Ali ste žrtev čustvenega izsiljevanja?

21. 9. 2013
Deli
Ali ste žrtev čustvenega izsiljevanja? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Metode čustvenih izsiljevalcev so zelo prefinjene. So pravi mojstri vzpostavljanja pritiska in občutkov krivde.

Včasih so tudi zelo direktni in svoje stavke začnejo z: “Če bi me zares imela rada …” Neredko pa uporabijo še bolj močna orodja: malce solz, vzdihovanja in tarnanja, malo drame …

Vsak ima pač svoje metode za doseganje ciljev.

  • 'Žalostni' tipi ves čas tarnajo in vsega je 'takooo škoda'.
  • 'Pacienti' držijo vse v pozornosti s svojim labilnim zdravstvenim stanjem.
  • Tisti, ki se radi kujajo, ves čas grozijo z 'odvzemom' ljubezni,
  • 'prijazni' pa imajo ves čas le dobre namene.
  • 'Računovodje' imajo bolj robustne metode: vse preračunajo do dlake natančno, drugemu pa dajo občutek, da ni naredil dovolj.

Z vsemi temi različnimi metodami poskušajo izsiljevalci le eno: vpreči druge v svoj voz.

Včasih res potrebujejo pomoč, še večkrat pa gre za iskanje pozornosti, priznanja in časa. Njihove potrebe so velikanske, in ker v sebi ne verjamejo, da so vredni ljubezni, ves čas iščejo potrditev, pozornost in odobravanje.

Toda še tako potrpežljiv in prijazen človek nekega dne opazi, da takšna oseba le manipulira z njim in ga izkorišča. Nihče od nas si ne želi, da bi nam drugi ves čas zbujali občutek slabe vesti.

Ker pa se večina ljudi izogiba konfliktom, raje privoli v pomoč, kot pa da bi osebi, ki potrebuje pomoč, to odrekla.

Toda zavedajte se, da vas bodo ljudje spoštovali veliko bolj, če boste znali postaviti meje in včasih reči tudi ne.

Ubežite pastem

1. Olajšajte vest

Čustvenim izsiljevalcem se boste najbolj uprli tako, da se boste zavedali, da niste slab človek, če ne delate le v skladu s predstavami drugih, ter da je prav vsak sam odgovoren za svoje občutke.

Če se nekdo počuti slabo, to preprosto sprejmite, a se ne počutite krive!

2. Pridobite čas

Da ne boste prehitro zašli v njihovo past, se navadite, da na prošnje nikoli ne odgovorite z direktnim ja. Izgovorite si čas za premislek, po katerem boste bolje doumeli 'pravila' igre.

3. Jasne napovedi

Ljudi, ki so nam blizu, je seveda najteže zavrniti. Navadno jih tudi nočemo, pa vendar si želimo, da bi se izsiljevanje prenehalo.

Pomaga le eno: odkrit pogovor. Poprosite nasprotnika, naj se izraža jasno in direktno. Povejte mu, da pogosto rečete ja le zato, ker se bojite, da ne bi prenesel vaše zavrnitve.

4. Pojdite po lastni poti

Še posebej v partnerskem odnosu je zelo težko trpeti kujanje partnerja. Ne pozabite negovati lastnih interesov in hobijev. Partnerju, ki kuha mulo, pa se za nekaj časa umaknite s poti!

5. Ohranite humor

Lahko se dramatično vržete na kolena in prosite za odpuščanje, ker boste rekli ne. Lahko pa rečete: “Ja, res sem ena sama katastrofa.”

To bo na humoren način izsiljevalcu vzelo kar nekaj vetra z jader.

Ali hitro podležete pritiskom?

Odgovorite z DA ali NE

  • Imate pogosto občutek, da ste ujezili in prizadeli ljudi, ne da bi vedeli s čim?
  • Ste popolnoma utrujeni in si želite domov, ko vam kolegica zaupa ljubezenske težave in vam potarna, da bi šla rada z nekom na pijačo. Greste z njo?
  • Ste lahko kdaj nadvse besni na svojega partnerja, člana družine ali pa na dobro prijateljico?

Rezultat

Enkrat da: Pripravljeni ste pomagati, pa vendar pri tem zelo dobro začutite, kadar vas želi kdo izkoriščati. Takrat znate postaviti jasne meje!

Dvakrat da: Ko opazite, da gre nekomu slabo, začnete takoj razmišljati, kako bi to spremenili. To je sicer lepa poteza, ki pa jo lahko oseba izkoristi za manipuliranje. Večkrat si privoščite reči ne.

Trikrat ja: Vaš pretiran občutek odgovornosti pripo­more, da se spremenite v žrtev čustvenih izsiljevalcev. Ne pustite več, da vas drugi silijo v stvari, ki jih nočete.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"