Umetnost opuščanja nedosegljivih ciljev - ključ do sreče

28. 2. 2015 | Vir: Lisa
Deli
Umetnost opuščanja nedosegljivih ciljev - ključ do sreče (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ali človek res ne sme nikoli odnehati? Kdor dolgo vztraja, doseže svoj cilj! Aktualne študije kažejo, da ni tako – in da lahko preveč vztrajnosti celo povzroča bolezni.

Motivacijski trenerji nas učijo, da nikoli ne smemo odnehati, ne glede na to, kaj se zgodi. Pravijo, da se ne sme nikoli vreči puške v koruzo, pa naj je videti položaj še tako brezizhoden. In da lahko dosežemo vsak cilj, le vztrajni moramo biti.

Vaja dela mojstra?

Ne! Študije dokazujejo, kar smo slutili že kar nekaj časa: sposobnost vztrajanja še ni zagotovilo za uspeh. In vaja ni tisto, kar dela mojstra. Štejejo tudi drugi dejavniki. Denimo talent. Če nekdo ni nadarjen za igranje tenisa ali klavirja, mu vztrajanje ne bo prav nič pomagalo. Če ga to veseli, naj seveda kar vztraja, mora pa se posloviti od previsokih ciljev.

To velja tudi za športnike pri vzdržljivostnih športih. Ti imajo seveda velike sanje. Toda zares uspešni imajo eno čisto posebno lastnost: znajo odnehati – in zato tudi napredujejo.

Nekateri cilji niso pravi

Kar velja za športnike, velja tudi za vse ostale – običajne ljudi. Naj gre za odločitev za samostojno podjetniško pot, za odnos z moškim ali pa za dieto: če ugotovimo, da ne gre, moramo odnehati. Morda podjetniška ideja še ni čisto dozorela, moški še ni pripravljen na zvezo ali pa določeno oblačilo pač ne pristaja našemu telesu. Če trmasto vztrajamo pri takšnih ciljih, tvegamo veliko: finančni ali čustveni bankrot. Izgubo veselja do življenja. In dobimo občutek, da se nismo dovolj borili in da smo odpovedali.

Napačna ambicioznost

Preveč vztrajnosti lahko v najresnejših primerih privede tudi do bolezni. Znanstveno je dokazano, da ljudje, ki se držijo nedosegljivih ciljev, pogosteje zbolevajo za depresijami kot tisti, ki vedo, kje povleči črto.

Zdrava samozaščita

Pri vztrajanju pri določenih ciljih gre včasih tudi za to, da pozabimo živeti v sedanjosti in se oklepamo preteklosti in nedokončanih ciljev.

Recite si: Živim tukaj in zdaj! Poskusila bom izvleči najbolje iz današnjega dne!

Pravi trenutek

Telesna plat

V cilj seveda vložimo veliko dela, časa in truda, toda če je za to ogroženo naše zdravje, se moramo vprašati po smiselnosti. Če slabo spite že več kot dva tedna, imate veliko večji ali manjši tek ali pa pogosto sploh niste lačni, je to vse znak, da se morate odpovedati cilju.

Čustven položaj

Prisluhnite sebi in se vprašajte: Sem zadovoljna? Se pogosto počutim nemočno? Predvsem zadnje je znak, da ste preobremenjeni.

Pameten pogled

Dvom pogosto doživljamo kot slabost. Vendar ga vzemite kot dokaz, da nekaj ni v redu. Najprej razmislite o dejstvih in za nasvet poprosite tretjo osebo.

Pravilen zaključek

  • Odpoved sanjam je boleča. Če to veste, si lahko dovolite, da ste malo tudi žalostni.
  • Za duševno ravnovesje si po opustitvi cilja dopovejte, da le ni bil tako zelo pomemben.
  • Nova naloga bo omilila občutek izgube.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord