Ali lahko vzamemo zdravila, ki jim je potekel rok trajanja?

31. 3. 2013
Deli
Ali lahko vzamemo zdravila, ki jim je potekel rok trajanja? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

V glavi vam tako neznosno razbija, na škatlici, ki jo držite v roki pa je jasno označeno, da je zdravilu že potekel rok trajanja. Boste zdravilo kljub temu vzeli?

Dilema, s katero smo se verjetno srečali že vsi. Odgovor pa je odvisen predvsem od okoliščin. In od tega, za katero vrsto zdravila gre, kako je bilo shranjeno in kakšne so splošne značilnosti zdravila.

Kaj pravijo raziskovalci?

Vprašanju vzeti staro zdravilo ali ne, so se posvetili tudi raziskovalci. V eno od raziskav, ki je bila objavljena v Psychopharmacology Today, so vključili velika skladišča zdravil vojske Združenih držav Amerike in testirali več kot 100 različnih zdravil. Ugotovili so, da je 90 % teh še vedno uporabnih, le pri nekaterih se je zmanjšala učinkovitost. Med njimi so bila tudi zdravila, ki jim je rok trajanja potekel pred 15 leti.

V neki drugi raziskavi pa so pod drobnogled vzeli 8 zdravil, ki jim je rok potekel pred 28 oziroma 40 leti. Pri testiranju so se osredotočili na 14 sestavin, med njimi paracetamol, kodein, kofein, hidrokodon, aspirin in amfetamin.

Da bi natančno testirali njihovo učinkovitost, so opravili posebno kemično analizo, ki je pokazala, koliko aktivnih sestavin je v zdravilih ostalo. Od 14, ki so jih testirali, jih je bilo 12 še vedno v visokih koncentracijah. Edini sestavini, pri katerih se je učinkovitost močno zmanjšala, sta bili aspirin in amfetamin.

Vsa zdravila, vključena v testiraje, so bila zaprta v prvotni embalaži in primerno shranjena.

Seveda ne trdimo, da lahko od zdaj naprej zdravila, ki jim je potekel rok trajanja zobate kar brez premisleka. Velika previdnost je potrebna predvsem pri antibiotikih, inzulinu in pri zdravilih v tekoči obliki, saj se ta kvarijo mnogo hitreje. Ne bo pa potrebno zagnati panike, če boste iz neprevidnosti vzeli zdravilo proti glavobolu in kasneje ugotovili, da je rok trajanja že mimo.

Kako pravilno shraniti zdravila

Navodila za shranjevanje so navedena na embalaži ali v priloženem navodilu za uporabo, tukaj pa povzemamo le nekaj splošnih napotkov:

  • Zdravila vedno shranjujemo v prvotni embalaži in vedno skupaj s priloženim navodilom,
  • za shranjevanje zberemo hladno in suho mesto, zaščiteno pred svetlobo, vlago in neposrednim virom toplote,
  • večina zdravil shranjujemo pri sobni temperaturi (od 15 do 25 stopinj),
  • vsa zdravila naj bodo nedosegljiva otrokom,
  • po uporabi zdravilo vedno dobro zapremo.

Če zdravila kažejo znake kvarjenja (se drobijo, spremenijo barvo, se zmehčajo ali zlepijo, popokajo, če spremenijo okus in vonj...), jih takoj zavržemo.

Neuporabna in neporabljena zdravila sodijo med posebne oziroma nevarne odpadke.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ