7 prebavnih mitov na preizkusni mizi

3. 8. 2016 | Vir: Lisa
Deli
7 prebavnih mitov na preizkusni mizi (foto: Profimedia)
Profimedia

O zaprtju kroži veliko mnenj in govoric. Oglejmo si najpogostejše ...

PRVI MIT

Vsak dan je treba opraviti veliko potrebo

Ne, samo zato, ker je ne opravimo vsak dan, to še ne pomeni, da smo zaprti. Medicinsko gledano mora biti za to izpolnjenih več dejavnikov – poleg frekvence iztrebljanja (manj kot trikrat tedensko) tudi tiščanje med opravljanjem potrebe in občutek nepopolne izpraznitve črevesja.

DRUGI MIT

Zaprtje sploh ni resna težava

Težave ne smemo podcenjevati. Ljudi, ki so zaprti, ne pesti toliko pogostost opravljanja velike potrebe, ampak občutek polnosti in težave pri praznjenju črevesja.

Več: Kako nevarne so v resnici prebavne težave?

TRETJI MIT

Za zaprtje so lahko odgovorna zdravila

Na žalost ima kar nekaj zdravil stranski učinek upočasnjevanja delovanja črevesja. Predvsem antidepresivi, zdravila za zniževanje krvnega pritiska, Parkinsonovo bolezen, preparati z železom in predvsem močna protibolečinska sredstva. V tem primeru boste verjetno na recept dobili tudi odvajala.

ČETRTI MIT

Veliko tekočine pomaga pri zaprtju

Čisti mit. Ni treba, da smo žejni, toda niti 1,5–2 litra tekočine dnevno ne bo odpravilo zaprtja.

PETI MIT

Balastne snovi odpravijo vsako zaprtje

Ne drži povsem. Leno črevesje lahko balastne snovi samo še razdražijo in povzročajo bolečo napihnjenost, učinek pa dosežejo le pri manjšini ljudi. Včasih ustrezno pomoč priskrbi šele odvajalno sredstvo.

Preberite: 8 nasvetov, kako se v enem dnevu znebite napihnjenosti

ŠESTI MIT

Stres vpliva na prebavo

Tako je. V črevesju se večkrat dnevno zgodijo veliki premiki v smeri zadnjične odprtine. Te upravlja črevesju lastni živčni sistem – del našega živčnega sistema, ki je aktiven v mirovanju. Če smo pod trajnim stresom, tega gibanja ni in črevesje je zaprto. Lahko se zgodi tudi nasprotno – ljudje se na stres odzovejo z drisko.

SEDMI MIT

Odvajal ne smemo jemati dolgoročno

Gre za zelo trdovraten predsodek. Če jih jemljemo po navodilih za uporabo, ne bi smeli imeti z njimi nobenih težav. Tako potrjuje tudi več opravljenih študij. Danes vemo, da je strah pred tem, da bi se jih črevesje 'navadilo' ali pa postali od njih odvisni, povsem neutemeljen.

Preberite še: Namigi, kako se izogniti zdravstvenim težavam na potovanjih

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"