Nasilje ženske nad moškim

14. 3. 2012
Deli
Nasilje ženske nad moškim (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Nasilje ženske nad moškim je še vedno tabuirana tematika, ki bi si vsekakor zaslužila več naše pozornosti. Primeri se dejansko dogajajo za tesno zaprtimi vrati slovenskih domov, a ostajajo skriti, saj žrtve o nasilju velikokrat molčijo.

Ko govorimo o družinskem nasilju, večina takoj pomisli na predvsem fizično nasilje moškega nad žensko. Moški so pač telesno močnejši, ženske v patoloških odnosih pa se jih bojijo.

Zaradi čustvene in verbalne manipulacije ter prevzete vloge žrtve živijo v neprestanem strahu, kdaj bodo kaj narobe naredile in bile deležne nasilja, ki kot vemo, ni zgolj fizično, ampak je zelo boleče tudi verbalno in čustveno nasilje.

Veliko bolj skrito in ne toliko izpostavljeno pa je nasilje ženske nad moškim. Še vedno je namreč trdno ukoreninjeno tradicionalno mišljenje, da naj v družini nosi hlače moški, ki ima tudi pravico kaznovati neposlušne člane družine.

Primer 'kaznovanja' in nasilja žene nad možem oziroma partnerjem

"Vse se je začelo z malenkostmi, ki ji niso bile po godu, pa je bentila vedno bolj, bila vedno bolj neobzirna, zlobna in nikakor ji ni bilo moč ustreči v nobeni zadevi." Takšne, vedno hujše izbruhe mož že dolga leta pasivno prenaša.

Kakor je pri nasilju običajno, se stopnjuje, in sicer od na videz nedolžnih pripomb, prek strupenih zahtev do nenadzorovanih izbruhov jeze, verbalnega nasilja, ki v zadnji fazi preide do fizičnega nasilja.

Seveda se v vsem tem vmesnem času dogaja tudi čustveno in psihološko nasilje, ki je veliko bolj perfidno in ga žrtev sprva niti ne zaznava.

Ko se v našem primeru mož sooči z zadnjo stopnjo, je veliko prepozno za kakršenkoli glas razuma. Žena je prevzela dominantno vlogo v družini, ona je tista, ki zapoveduje in zahteva ubogljivost ter vsako neposlušnost težko kaznuje.

Dejstva so na žalost resnična

Mož ni soprogi nikoli zmogel postaviti meje. Tudi na začetku zveze ne, ko bi morebiti še lahko igral nekoliko bolj pomembno vlogo v zakonu. Ker se je že na začetku zveze ujel v strah žene, ki je zaznala, da lahko igra vlogo 'šefinje', se ji tudi po veliko letih zakona ne zmore, ne zna in noče upreti, pa čeprav je ujet v neznosnem odnosu, v katerem je popolnoma prepleten in zapleten.

Pravi, da ji ne more kar vse pustiti po toliko letih, on se ne more od nje odlepiti, ona pa ima v njem idealen objekt lastnega izživljanja, ki se včasih konča tudi z brcami ali zaušnicami. Gospoda je sram, da se to dogaja, skriva in taji, svojo uteho pa je našel v alkoholu, končal pa z uničenimi živci v ustrezni ustanovi oziroma na zdravljenju.

Kdo lahko vzame tega gospoda pod svoje okrilje? Kdo mu lahko nudi primerno zaščito in psihosocialno pomoč? Komu naj potoži, da mu bodo verjeli?

Nobena vrsta nasilja ni dovoljena. Tudi tovrstno izživljanje žene nad možem ne in ne sme biti tabuirano. Zato je treba o nasilju govoriti in poiskati pomoč, nikakor pa ga ne smemo potiskati pod preprogo!

Melita Kuhar Pucko, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok v reviji Lisa

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek