Trije recepti za vitaminsko bombo z zeljem

4. 3. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Trije recepti za vitaminsko bombo z zeljem (foto: iz revije Lisa)
iz revije Lisa

Tudi v hladnejših mesecih naše telo potrebuje veliko zelenega. Kaj pravite na zelje? To ima samo 25 kalorij na 100 gramov in je sijajno živilo zoper zimske kilograme in sijajno za zniževanje holesterola.

Družina kapusnic je velika – v njej najdete vse od ohrovta, dekorativnega romaneska pa do kodrastega krmnega ohrovta in belega zelja. Vsaka sorta ima tipičen okus. In vse so prava superživila: nizkokalorična in z veliko vitalnimi snovmi.

Zelje vsebuje več vitamina C kot marsikatero sadje (predvsem bristični ohrovt in brokoli). Poleg tega pa še dragocene mineralne in balastne snovi.

Zelje ima rado mraz

Krmni ohrovt, ohrovt in brstični ohrovt najraje jemo, ko mraz zmehča njihovo listno strukturo in škrob spremeni v sladkor. Na voljo pa so tudi že sorte, ki imajo dober okus tudi brez tega pogoja.

Priprava

Kapusnice poskrbijo za raznovrstnost zimskega jedilnika. Pripravijo se lahko na mnogo načinov – na primer kot zeljni zvitek, juha iz rdečega zelja in jabolk, enolončnica z jagnjetino, narastek iz brstičnega ohrovta ... Maščoba le še okrepi slastno aromo.

Belo, rdeče zelje ali ohrovt zrežite na majhne koščke in jih popecite na maslu ali masti. Mnogo sort je okusnih tudi surovih ali pa na hitro podušenih v solati (na primer brokoli, ohrovt, kitajsko zelje, belo zelje).

Hrustavo svež

Listno zelje, kot sta kitajsko zelje in krmni ohrovt, ni tako dolgo obstojno kot glave. Tovrstno zelje porabite takoj oziroma ga hranite v hladilniku največ dva dni. Krmni ohrovt zdrži v hladilniku do pet dni, belo in rdeče zelje pa ostaneta sveža tudi več mesecev. Pri nakupu bodite pozorni, da so glave trde in da niso rumenkaste ali uvele.

Kremna cvetačna juha z drobnjakom

Za 4 osebe:

Očistite 1 cvetačo (približno 600 g) in jo razdelite na zelo majhne brstiče. Steblo cvetače zrežite na majhne kocke. Olupite 1 šalotko in jo stekleno popražite na 2 žlicah masla. Potresite z 1 žlico moke. Dodajte kocke cvetače, prilijte 900 ml juhe in jo začinite s soljo in poprom. Juha naj nato lahno vre približno 20 minut.

Po 10 minutah kuhanja dodajte še brstiče. Nekaj jih po koncu kuhanja vzemite iz juhe in jo pretlačite s paličnim mešalnikom. Primešajte 300 g smetane, juho znova segrejte in jo začinite z muškatnim oreškom. Nato vanjo znova stresite preostanek cvetače. Dodajte še kislo smetano in potresite z drobnjakom.

Solata s krmnim ohrovtom in pomarančami

Za 4 osebe:

Olupite 300 g korenja in ga nastrgajte na paličice. Na hitro jih blanširajte v vreli slani vodi. Na trakove nastrgajte tudi 1 kiselkasto jabolko in paličice premešajte z limoninim sokom. Olupite 2 pomaranči in ju filetirajte. Fileje zrežite še na majhne kose.

150 g kisle smetane zmešajte z 2 žlicama pomarančnega soka in mešanico začinite s soljo, poprom in limoninim sokom. Očistite 700 g krmnega ohrovta, ga zrežite na trakove in na hitro blanširajte v vreli slani vodi. Odcejenemu primešajte polivko, korenje, jabolka in pomarančne fileje.

Potresite s sončničnimi semeni.

Ribji zvitki s pakčoijem

Za 4 osebe:

Do suhega otrite 6 ribjih filetov (na primer morski list), jih prerežite po dolgem in začinite s soljo in poprom. Vsakega obložite z 1 listom pakčoija, ga začinite in zvijte. Očistite 1 por in ga po dolgem zrežite na trakove. Z njim povežite zvitke. Nato jih položite v ponev, v kateri ste stopili 2 žlici masla, in prilijte po 100 ml belega vina in ribje juhe.

Zavrite in zvitke pri nizki temperaturi dušite približno 8 minut. Nato jih vzemite iz ponve in omaki primešajte 100 g kisle smetane. Dodajte še 4 žlice sesekljanega peteršilja in omako segrejte. Vanjo spet položite zvitke. Jed okrasite z lososovim kaviarjem.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"