Tek

Je tek na tekalni stezi težji ali lažji kot zunanji tek?

22. 7. 2019
Deli
Je tek na tekalni stezi težji ali lažji kot zunanji tek? (foto: Profimedia)
Profimedia

Na neki točki smo morali vsi tek zunaj zamenjati za tek na tekalni stezi. Morda zaradi slabega vremena. Ali pa časovnih omejitev. Ste opazili razliko? Preverili smo, ali je tek na tekalni stezi težji ali lažji kot zunanji tek.

V sklopu raziskave, objavljene v reviji Sports Medicine, so avstralski znanstveniki poskušali odgovoriti na to vprašanje s pomočjo raziskovanja razlik med učinkovitostjo pri teku na tekalni stezi in na naravnih površinah.

Da bi pridobili potrebne podatke, so analizirali 34 raziskav, ki so tek na tekalni stezi primerjale z zunanjim tekom.

V sklopu 12 raziskav so morali udeleženci na tekalni stezi teči pod naklonom 1 stopinje, pri drugih raziskavah pa so uporabljali višji oziroma nižji naklon.

Raziskovalci so se osredotočili na tri načine primerjave:
  • fiziološkega (kako močno so morala telesa tekačev delati, da so ohranjala tempo in dokončala vadbo, kar so izmerili s pomočjo srčnega utripa, z ravnjo laktata v krvi ter maksimalno porabo kisika),
  • perceptivnega (kako težka se je vadba zdela tekačem) in
  • učinkovitostnega (kako so se tekači odrezali na preizkusih).

Kaj so ugotovili?

Raziskava je v nasprotju s pričakovanji pokazala ...

  • da so imeli tekači pri hitrejšem tempu na tekalni stezi (pri čemer niso tekli na vso moč) višji srčni utrip,
  • poleg tega pa so tudi sami poročali o višji stopnji izčrpanosti (tek se jim je zdel napornejši) kot pri izvajanju iste vadbe v zunanjem prostoru, pa čeprav so imeli pri notranji vadbi nižjo raven laktata v krvi kot pri zunanji.

Ko so na tekalni stezi tekli počasneje ...

  • pa je bil njihov srčni utrip nižji in
  • tudi vadba se jim ni zdela tako težka kot tista (pa čeprav enaka), ki so jo opravili zunaj.

Kakšna je bila poraba kisika?

Pri maksimalni porabi kisika sta si bila tek na tekalni stezi ter zunanji tek precej podobna.

  • Udeleženci so pri teku z naklonom 0 oziroma 1 stopinje dosegli približno enako maksimalno porabo kisika (količina kisika, ki ga telo porabi med fizično aktivnostjo) kot pri zunanjem teku.

Poleg teka so tekači tudi pri hitrem teku dosegli podobno maksimalno hitrost tako zunaj kot na tekalni stezi.

Kaj pa vzdržljivost?

Ker lahko veliko vidikov teka na tekalni stezi nadzorujemo, na primer, vremenske razmere, naklon, hitrost ... bi seveda pričakovali, da se bodo tekači bolje odrezali na tekalni stezi.

A zanimivo, tekači, udeleženi v raziskavi, so več vzdržljivosti (kar pomeni, da so lahko dlje časa vzdrževali večjo hitrost) pokazali na naravnih tleh kot pa na tekalni stezi.

Zakaj prihaja do tega?

Raziskava kaže na to, da ljudje tek na tekalni stezi dojemajo kot težjega v primerjavi z zunanjim tekom, zato tudi izbirajo počasnejšo hitrost od tiste, ki jo v resnici zmorejo.

Eden izmed načinov, kako lahko postane tek na tekalni stezi napornejši, je sprememba naklona. Brez dvoma lahko tako povsem posnemamo zunanji tek.

Pa lahko 1 stopinja naklona res kaj spremeni?

To je odvisno od vadbe. Izsledki raziskave kažejo na to, da lahko zvišanje naklona za 1 stopinjo pripomore, če tečete hitro, ker tako posnemate veter. Pri lažjem teku pa s tem ne boste dosegli bistvene razlike, ker vas pri takšni hitrosti veter pravzaprav tako ali tako ne bi omejeval.

Vir: Runner's World

Preberite še:

 

Novo na Metroplay: "Življenje nam prek izzivov želi nekaj povedati" | Dejan in Tamara - Pot do spremembe