So moja športna oblačila strupena?

13. 7. 2020
Deli
So moja športna oblačila strupena? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj pa, če z vadbo tudi škodujete svojemu zdravju? Težko verjeti, a je mogoče. In to ne z vadbo samo, temveč s tem, kar nosite na sebi. Vas zanima, kako?

Povezavo med športnimi oblačili je že večkrat raziskovala organizacija Greenpeace ter Evropska regulacijska telesa, ki so zaskrbljena nad rezultati. Skrb vzbujajoča so seveda vsa oblačila, ki so danes tretirana s kemikalijami, a športna še toliko bolje. Zakaj? Zaradi potenja med aktivnostmi, kar omogoča večjo absorbcijo toksinov v telo.

Greenpeace je že leta 2014 ugotovil, da obleke znanih športnih znamk vsebujejo perfluorirane kemijkalije PFC, katere povezujejo s težavami pri rojstvih otrok, rakom na prostati. V previsokih vrednostih ima lahko PFC negativne učinke na plodnost in imunski sistem ter lahko vpliva na tvorbo rakastih celic. Greenpeace je odkril nevarne količine te kemikalije v 33 analiziranih vzorcih izmed 35 ter še številne druge kemikalije, ki motijo hormonsko ravnovesje: ftalati, plastifikatorji ter druge.

Kemikalije v oblekah običajno ne povzročijo takojšnje reakcije (morda srbečico, dražijo dihala…) temveč škodujejo na dolgi rok.

Bianca Žvorc Morris, Slovenka, ki v svojem projektu BeeZee EcoKid/BeeZee EcoLand izdeluje ekološka oblačila, nakit, igrače in dekoracije za dom odgovarja:

“Na žalost se poleg vsega ostalega (hrana, okolje) počasi zastrupljamo tudi z oblačili. Koža je naš največji organ, a nas žal ne zaščiti pred kemikalijami, ki pridejo v stik s kožo, je prepustna - za ene spojine manj, za druge bolj. Strupi v hrani gredo skozi črevesje in ledvice, kjer se lahko izločijo še preden gredo v krvni sistem. Kemikalije, ki jih absorbiramo preko kože, pa ne gredo skozi varnostni sistem, ampak direktno v krvni sistem. Še posebej je ta absorpcija večja, če smo ogreti, saj se pore bolj odprejo. Te kemikalije lahko tako najdemo tudi po raznih organih in nadvse zaskrbljujoče - v maternici in spolnih organih žensk.

Greenpeace s svojimi kampanjami že leta opozarja na resnost situacije, vendar ljudje še vedno ignorirajo opozorila. Kemikalije, ki so jih našli v otroških oblačilih (in obutvi), dokazano povzročajo alergije, hormonske spremembe, moteno delovanje ščitnice, motnje v razvoju živčevja, motnje v razvoj spolnih organov. Pomemben faktor je tudi občutljivost posameznika. Drugi simptomi pa so lahko tudi glavoboli, težave pri koncentraciji in učenju, slabosti, bolečnine v mišicah, omotičnost, težave pri dihanju, temni krogi pod očmi, rdeča ušesa in ličnice, hiperaktivnost...

Kaj torej storiti?

1. Vsa nova oblačila (tudi obutev, če je to možno) operimo z ekološkimi detergenti in mehčalci. Lahko jih najdemo v vseh drogerijah ali naredimo svoje naravne pralne praške in mehčalce.

2. Lahko nosimo podedovana ali kupimo že nošena oblačila.

3. Smo bolj pozorni kupci in kupimo izdelke iz čim bolj naravnih materialov, kot je ekološki bombaž in smo pozorni na certifikat GOTS. Veliko je že oblačil tudi iz konoplje in lanu (100% naravnega). 

4. Tudi veliko športnih oblačil je že izdelanih iz ekoloških ali recikliranih materialov. Kar nekaj športnih znamk gre v smer ekoloških materialov, zato preverite etikete oblačil pred nakupom.

 Več na www.sensa.si

Poglejte si še: Vanja Eržen (JogaLine): "Ni vseeno, kaj nosimo!" (VIDEO)

ali Prah, ki je močnejši od sode bikarbone

 

 

 

 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"