''Na tvojem mestu bi …''

3. 11. 2010
Deli
''Dober nasvet je kot sneg: koliko tiše pada, toliko dlje obleži.''

Zakaj nas tako jezi, kadar nam svetujejo ljudje, ki jih sploh ne vprašamo za mnenje. Kako se odzvati in morda kljub vsemu upoštevati nekatere nasvete.

Zlasti mame smo občutljive, če nam hoče kdo 'svetovati' glede vzgoje otrok. Del naše osebnosti se močno bojuje proti sporočilu, ki ga dobronamerni nasveti, za katere ne prosimo, nosijo v sebi: ''Sama ne boš zmogla''. Počutimo se, kot da so nas okregali kot malega otroka in ogrozili našo odraslo samopodobo. Naša zdrava samozavest se brani – in to čisto po pravici.

Za nobeno stvar – pa naj gre za partnerski odnos, vzgojo otrok ali kaj drugega – ni nekega univerzalnega patenta za reševanje oziroma ustrezno ravnanje. Vse je prepuščeno individuumu. Tudi če bi poskusili popolnoma prevzeti strategijo, ki nam jo svetujejo, bi to bilo podobno, kot če bi hoteli nositi tuje čevlje: preprosto nam niso prav!

Vseeno pa ni nič narobe tudi od drugih izvedeti, kako obvladujejo življenje. Pa ostanimo pri 'čevljih': če imamo denimo tudi po več mesecih nošenja še vedno 'žulje', bi nam morda lahko pomagal nasvet, kjer najdemo dobrega čevljarja, da nam jih razširi. Konkretno to pomeni, da lahko tudi iz nasvetov, za katere ne prosite, potegnete dragocene informacije – in spodbudo, da na težavo pogledate še z drugega zornega kota.

  • Načrtne reakcije

Seveda je dobro vedeti, kako se branimo pred neželenimi nasveti in kako pri tem ohranimo mirno kri.

  • Prijateljska obramba

'Svetovalcu' se lahko lepo diplomatsko zahvalite za nasvet in mu tudi poveste, da zmorete sami.

  • Jasna zavrnitev

Pri stalnem vmešavanju z veliko obzirnosti ne boste prišli daleč. Postati morate bolj jasni: ''Ne maram, da se vmešavate! Če bom potrebovala pomoč, bom prosila zanjo!''

  • Nakažite posledice

Če prihajajo nasveti iz ožjega družinskega kroga (mati, sestra …), morate opisati svoje občutke: ''Če mi stalno daješ nasvete, se počutim, kot da bi me ves čas karala. Na dolgi rok bi to lahko obremenilo najin odnos.''

  • Zaustavite partnerja

Ko o svojih težavah spregovorimo s svojim moškimi, se ti čutijo poklicane, da posredujejo namesto nas. Povejte mu, da si želite le, da bi vas poslušal.

Dajanje dobronamernih nasvetov

Ni pa ravno lepo opazovati nekoga, kako se muči z neko nalogo ali pa je tik pred tem, da naredi napako. Včasih se vmešamo že zaradi občutka odgovornosti in damo nasvet. Toda kako dati nasvet, ne da bi se oseba počutila, kot da se vmešavamo? Finski pregovor daje prvi pomemben nasvet: Nasvet torej podajte prijazno in se pri tem izogibajte podučevalnih tonov. Najbolje, da to opravite zelo obzirno – tako malo mimogrede.

Najprej vprašanje, nato nasvet

Vprašanje Ti smem dati nasvet? pokaže nasprotniku, da upoštevamo njega in njegovo samostojnost. Tako je veliko ljudem lažje sprejeti določen predlog.

Lepo zapakirano in predano

Arogantni ljudje, ki mislijo, da vedo vse, se obnašajo tako, kot da edino oni poznajo pravo resnico. Bolje bo, da razgrnete dobro zapakirano 'ponudbo': ''Ne vem, ali ti ustreza, ampak mogoče bi …'' Ali pa: ''Pri eni od mojih prijateljic je pomagalo. Mogoče bo tudi tebi.''

Prijazen opis

Z izjavami v prvi osebi boste preprečili nastanek ran: ''Imam občutek, da se bo tvoja obleka šefu zdela preveč ležerna,'' je slišati bolje kot ''Moraš se primerno obleči.''

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"