5 živil, ki jih ne bi smeli kupovati

7. 7. 2016
Deli
5 živil, ki jih ne bi smeli kupovati (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali pa vsaj močno omejiti njihovo uporabo. Konec koncev je od vašega nakupovanja odvisno tudi zdravje vaše družine. Katera so torej tista živila, ki se ne smejo znajti v vašem nakupovalnem vozičku?

Enostavni sladkorji in nezdrava maščoba

Preskočite police z živili, ki vsebujejo enostavne sladkorje oz. ogljikove hidrate. Že kosmiči (Corn Flakes), ki si jih tako radi privoščite za zajtrk, imajo višji glikemični indeks, kot beli sladkor!

Enostavni sladkorji se zelo hitro razgradijo in absorbirajo v kri, kar močno zviša raven inzulina v krvi. Ta hormon nato skuša nivo sladkorja v krvi zmanjšati. Ko pa nivo glukoze v krvi kar naenkrat spet pade, k čemur dodatno pripomore tudi inzulin, se počutimo slabotno, utrujeno in brez energije. In kar je še slabše - spet smo lačni.

Tista zoprna lastnost inzulina pa je še ta, da velik del sladkorja pretvori in shrani za "hude čase". Ti depoji odvečnega sladkorja so dobro vidni v obliki maščobnih oblog.

Tako si z raznimi malicami v obliki sladkih čokoladic in prigrizkov delamo medvedjo uslugo. Obremenjujemo svoj organizem, niha nam delovna sposobnost in razpoloženje, pa še svoj karakter nenehoma postavljamo pred skušnjavo.

Poleg tega procesirana hrana, sladkarije in priboljški vsebujejo tudi ogromno nasičenih maščob, ki mašijo žile in zavirajo izgubo teže.

Izberite raje živila, ki vsebujejo mononenasičene maščobe, kot so avokado in oreščki.

Meso in mesni izdelki

Industrijsko obdelano meso, kot so salame, klobase, slanina ... vsebujejo veliko nitrata - kemikalije, ki jo pri predelavi dodajajo mesu, da se ta dalj časa ohrani sveže. Pri toplotni obdelavi takšnega mesa se kemičnih snovi pojavi še več.

Nitrat že dolgo časa povezujejo s smrtonosnostjo in pojavom nekaterih tipov raka.

In prav tako kot predelane sladkarije, tudi obdelano meso vsebuje veliko škodljivih maščob, ki dvignejo raven LDL holesterola v krvi in povečajo tveganje za bolezni srca in ožilja ter kapi.

Če ne gre brez, poiščite izdelke, ki vsebujejo manj maščob in ne vsebujejo nitrata. Npr. losos, ki je poleg vsega še dober vir omega-3 maščobnih kislin.

Živila, ki vsebujejo sestavine, za katere niste nikoli slišali

Ali pa imena slednjih sploh ne znate izgovoriti. Tu velja preprosto pravilo - če živilo vsebuje 'kemijo', pozabite nanj.

Osredotočite se raje na svežo hrano. Namesto čipsa, ki je poleg vsega še čudne rumene barve, si raje na majhne koščke narežite korenje in ga grizljajte, ko vas popade volčja lakota.

Doma si pripravite zelenjavni čips - narežite ohrovt, rdečo peso in sladek krompir, posujte z najljubšimi zelišči, poškropite z nekaj kapljicami olivnega olja (po želji) ter specite v pečici.

Zdrava živila, ki to niso

Razmišljate kako je mogoče, da zdrava živila niso zdrava živila? Takoj vam bo jasno. Na embalaži z ogromnimi črkami piše "brez maščob". Navadno na embalaži, v kateri se "skrivajo" piškoti, solatni prelivi in določeni jogurti.

Pobliže si oglejte deklaracijo. Koliko g sladkorja vsebujejo? Ali pa soli?

Druga vrsta takšnih živil so pakiran kruh in krekerji, na katerih je označeno "polnozrnati". V resnici vsebujejo zelo malo vlaknin. Raje posezite po svežem.

Če pa imate veliko željo po sladkem, kupite suho sadje, npr. suhe marelice ali mango.

Konzervirana živila, ki vsebujejo natrij

Večina natrija v človeški prehrani je v soli. Nujno potrebni vnos je majhen in ga lahko zagotovimo že z nesoljeno ali zelo malo soljeno hrano, mi pa ga 80 % zaužijemo samo s predelano ali konzervirano hrano.

Npr. dve zvrhani žlici kuhane kaše brez dodane soli vsebujeta natrij le v sledovih. Enaka količina kosmičev (muesliji) vsebuje 100 –360 mg natrija,  5 dag sira 800 mg, 6 dag posebne salame pa kar 1200 mg. 

Pravzaprav je večina konzervirane in toplotno predelane hrane tako polna soli, da kar za polovico preseže dnevno priporočljiv vnos (dnevni vnos je približno 5 g soli). To pogosto pripelje do težav z visokim krvnim pritiskom.

Pri nakupu živil zato vedno preberite tudi koliko soli vsebujejo in jedem soli ne dodajajte kar iz navade. Že pripravljene jedi v pločevinkah pa zamenjajte s preprostimi različicami, ki jih pripravite doma. To velja predvsem za juhe. Zelo hitro je npr. pripravljena juha iz leče.

Preverite še:

Zakaj ne bi smeli nositi japonk

Boleča zgodba slovenskega para

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek