrezno količino ogljikovih hidratov in omejenim vnosom kalorij omogoči bolj nadzorovanjo hujšanje, predvsem če jo spremlja zadostna telesna aktivnost.

Zapis je nastal z naslonitvijo na Družinski medicinski priročnik, ki so ga napisali člani britanskega zdravniškega združenja.

Foto: profimedia

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ