Kaj lahko naredite namesto pritoževanja o slabem življenju?

16. 11. 2018
Deli
Kaj lahko naredite namesto pritoževanja o slabem življenju? (foto: profimedia)
profimedia

Kolikokrat tedensko potožite, da je vaše življenje dolgočasno ali celo slabo? Če bi energijo vložili v naslednja dejanja, bi lahko kvaliteto zelo izboljšali.

Ustvarite svoj varen kotiček

Tudi če živite polno življenje, se boste občasno spopadli z dvomi in negativnimi mislimi, ki jih morate čim prej pregnati. To boste najlažje storili z varnim okoljem, torej z nečem, kar vas bo sprostilo in dalo pogum, da se spopadete s situacijo. Ker se sami najbolje poznate, boste vedeli, kaj izbrati: morda je to določena skladba, fotelj ob okenski polici, čaj, vaje za sprostitev … Ko boste vedeli, da imate nekaj, kamor se lahko vedno zatečete, bo življenje veliko manj stresno in strašno.

Kje ste postavili meje in ali vas kaj omejuje?

Življenje je lahko dolgočano tudi zato, ker se neprestano omejujete in si ne dovolite sprejeti novih izzivov. V tem primeru morate najprej spremeniti miselnost. Zakaj ne bi sprejeli povabila na službeno potovanje? Ves čas se mu izogibate, ker menite, da niste dovolj dobri. Zberite pogum in stopite iz območja udobja. Opazili boste, koliko odličnih priložnosti se vam ponuja vsak dan in kako lahko te izboljšajo kvaliteto življenja.

Naučite se lekcij

Čeprav se boste trudili na vse pretege, bo včasih zmagalo življenje. Vse se ne bo odvilo natanko tako, kot si želite, vendar to še ne pomeni, da je vaše življenje slabo. Naučiti se morate prilagoditi in preteklost pustiti za seboj. Tako boste veliko bolj sproščeni in pozitivnih misli. V vsak dan boste stopali manj obremenjeni s tem, kar bi lahko bilo.

Uživajte v delu dneva

Najbolje bi bilo, da bi uživali kar v celem dnevu, a se vedno ne počutimo tako. Zato izberite uro (ali manj), ki bo namenjena samo vam. Takrat počnite, kar si želite sami. Počivajte, če vam tako paše ali pa pojdite ven na svež zrak. Berite, kuhajte, glejte filme. Pomembno je le, da se boste na koncu počutili bolje.

Ne prelagajte krivde

Ko se nekaj ne izide po načrtih, je najlažje najti nekoga, ki ga boste okrivili za nastalo situacijo. To ni nujno oseba, lahko krivite tudi vreme in druge dejavnike. Naučite se sprejeti krivdo za tisto, kar lahko nadzorujete. Če na primer organizirate prireditev na prostem, lahko naredite tudi rezervni načrt v primeru dežja, zato kasneje ne bo potrebno kriviti napovedovalcev vremena. Motiti se je človeško, opravičilo pa ne bo izražalo šibkosti, ampak odgovornost in priložnost, da vse skupaj popravite.

Delajte na svoji samopodobi

Od dobre ali slabe samopodobe je odvisno, kako boste opisali svoje življenje. Če boste rekli, da se vam nikdar ne zgodi nič vznemirljivega, se ne cenite dovolj, da bi si dovolili preizkusiti kaj novega. Vedno vas obhajajo dvomi in strah pred neuspehom. Oseba z dobro samopodobo pa si privošči najlepše stvari, ker ve, da si jih zasluži. Zato se odpravi na potovanje, ki si ga že dolgo želi ali sprejme novo službo, ki ji je ponujena.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"