Če želite oblikovati in obdržati navado, sledite tem petim korakom

8. 11. 2017
Deli
Če želite oblikovati in obdržati navado, sledite tem petim korakom (foto: Profimedia)
Profimedia

Če zavestno želite oblikovati navado, kakršnokoli že, sledite tem korakom, ki vam jo bodo pomagali tudi ohraniti.

Naredite večji pregled nad življenjem

Vsi cilji, za katere se trudite, morajo biti v skladu z osebnimi vrednotami in dolgoročnimi vizijami, ki jih imate v življenju. Da bi to dosegli, si vzemite nekaj trenutkov in premislite, kakšni bi radi postali in kaj bi radi naredili iz svojega dela v daljni prihodnosti. Če ugotovite, da nimate jasne slike, jo izpopolnite in šele potem nadaljujte z naslednjimi koraki. Če ne boste videli bistva v stvareh, ki jih počnete vsak dan (in s tem oblikujete navado), jih boste s časom opustili in se vrnili na začetek.

Zastavite cilje

Sedaj pridejo na vrsto cilji. Ti naj bodo zastavljeni v skladu z večjo sliko, ki ste jo izpopolnili v prejšnjem koraku. Dobro je tudi, da si jih zapišete v telefon ali na list papirja. Tako boste čez čas lahko preverili, ali še vedno delate vse, da bi jih dosegli in po potrebi kaj spremenili. Naj bodo natančni, merljivi, realni, uresničljivi in vezani na določeno časovno obdobje.

Potrebujete načrt

Postati morate arhitekt svojega življenja in narediti načrt, kako boste uresničili vašo novo navado. Denimo, da se želite naučiti bolje kuhati. Če boste vsak dan pripravljali enake jedi kot prej, se ne bo nič spremenilo. Na list papirja zapišite, kako boste spretnost izpopolnili. Se boste vpisali na tečaj, en dan v tednu kuhali s prijateljem, ki vam bo pomagal, po spletu pobrskali za novimi recepti? Naredite seznam stvari, ki jih morate opraviti, da bi cilj uresničili. Poleg tega mora dejanje postati del vašega vsakdana, če želite, da se bo navada obdržala. Zastavite si torej, da boste kuhali vsaj petkrat tedensko in s tem izpolnite tudi željo po bolj zdravih obrokih, ki jih pripravite sami. Načrt postavite na vidno mesto, kjer vas bo opominjal, kaj morate storiti.

Začnite z majhnimi koraki

Ko začnete razmišljati o spremembi življenja na bolje, se vam v glavi verjetno pojavi cel seznam, kaj vse bi radi počeli drugače. Če boste uresničevali vse naenkrat, obstaja velika verjetnost, da boste hitro obupali. Namesto tega začnite počasi (kljub velikim ambicijam). Ne rabite se osredotočiti na eno samo navado in začeti z drugo šele, ko osvojite prvo. Vendar se omejite na največ 4 stvari, ki jih želite spremeniti in druge dodajte šele, ko se boste privadili prvih. Tudi kolesa niste začeli voziti brez pomožnih kolesc z drago opremo, kajne?

Analizirajte in prilagodite

Omenili smo, da morajo biti cilji merljivi. Določite približna obdobja, ko se boste ustavili in preverili, ali še vedno stopate po pravi poti. Ker je življenje nepredvidljivo, boste nekatere cilje morali sproti prilagoditi ali zastaviti na novo. To ne pomeni, da se boste odmaknili od dolgoročnega namena, ampak da boste do njega prišli po drugačni poti. Pomembno je, da si vzamete čas tudi za analizo, drugače bo ves trud zaman. Spodbudite se z »majhnimi« zmagami, ki jih proslavite s prijatelji. To naj bodo podrobnosti na poti, ki vas opominjajo, da ima vaše vedenje smisel.

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"