8 zdravstvenih problemov, ki povzročajo utrujenost

2. 9. 2017
Deli
8 zdravstvenih problemov, ki povzročajo utrujenost (foto: Profimedia)
Profimedia

Med službo, časom za druženje in strmenju k redni vadbi ni čudno, da včasih čutimo utrujenost. Vendar obstaja razlika med trenutki zaspanosti in vsakodnevno utrujenostjo, ki vas obide kljub počitku. Včasih so krive naslednje težave.

1. Menstruacija

Menstrualne sindrome običajno povezujemo z omotico in krči v trebuhu, vendar je tudi utrujenost pogosta posledica. Ta je produkt različnih dejavnikov, med drugim hormonskih nihanj, napihnjenosti in motenj spanja.

2. Sezonske alergije

Med alergijami nenehno kihate, kašljate, si brišete nos in skušate dihati normalno, čeprav se zdi nemogoče. To pomeni, da mora biti imunski sistem v visoki pripravljenosti, da bi se ubranil pred alergeni, zato ni nič čudnega, če ste že pred koncem dneva popolnoma izmučeni.

3. Prebolevate virus

Ko se po prebolevanju bolezni začnete počutiti bolje, je logično, da se bodo kmalu povrnile tudi zaloge energije in fizična pripravljenost. Žal ne gre tako hitro. Imunski sistem se na vso moč trudi, da bi premagal viruse, zato traja malce dlje, preden se spet počutite v formi. Nič ni čudnega, če vas premaga utrujenost tudi, ko se pozdravite.

4. Depresija

Velik del depresije sestavljata občutek nemoči in brezupja, kar lahko izprazni zaloge energije. Povezana je tudi s spremenjenimi vzorci spanja ali z nespečnostjo, kar je velik razlog, da si čez dan pogosto zaželite počitka. Mentalno zdravje je tesno povezano s spanjem.

5. Spalna apneja

Če ste celo noč presedeli ob gledanju nadaljevank, je logično, da se zjutraj zbudite zaspani. Kadar pa se v posteljo odpravite pravočasno in dobite dovolj spanca, a utrujenosti še kar ne morete pregnati, morda trpite za spalno apnejo. Resna spalna motnja povzroči, da se ponoči za nekaj trenutkov ustavi dih. To zmoti ritem spanja, kar občutite kot zaspanost.

6. Napetost

Vsi občutimo napetost v določenih situacijah, to ni nič neobičajnega. Kadar se z njo spopadate dnevno oziroma se znajdete v stresnem obdobju, pa lahko vodi v izčrpanost. Če menite, da je ovira prevelika, se pogovorite s prijateljem, odveč ne bo niti obisk strokovnjaka. Pred tem se posvetujte s svojim zdravnikom.

7. Kronična utrujenost

Kronična utrujenost je zapletena motnja, ki povzroča ekstremno in nepojasnjeno izčrpanost. S fizično aktivnostjo se stanje lahko še poslabša in se ne izboljša niti po počitku. Zaenkrat test za postavljanje diagnoze še ne obstaja, zdravniki pa jo običajno postavijo, ko izključijo depresijo in druge zdravstvene težave.

8. Anemija

Anemija nastane zaradi pomanjkanja rdečih krvnih celic, ki prenašajo kisik v tkiva. Zato postanete šibki in zaspani. Med ostale simptome spada bleda rumenkasta polt, težave z dihanjem, mrzle noge in roke. Pogosto se zdravi z dodajanjem železa, vendar se o vsem posvetujete z osebnim zdravnikom.  

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"