Ali resnično vemo, kaj je samozavest?

11. 5. 2015
Deli
Ali resnično vemo, kaj je samozavest?  (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Vedeti, kdo si in kaj si želiš ter tudi živeti tako. Suvereno in pogumno stopati skozi življenje. Zaupati, da bo vse v redu, da si se prav odločil. Veš, da delaš prav, ker si se TI tako odločil. Poslušati mnenja drugih in kdaj tudi spremeniti svoje. Spoštovati in sprejemati sebe. In druge. Vse to in še več je skrito v besedi samozavest.

Pa resnično vemo, kaj je samozavest?

Razlika je namreč vedeti, kaj to je, in čutiti jo, torej biti samozavesten. Najbrž ste že kje brali, da se samozavesti lahko naučimo. Morda bi bil bolj pravi izraz, da jo obudimo, kajti vsakemu od nas je bila samozavest že položeno v zibelko.

Kaj se je z njo dogajalo, pa je odvisno od okolja, v katerem smo odraščali – lahko da smo jo hitro izgubili in postali otrok, ki se ni znal postaviti zase, ki se je vedno postavil na konec vrste, češ, saj si zares ne zaslužim tega, in se razvil v odraslega, ki je vedno ostal raje tiho v družbi, samo da ne bi izstopal, ki si ni upal predlagati svojih idej v službi, ker bi se mu vsi smejali, ali pa si ni upal ogovoriti punce, ki mu je bila všeč. Tako je zamudil marsikatero priložnost v življenju, da bi lahko bil srečen in zadovoljen – ni bil zadovoljen v službi (ideje so ostale varno zaklenjene nekje v njegovi omari), ni razvil pristnih prijateljskih odnosov, ker se ni nikoli izrazil, kaj mu je všeč in kaj ne, ter ni znal postaviti mej, zato drugi niso nikoli zares vedeli, kako ravnati v odnosu z njim, dekle pa je ogovoril nekdo drug, ki si je upal.

Če pa smo imeli starše in okolje, ki so nas spodbujali, da izražamo sebe in svoje občutke, da se nam ne more nič hudega zgoditi, če tako ravnamo, temveč ravno nasprotno – bomo tako bolj srečni v svojem življenju – smo se razvili v samozavestno odraslo osebo.

To pomeni, da se zavedamo sebe:

  • Kdo smo.
  • Kaj si želimo in česa ne.
  • Vemo, kje so naše meje.
  • Se imamo radi in lepo ravnamo s seboj – z občutkom, potrpežljivo in razumevajoče.
  • Spoštujemo se in sprejemamo v celoti.
  • Brez slabe vesti poskrbimo zase, ker bomo tako lahko dali več drugim.
  • Izražamo se v odnosih z drugimi, in to brez strahu pred zavrnitvijo.
  • Ne spreminjamo se zato, da bi bili ljubljeni ali sprejeti v družbi.
  • Spremenimo se zato, ker opazimo pri sebi lastnosti, zaradi katerih nismo dober človek, ali pa zato, ker najdemo prepričanja, ki nas omejujejo na naši poti življenja.

Samozavesten ni nekdo, ki je uspešen v poslu, poročen, ima dva otroka, hišo in psa, velik avto in vikend na morju. Uživa, ko ga vsi gledajo in občudujejo, saj se tako počuti še boljše. Ne, to ni samozavest, to je zgolj nesamozavest – ko z materialnimi dobrinami in potrditvami od zunaj poskušamo napolniti občutek praznine in negotovosti. Samozavesten posameznik ne potrebuje potrditve od drugih, da je v redu, da je uspešen ... On vse to že čuti v sebi in se tega zaveda.

Napisala Tinkara Filač - zdraviodnosi.blogspot.com, foto: Shutterstock

Če imate kakšno vprašanje, vas zanima več, se želite udeležiti delavnice ali pa naročiti na individualno svetovanje, pišite na tinkara@zdraviodnosi.si ali pokličite na 041/988-646.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord