Zakaj pospravljanje tako dobro dene?

29. 11. 2015
Deli
Zakaj pospravljanje tako dobro dene? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Zakaj odstranjevanje odvečne navlake tako dobro dene in kako si ga kar najbolj poenostavimo.

Stara budilka, zaprašen svečnik, ljubke figurice iz kinder jajčkov in cela gora hlač, majic in čevljev, ki bi jih lahko še kdaj uporabili.

Seznam stvari, ki se sčasoma naberejo, bi lahko bil neskončen. Vsak pozna to situacijo. In večini se je težko ločiti od predmetov, oblačil in drugih reči.

Preveč stvari

Nič čudnega. V reklamnih sporočilih nas ves čas nagovarjajo, da bo naše življenje bogatejše in lepše, če bomo le imeli več. Toda če imamo preveč stvari, in to predvsem nepotrebnih predmetov, to ni nikakršen luksuz, temveč zgolj balast.

Nekaj je treba obrisati, nekaj prestaviti, da lahko pospravimo police, nekaj pa je treba ves čas vzdrževati – za kar nekaj stvari potrebujemo tudi čas, da poskrbimo za svojo lastnino.

Nove možnosti

Kdor se reši odvečne navlake, si ne zagotovi le več prostora, temveč tudi več pregleda in pogleda na bistveno.

Če je naša okolica urejena, se to v obliki pozitivnih sprememb odraža tudi na nas samih.

Ko se rešimo starega, se v naši duši naredi prostor za nove priložnosti. Ja, pospravljanje osvobaja!

Dober začetek

Pospravljanje je nekaj vsakdanjega. Pri izločanju nepotrebnega pa gre za nekaj več. Torej se je tega treba lotiti bolj načrtno in se zatrdno odločiti: ta konec tedna se bom ločila od nepotrebnih reči!

Potem si morate zelo intenzivno predstavljati (ugoden) rezultat. Na primer: več bo prostora in soba bo naenkrat veliko lepša.

Preden začnete, potrebujete le še štiri škatle ali zaboje. In potem? Lotite se prostora za prostorom, police za polico, omare za omaro. Lepo po vrsti. In ne preveč v enem dnevu! Najbolje bo, da zberete vse stvari na enem mestu in se nato lotite še razvrščanja v štiri škatle. Pa veliko zabave!

Vzdrževanje reda

Uspelo vam je in vse je videti naravnost čudovito. Upoštevajte naše napotke, da bo tako ostalo tudi v prihodnje.

  • Potrudite se upoštevati naslednje pravilo: za vsak nov predmet mora stran en stari.
  • Ključi, računi, časopisi – če jih boste shranjevali na natančno določenem prostoru v natančno določeni škatli, bo vse skupaj veliko bolj pregledno. Kupite tudi nekaj ljubkih škatel za dokumente in perilo.
  • Novim 'kaotičnim kotičkom' se izognite tako, da enkrat na teden odvržete vse nepotrebne reči. Zavrzite na primer reklamne prospekte ali pa živila, ki jim je potekel rok trajanja.
  • Vzdrževanje reda naj ne bo le vaša naloga. Enako aktivno morajo pomagati tudi vaš zakonski partner in otroci.
Sistem štirih škatel

1. Naravnost v smeti

Pri vsakem predmetu se vprašajte, ali ga še uporabljate oziroma ali ga še potrebujete. Če ne – naravnost v smeti z njim. Razen če vas posebno ne osrečuje. Potem ga smete obdržati.

Previdno: v zanosu ne mečite v smeti različnih dokumentov, kot so računi! Ti spadajo v arhiv in jih boste razvrščali pozneje.

2. Vredno premisleka

Sem spadajo vse stvari, ki bi jih lahko še kdo potreboval. Lahko jih podarite ali pa prodate (internet, boljši sejem). Če niste prepričani, da jih boste še potrebovali, si postavite vprašanje, ki smo ga omenili pri prvi škatli.

Previdno: najbolje, da si postavite rok, kdaj boste zavrgli te predmete. Po tem roku gredo naravnost v smeti. Sicer bo ta škatla ves čas polna.

3. Zakladi

Sem spadajo stara (ljubezenska) pisma, čudovite školjke s prvega dopusta, prva samostojno izdelana otroška darila – gre za stvari, ki so nam pri srcu in morajo biti nekje spravljene. Spravite jih v škatle in jim tako zagotovite varno mesto.

Previdno: no, vsaka razglednica, ki ste jo dobili od svojega dragega, še ni pravi 'zaklad'. Ohranite jo le, če vam veliko pomeni.

4. Še ne vem …

Naj si še tako resno postavljamo vprašanja o uporabnosti predmeta, se pri nekaterih kar ne moremo odločiti. Recimo glede lepih oblačil, ki pa so nam malce premajhna.

Previdno: to škatlo opremite z datumom. Če v letu dni ne boste pogrešali prav nič iz te škatle, gre vse v smeti! Brez vnovičnega pregledovanja!

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"