Zdravljenje z barvami

21. 5. 2009
Deli
Zdravljenje z barvami (foto: Mimi Antolovič)
Mimi Antolovič

Se vam večkrat zgodi, da si zvečer pripra­vite oblačila, ki naj bi jih oblekli naslednji dan, vendar jih zjutraj nikakor ne morete obleči, ker se ne počutite, da bi lahko takrat nosili tisto barvo? Če upoštevate svoje občutke, ste usklajeni s samim seboj in tudi s svetom. Če zamahnete z roko in nočete komplicirati, pa morda ta dan ni vaš dan, ker se niste poslušali …

Barve so spremljevalke v našem vsakdanjem življenju; s harmonijo med svojim značajem in uporabo barv krepimo svoje vrline in vrednote. Za barvo, ki nam je pri srcu, smo odprti, v določenem trenutku jo naš organizem potrebuje, barve, ki jih ne maramo, pa kažejo na moten pretok energije, « pravi Bojan Nikolič, strokovnjak za barve in barvni terapevt.

Sprejmite vse barve v svoje življenje

»Barva, ki deluje pozitivno na nas, sproži občutek zadovoljstva, sreče, če jo začutimo kot odpor, pa opozarja na neko blokado, « pravi Nikolič. »Če želimo to odpraviti in obenem sprejeti vso barvno lestvico, lahko barvo, ki nam ni najljubša, začnemo v svoje življenje sprejemati v zelo svetlih odtenkih ali pa jo prikrijemo – če na primer ne maramo zelene, začnemo kombinirati rumeno in modro, « svetuje in opozarja, da se bodo v našem življenju začele dogajati spremembe. »Ker se boste začeli odpirati, bodo vaša čustva začela prihajati na dan – verjetno se boste več smejali, jokali …«

Morda se boste sprejemanja zelene lotili drugače – pripravili si boste špinačno juho, brokoli ali skledo zelene solate, šli boste na travnik ali v gozd in tam vsrkavali njeno ener­gijo … Z vsemi na prvi pogled naivnimi dejanji vam bo uspelo vsrkavati in sprejemati energijo barve, ki jo potrebujete za polno življenje.

Če želite vedeti več oziroma bi radi z barvami poskrbeli za svoje splošno dobro počutje, se lahko odločite za barvno terapijo, ki je odlična in prijetna alternativna metoda za odpravljanje najrazličnejših težav pa tudi zdravljenje hujših bolezni, s čimer se Bojan Nikolič ukvarja na inštitutu za genetski inženiring v Stockholmu in tamkajšnjem kliničnem centru.

Odeti v barve, ki vas zdravijo

Ko boste začeli barvno terapijo (pomaga celo slepim, saj tudi oni čutijo in prepoznavajo barve), vam bo terapevt v klubu Boni po pogovoru in energijskem pregledu pripravil vašo barvno lestvico. Predlagal vam bo, da jo vključite tudi v svoj jedilnik in oblačila. V energijskem delu terapije bo prostor odel v barve, ki jih potrebujete, vas obseval z njimi in odpravljal energetske blokade. Tudi sam se bo ovil v žarke posamezne barve in vam jih pošiljal.

Nikolič opozarja, da moramo tudi pri barvni terapiji upoštevati uradno medicino in da je zdravljenje z barvami le dopolnilno zdravljenje, kot preventiva pa je barvna terapija enkratna. Ni priporočljiva za ljudi s srčnim spodbujevalnikom, sladkorne bolnike, epileptike in v visoki nosečnosti, zelo priporočljiva pa je za alergike, ki se jih zdravi z oranžno (ki pospešuje čiščenje ledvic in strupov iz organizma) v kombinaciji z modro (ki hladi vnetja, ki jih alergija povzroča), pa tudi z rožnato in zeleno.

Je lahko določene barve preveč?

»Barve kažejo naše karakteristike, z njihovim nošenjem in uporabo izražamo del svoje oseb­nosti, « pravi Nikolič in dodaja: »Če imamo izrazito željo po določeni barvi, lahko posta­nemo obsedeni z nekaterimi stvarmi, dejanji …« Strokovnjak svetuje, da v takem primeru uporabimo tudi drugo barvo – lahko le kakšen dodatek. »Če pretiravamo z določeno barvo, lahko ta negativno vpliva na nas; preprečuje oziroma zmanjša pretok energije in jo s tem kopiči na določenem mestu, povzroči blokade in posledično bolezen, « še opozarja.

Črna (ki naj je – tako kot belo – ne bi šteli med barve) na naš organizem deluje najbolj obremenjujoče. A ker ima vsaka stvar na tem svetu tudi pozitivne lastnosti, nas, poleg tega da je elegantna, ščiti pred vplivi iz okolice.

Otroci in barve

»Otroci so zelo živahni, aktivni, zato potrebujejo močne, izrazitejše barve, ki jim vračajo energijo. Obožujejo oranžno in rdečo, v zadnjem času se zelo odpirajo zeleni, modri in vijoličasti, « pravi Nikolič in dodaja: »Otrok naj si sam izbere oblačila in barvo sobe, saj je še popolnoma neobremenjen in vedno izbere barvo, ki jo njegov organizem potrebuje v tistem trenutku. «

Pa dojenčki? Nikolič za fantke namesto značilne modre predlaga zeleno, za punčke pa rožnato: »Gre za isto vibracijo, le da ima ze­lena moški, rožnata pa ženski princip. «

Hladne ali tople barve?

Hladne barve pomirjajo, sproščajo in odpravljajo vnetja, tople pa stabilizirajo naše stanje, tako osebnostno kot telesno, spodbujajo različne funkcije telesa in duha ter sposobnost zaznavanja lastnih vrednot.

Glede na energetsko gostoto so rdeča, oranžna in rumena vroče, magenta je topla, zelena je mlačna, modra in vijoličasta sta hladni, turkizna pa je ledena (Nikolič na primer priporoča turkizen šal proti angini, saj hladi).

Barve za posamezne dejavnosti:

  • Šport na splošno je rdeč, gre za fizično moč, jogi bolj ustrezata vijoličasta in magenta, takšni sta tudi meditacija in filozofija, tudi za duševno sproščanje je najprimernejša magenta.
  • Če se ukvarjate s humanitarnimi dejavnostmi ali govorništvom, boste najuspešnejši v modri, raziskovalci naj bodo odeti v oranžno, zdravniki so zeleni, učitelji značilno vijoličasti, uniformiranci pa rdeči.
  • Če morate biti na sestanku zelo osredotočeni, vam bo pomagala rumena, pri pogovoru pa modra.
  • Za kuhanje je najprimernejša oranžna, za delo z otroki zelena, ki daje svežino, mladosten videz.

 

Kombinacije, ki jih strokovnjaki ne priporočajo:

Oranžno-zelena povzroča depresijo.

Zeleno-vijoličasta povzroča dvojnost, dvoličnost, ekstremizem.

Oranžno-vijoličasta povzroča negativno naravnanost, pesimizem.

Rdeče-črna povzroča močno agresijo.

Rumeno-črna uničuje samozavest in povečuje ego.

Oranžno-črna poudarja negativna čustva.

Zeleno-črna zatira čustva.

Petra Arula

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ