Že po 11. letu je smiselno otroka na tekmo pripraviti tudi psihološko

10. 5. 2013
Deli
1. korak v psihično pripravo (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Eva Kovač in Matej Tušak pri svojem delu z mladimi in tudi vrhunskimi športniki opažata, da mnogi od njih še nikoli niso bili seznanjeni s psihično pripravo in jim je to področje popolnoma tuje.

"Marsikatero težavo bi športniki in straši lahko rešili sami, če bi poznali osnovne psihološke procese v športu," pravita psihologa in dodajata, da je psihično pripravo smiselno vključevati v kontekst športnikove priprave nekje po 11. letu.

Bistvenega pomena je oblikovanje zgodnjih konstruktivnih načinov soočanja z zahtevami tekmovanj in spoznavanje s psihološko pripravo na tekme.

V ta namen v soboto, 8. junija, na Fakulteti za šport v Ljubljani organizirata celodnevno delavnico, na kateri bo otrok – športnik pridobil osnovna znanja psihične priprave, ki mu bodo pomagala samostojno nadaljevati sistematično delo na tem področju.

Starši in trenerji pa bodo našli odgovore na vprašanja kako, ravnati v različnih situacijah, da bi čim uspešneje reševali različne probleme in čim bolje razvili otrokove potenciale.

Program delavnice 1. korak v psihično pripravo:

  • 8:45 - Registracija
  • 9:00-10:00 - Psihološko testiranje športnikov

Športniki bodo na podlagi rezultatov psihološkega testiranja dobili izdelan individualen psihološki profil osebnostnih lastnosti, motivacije in predtekmovalnih stanj. Vsak športnik in straši bodo deležni individualnega pregleda rezultatov. Testiranje predstavlja osnovo za pravilno usmeritev športnikov v procesu treniranja in daje odgovore na klasična vprašanja o morebitnih težavah.

  • 10:00-11:30 - Predavanje za starše in športnike: Pot do cilja

Vsebina predavanj se bo nanašala na pomen motivacije v športu mladih. Preko praktičnih primerov in napotkov bomo staršem in trenerjem ponudili ideje, kako razvijati motivacijo pri športnikih, kako reagirati ob porazu, kako se soočati s težavami in konflikti. Pogovor bo tekel tudi o vlogi staršev v športu in kaj vse dobrega lahko otrok pridobi z udejstvovanjem v športu.

  • 11:30-13:00 - Predavanje za starše in športnike: Sproščeno na tekmo

Vsebina predavanj bo vključevala predstavitev najpomembnejših psiholoških fenomenov, ki močno vplivajo na kvaliteto športnikovega nastopa na tekmi. Pogovor bo tekel o vlogi samozavesti in kako jo krepiti, o vlogi koncentracije in kako jo uspešno nadzorovati ter o predtekmovalni anksioznosti, ki je najpogostejši krivec, da športnik na tekmi ni sposoben doseči tako dobrih rezultatov kot na treningu.

  • 13:00-14.00 - Odmor za kosilo
  • 14:00-15:30 - Delavnica za športnike: Mentalni trening
  • 15:30-16:30 - Pregled rezultatov psihološkega testiranja

Športnikom bodo predstavili različne tehnike psihične priprave na tekmo (vaje za sproščanje - od dihalnih vaj do hipnoze), sami bodo preizkušali tehnike vizualizacije in dobili napotke, kako lahko samostojno izvajajo različne vaje. Delavnice se lahko udeležijo tudi starši. Vsak udeleženec bo prejel tudi avdio CD: »Psihična priprava na tekmo« ter osnoven plan psihične priprave.

Za vse informacije in prijave se obrnite na Mateja Tuška (041 676 221, matej.tusak@fsp.uni-lj.si) ali na Evo Kovač (031/ 853- 093, eva.kovac@matejtusak.si).

Novo na Metroplay: "Življenje nam prek izzivov želi nekaj povedati" | Dejan in Tamara - Pot do spremembe