Beluši, zdravi in okusni

17. 1. 2014 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
Beluši, zdravi in okusni

Beluši vsebujejo veliko vitaminov in vode, a le 20 kcal na 100 g. Ker pospešujejo odvajanje vode iz telesa, so priporočljivi pri shujševalnih in očiščevalnih dietah – seveda brez omake. Sezona belušev traja od aprila do junija, v maju pa so beluši najbolj sočni, okusni in hrustljavi.

Aroma belušev pride najbolje do izraza, če kuhane postrežete z nežno holandsko omako. Pripravite jo po osnovnem receptu, variacije pa dobite z različnimi dodatki.

Beluši so tako žlahtni, da si zaslužijo le najboljšo družbo. Pripravite jih lahko na klasičen način, prelijte z maslom ali holandsko omako, poleg pa postrežete kuhano šunko, pršut, popečeno slanino, palačinke ali maslen krompir. Lepo se ujemajo z ribami, na primer s svežim ali prekajenim lososom, pa tudi s smučem ali orado. Odličen partner sta tudi rožnato pečen biftek in jagnjetina z žara.

Izberite le sveže

Da boste lahko uživali v njihovi popolni aromi, je zelo pomembno, da pripravljate čim bolj sveže beluše, ki naj s polja pridejo na mizo po najkrajši poti. Glavice morajo biti čvrste, stebla pa gladka, svetleča in brez rjavih lis. Če dve stebli med seboj podrgnete, se mora pri tem slišati škripanje. Pri nakupu izbirajte le čvrsta in enakomerno debela stebla (da se bodo skuhala v enakem času), ki naj imajo sočno meso. Najboljša so tanka in srednje debela stebla, tista, ki so zelo debela, pa so v sredini lahko votla. Sveže beluše hranite v hladilniku največ dva dni. Zavijte jih v vlažno kuhinjsko krpo in zaprite v posodo za zelenjavo.

Priprava stebel

Beluše najlažje pripravite tako, da jih skuhate v vodi in postrežete s finimi omakami, ki poudarijo nežno aromo belušev. V tem primeru na osebo računajte približno 500 g belušev.  Beluše na tanko olupite od glavice proti koncu – pri tem si pomagajte s posebnim nožkom za lupljenje krompirja in druge zelenjave. Olupljenim steblom porežite olesenele konce, dolge približno od 2 do 3 cm.

Kuhani in pečeni

Pripravljene beluše po porcijah razdelite v snope in jih povežite s kuhinjsko vrvico ali silikonskimi vezicami. Položite jih v vrelo vodo (stebla naj bodo komaj prekrita z vodo), ki ste ji na liter dodali pol žličke soli in ščepec sladkorja. Za boljši okus lahko vodi dodate tudi malce masla. Beluše kuhajte približno 15 minut, odvisno od debeline stebel. Pripravite jih lahko tudi v pečici: nepovezana stebla v enem sloju razporedite po pekaču, jih pokapljajte z dobrim olivnim oljem, posujte z morsko soljo in jih v pečici, segreti na 200 stopinj, pecite približno 20 minut. Lahko jih tudi popečete na ponvi ali spečete na žaru.

Holandska omaka

Kremasta holandska omaka je klasična spremljevalka belušev. Za odlično holandsko omako je treba najprej prečistiti razpuščeno maslo, kar pomeni, da je treba z vročega raztopljenega masla posneti peno. Nato maslo prelijte v kozarec, da se beljakovine usedejo na dno in maslo nekoliko ohladi. Holandska omaka bo namreč uspela le, če bodo vse sestavine imele enako temperaturo – najbolje sobno.

Rumenjake in kis oziroma suho belo vino penasto stepite v kovinski skledi nad vodno kopeljo, ki naj bo topla in ne prevroča. Stepajte toliko časa, da nastane penasta krema. Nato skledo odstavite iz vodne kopeli, da zmes ne bo prevroča. Kremi med stepanjem v tankem curku prilijte tekoče maslo (brez usedline). Tudi maslo ne sme biti preveč vroče, sicer jajčna pena zakrkne in omaka se sesiri. Omako po okusu začinite s soljo, belim poprom in limoninim sokom. Če ji na koncu primešate še stepeno smetano, dobite muslinasto omako.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord