Partnerstvo in finance

30. 6. 2012
Deli
Partnerstvo in finance (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

V današnjih časih, ko ne veš, za katerim vogalom te čaka izguba službe, prihodkov in druge težave, povezane s financami, je prav gotovo poseben izziv, kako naj partnerja 'vozita' svoj odnos in kako naj skupaj rešujeta družinsko finančno bilanco.

Skupne ali ločene finance?

Partnerja običajno zelo težko spregovorita o denarju in finančni situaciji, predvsem v tistih zvezah, kjer sta dogovorjena, da vsak skrbi za svoj del prihodkov in plačuje svoje stroške.

Težko je priznati, da si v minusu ali da potrebuješ nekaj denarja in želiš od partnerja, da ti posodi kakšen evro ali dva. Veliko ljudi občuti cmok v grlu, ko je treba spregovoriti o skupnih financah s partnerjem, zlasti takrat, ko postane denarna stiska zelo velika.

So pa tudi pari, kjer eden od partnerjev drugega izsiljuje s tem, da več zasluži, in ker k hiši prinese večinski delež, meni, da je upravičen do posebnega statusa ali pa si vzame pravico, da se vede do drugega partnerja podcenjujoče ali poniževalno.

Trenutna ekonomska kriza in kriza vrednot vodita v veliko stisko posameznikov, ki se vsak na svojem poslovnem področju soočajo s tem, da obdržijo delo, da služijo in obenem iščejo kompromise s partnerjem prav na področju družinskih financ.

Finančne težave - vzrok za razpad zveze

Vedeti je treba, da mnogo parov prav nerazčiščene težave, povezane z upravljanjem družinskih financ, vodijo do stopnje, ko ne znajo in ne zmorejo več združiti pozitivnih silnic in ljubezni – zveza posledično razpade. Da, prav ste prebrali, pari gredo narazen tudi zaradi nerazčiščenih vprašanj glede financ, ki jih je treba voditi v vsakem gospodinjstvu.

Zdaj ne bom pisala o parih, ki se namenoma uradno razvežejo, češ da bo tako mama samohranilka dobila višje otroške prispevke in podobno. Ne, danes razmišljajmo, da so tudi neurejene finance eden od vzrokov za razpad zveze. Sploh je partnerstvo v težavah, ko partnerja skrivata svoje finance, lažeta, koliko zaslužita, se prepirata okoli tega, kdo je plačal katere položnice in kdaj.

Lahko se zamislimo nad nekaj zelo ključnimi vprašanji, na katere, prosim, poskusite odgovoriti čim hitreje in čim bolj spontano, pa boste videli, kaj vam dogaja na področju družinskega upravljanja s finančnimi sredstvi.

Torej, vprašajte se ali potrdite oziroma ovrzite in razmišljajte o naslednjem:

  • Naj bodo družinske finance skupne ali ločene?
  • Kdo od partnerjev ima večji pregled nad financami, kdo od vaju vodi tabelo prihodkov v družinsko blagajno in stroškov?
  • Kaj vama pomeni denar? Ali znata z njim ustrezno ravnati?
  • Kako sta kot osebi naravnana glede zapravljanja denarja? Ali oba uživata v nesmotrnem nakupovanju ali pa se eden od vaju temu upira ali je kritičen vedno, ko domov prinesete velike vrečke, polne stvari, ki so bile hipno nakupljene in ležijo naslednjih nekaj mesecev v kotu?
  • Kdo od vaju izbira ali daje pobudo za večje družinske investicije?

Vidite, da je težko najti skladne odgovore? Torej se zamislite nad zelo pomembnim partnerskim segmentom, ki ga tvorijo prav finance.

Melita Kuhar Pucko, strokovnjakinja za partnerske odnose in vzgojo otrok v reviji Lisa

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"