5 pravil psihologije za enostavnejše življenje

12. 8. 2018
Deli
5 pravil psihologije za enostavnejše življenje (foto: Profimedia)
Profimedia

Razumeti psihologijo ni tako preprosto. Pa vendar na njej temelji naše vedenje. Z vsako kretnjo sporočamo določene signale, česar se niti ne zavedamo. Za enostavnejše življenje pa si morate zapomniti le 5 pravil. 

1. Ljudje se obremenjujejo z vašimi besedami in dejanji manj, kot si mislite

Morda se sliši kruto, vendar je resnično. Seveda si ljudje ustvarimo mnenja o drugih, vendar je dejstvo, da dejanja in besede hitro tudi pozabimo. Če se na primer pripravljate na javni nastop in se med govorom polijete s kozarcem vode, se boste sami obremenjevali veliko bolj kot se bo občinstvo. Ljudje bodo namreč že naslednji dan pozabili na vaš pripetljaj, vam pa vest še kar ne bo dala miru. Vsak je ovit v svoje težave in pomanjkljivosti, zato več pozornosti namenimo sebi kot drugim. Če se ne boste toliko obremenjevali s tem, kaj si vsi mislijo o vas, boste veliko lažje dosegli osebno srečo.

2. Nenehno se spreminjamo

Spremeniti svojo osebnost je skoraj nemogoče. Tukaj gre za drugačno vrsto spremembe. Pomislite, kakšni so bili vaši cilji in mišljenje pred desetimi leti. Kaj ste postavljali na prvo mesto? Opazili boste, da se skozi leta nenehno spreminjamo in oblikujemo mnenja tako, kot se obrne naše življenje. Prioritete se spremenijo, ko si ustvarite družino, se zaljubite ali preselite na drugi konec države. Tudi čez naslednjih deset let boste drugačni kot danes.

3. Nehajte se primerjati z ostalimi

Če se velikokrat sprehodite skozi družbena omrežja, lahko ujamete srečne trenutke popolnih življenj posameznikov. Vsaj tako je videti na fotografijah. Svet nas sili, da skrijemo svojo ranljivost in drugim kažemo le najboljšo različico sebe, tudi če je zlagana. Težko se je osredotočiti nase, ko pa morate preveriti, ali je sosedova trata bolj zelena, kajne? Razumljivo je, da vsi želimo biti sprejeti v družbo. Vendar se morate hkrati zavedati, da vas prijatelji in bližnji sprejemajo takšne, kot ste in nič ni narobe, če jim zaupate svoje strahove. Čeprav nihče ne objavi slike svojega žalostnega obraza, imajo tudi drugi včasih slab dan.

4. Ne predpostavljajte, da se bodo vsi ravnali po vaših nasvetih

Zopet kruto, a resnično. Ko z razdalje opazujete prijatelja v težavah in jasno vidite odgovor, mu radi date svoj nasvet. Z razočaranjem ugotovite, da ga ni upošteval. Se zdi znano? To ni nič nenavadnega. Tudi vi se obnašate tako. Odločitev in želja po spremembi se morata namreč zgoditi v glavi vsakega posameznika. Sami moramo zavestno sprejeti odločitev, da bomo rešili problem in izboljšali življenje. Lahko se ravnamo po nasvetih prijateljev, a glavna pobuda pride od nas samih. Zato ne bodite užaljeni, če niste takoj slišani.

5. Nadzorujete lahko le svoj odziv

Bolj kot situacija v kateri se znajdete, je pomembno, kako se boste nanjo odzvali. Lahko izberete težjo pot zamer in upiranja, ali pa premislite o naslednjem koraku, s katerim bi rešili problem. Tu se odločate med srečo in negativnimi mislimi. Ne glede na to, kaj storijo ostali, se skušajte zbrati in ravnati preudarno, saj si boste kasneje hvaležni. Če je vse skupaj preveč stresno, se odmaknite in pomirite ter nadaljujte pogovor kasneje. S takšnim ravnanjem si boste v prihodnosti prihranili veliko živcev in slabe volje.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ